„Obrazy (w) transformacji“ - otwarte seminarium z Iwoną Kurz

„Obrazy (w) transformacji“ - otwarte seminarium z Iwoną Kurz

Białostocka Galeria Arsenał wystartowała z nowym cyklem „Czytelnia obrazów“. Premierowe spotkanie „Obrazy (w) transformacji“, które dotykać będzie m.in. polskiej kultury wizualnej, poprowadzi Iwona Kurz. Start już 4 kwietnia o 18:00.

Blok trzech seminariów mieszczących się w perspektywie badań kultury wizualnej w Polsce prowadzonych przez Instytut Kultury Polskiej UW stanowi inaugurację nowego cyklu „Czytelnia obrazów“, którego organizatorem jest białostocka Galeria Arsenał.

- Zainspirowani badaniami w obszarze kultury wizualnej, w ramach spotkań z naszymi gośćmi zapraszamy do wspólnej rozmowy o szeroko pojętym polu wizualnym - o „myśleniu obrazami”, o „obrazach”, a także o „praktyce obrazów”, czyli o dynamicznej, zmiennej relacji obrazów ze strukturą i treścią świadomości społecznej i praktyki społeczno-kulturowej. Chcemy, aby dyskusje odbywały się równolegle do naszego program wystawienniczego - wobec kolejnych ekspozycji bądź w uzupełnieniu do nich - podkreślają organizatorzy cyklu.

fot. Justyna Chmielewska

Zaproszonym gościem premierowej odsłony będzie dr hab. Iwona Kurz - historyczka nowoczesnej kultury polskiej, badaczka kultury wizualnej, filmoznawczyni, dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. - Chcieliśmy pokazać, że w różnych momentach, za pomocą różnych technik, estetyk i poetyk, a przede wszystkim z różną skutecznością obrazy mają moc dyskursywną, pozwalającą im wypowiadać się na swój temat, a może nawet proponować odmienne niż językowe ustalenia dotyczące teorii i praktyk widzenia oraz tworzenia i percypowania obrazów - pisze we wstępie do „Kultury wizualnej w Polsce” Iwona Kurz.

- W trakcie spotkania „Obrazy (w) transformacji“ porozmawiamy o możliwych założeniach badań nad kulturą wizualną, która człowieka definiuje jako podmiot widzący i poznający za pomocą widzenia (lecz nie wyłącznie), zaś rzeczywistość kulturową - jako kształtowaną i przekształcaną przestrzeń, organizowaną za pomocą praktyk i teorii widzenia. Szczególnie interesujący wydaje się tu kontekst Polski w okresie tzw. transformacji oraz zmieniająca się wyobraźnia społeczna i pole wizualne funkcjonujące w dynamicznych relacjach ze sobą - zaznaczają organizatorzy.

Gdzie i kiedy?

Pierwsze otwarte seminarium z cyklu „Czytelnia obrazów“ organizowanego przez białostocką Galerię Arsenał odbędzie się już w najbliższy czwartek, 4 kwietnia o godzinie 18:00 (Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, Białystok). Wstęp jest bezpłatny. Spotkanie jest częścią programu towarzyszącego prezentacji „FOGHORN. Wątek transformacji w pracach z Kolekcji II Galerii Arsenał”, przygotowanego we współpracy z Fundacją Bęc Zmiana oraz Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Założeniem cyklu trzech seminariów jest uzupełnienie narracji wystawy o problematykę zmieniającego się (nie)porządku wizualnego w Polsce i jego implikacji społeczno-kulturowych. Po więcej informacji odsyłamy na stronę galeria-arsenal.pl.

źródło: materiały prasowe

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8