"Spółdzielnia" w Nałęczowie

Autor: Marta Sinior

4 Listopad 2005
Artykuł na: 2-3 minuty
W sobotę, 5 listopada 2005 roku w 16 w budynku byłego Muzeum Historii Spółdzielczości w Nałęczowie zostanie otwarta wystawa projektu zatytułowanego "Spółdzielnia". Prace prezentowane będą tylko do 19 listopada.

W sobotę, 5 listopada 2005 roku w 16 w budynku byłego Muzeum Historii Spółdzielczości w Nałęczowie zostanie otwarta wystawa zbiorowa projektu zatytułowanego "Spółdzielnia".

Temat spółdzielni przyszedł do nas właściwie sam, bo pewnie jako niewypowiedziane pytanie krążył w powietrzu.
Gdy dzięki korzystnym zbiegom okoliczności Alicja Łukasiak i Grzegorz Drozd, kontynuując "Zmianę Organizacji Ruchu", odkryli na początku tego roku możliwość zrealizowania artystycznego przedsięwzięcia w budynku byłego Muzeum Historii Spółdzielczości w Nałęczowie, zaczęli szukać chętnych do współmyślenia o idei działania w tym miejscu. Obiekt ten, zwany popularnie "Starówką", powstał w 1909 r. według projektu Jana Koszyc Witkiewcza z przeznaczeniem na zespół szkół wytwórczości ludowej i wynikał z bogatej tradycji spółdzielczości, którą w Nałęczowie propagowali m.in. Stefan Żeromski, Bolesław Prus czy Zygmunt Chmielewski. Skoro tak, to w jednej z rozmów zaproponowałem, by zapytać wybranych artystów o to, czy w idei działania spółdzielczego powstałej w połowie XIX wieku można dziś - gdy gospodarka rynkowa zdominowana jest przez wielkie korporacje - odnaleźć społecznie przydatne elementy. Czy mimo wpuszczenia ruchu spółdzielczego w centralistyczny kanał za PRL-u, jesteśmy obecnie w stanie zacząć myśleć o tym od nowa? Czy nieodłącznie związany z aktywnością artystyczną indywidualizm jest w praktyce do pogodzenia z autentycznym współ-działaniem twórców sztuk wizualnych?
Stąd był już tylko krok do krótkiego hasła "Spółdzielnia", w którym znak zapytania nie był tylko ornamentem. Pozytywny odzew nastąpił. Nieco później zaczęły się jednak "schody" instytucjonalne, ale szczęśliwie, dzięki determinacji ZORu, nie wszystko się rozwiało i jednak spotykamy się w Nałęczowie, by wespół dzielnie działać.
- Grzegorz Borkowski

Wystawa zatytułowana Spółdzielnia zostanie otwarta w sobotę, 5 listopada 2005 roku o godzinie 16 w budynku byłego Muzeum Historii Spółdzielczości (ul. Chmielewskiego 4) w Nałęczowie.

Dla tych, którzy nie mają własnego transportu, zorganizowano autobus (około 40 miejsc) z Warszawy do Nałęczowa. Odjazd autobusu zaplanowano na godzinę 10.
Wszystkich chętnych w celu rezerwacji miejsc prosimy o kontakt pod numer telefonu:0 511117084

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Na Festiwalu Fotoforma (13 -14 czerwca, PGE Narodowy, Warszawa) będzie odbywać się aż 15 warsztatów zarówno fotograficznych jak i filmowych. To świetna propozycja dla osób, które chcą...
4
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki przez obiektyw aparatu
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki...
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę „Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii”, która podejmuje temat twórczego podejścia do dokumentacji dzieł sztuki. Wernisaż 17...
5
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Startuje jubileuszowa, 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej. Zdjęcia w trzech kategoriach konkursowych można zgłaszać do 30 września. Na zwycięzców czekają nagrody w wysokości od...
4