"Niezłomność kamienic"- niepewny los historycznego Śródmieścia Warszawy

W najbliższą sobotę, 5 listopada 2005 roku w Galerii Jabłkowskich mieszczącej w podwórzu kamienicy przy ulicy Chmielnej 21 w Warszawie zostanie otwarta wystawa fotografii starych kamienic znajdujących się w Śródmieściu stolicy. Wernisaż rozpocznie się w samo południe.
W najbliższą sobotę, 5 listopada 2005 roku w Galerii Jabłkowskich mieszczącej w podwórzu kamienicy przy ulicy Chmielnej 21 w Warszawie zostanie otwarta wystawa fotografii starych kamienic znajdujących się w Śródmieściu stolicy. Wystawa zorganizowana we współpracy ze Studium Fotografii ZPAF oraz Pracownią Architektoniczną PROART Anna Rostkowska.Stare kamienice w Śródmieściu Warszawy przetrwały naloty niemieckich bombowców we wrześniu 1939 roku, wyszły cało z Powstania Warszawskiego, uniknęły wysadzenia przez niemieckie Vernichtungskommando, grasujące od października 1944 do stycznia 1945 roku. Skazane ideologicznie na zagładę w okresie PRL-u, siłą pozbawione właścicieli, uniknęły wyburzeń, choć zostały zdewastowane. Wydawało się, że taki życiorys zagwarantuje im w wolnej Polsce i w demokratycznej Warszawie szacunek, odrodzenie i ochronę. Niestety tak się nie stało. Tylko nieliczne śródmiejskie kamienice spotkała nagroda po latach cierpienia. Większość czeka, aż zlituje się nad nimi miejski urzędnik, konserwator zabytków lub rozsądny prywatny bądź państwowy inwestor. Inne stoją zmieniając się powoli w rudery, aby nagle zniknąć z krajobrazu... A są przecież cenną pamiątką tamtej Warszawy. Swym istnieniem dają świadectwo wspaniałej przeszłości i niezłomności naszego miasta. Paryż i czeska Praga, stolice nie draśnięte wojną, mogą dokonywać selekcji, co zburzyć a co zostawić. W Warszawie garstka bohaterskich kamienic musi ocaleć!

Al. Jerozolimskie 63 - stan po skuciu wystroju w 1973 roku

Najwięcej kamienic z końca XIX wieku i początków wieku XX zachowało się w południowej części Śródmieścia. Na wybranych przykładach przedstawiamy trzy scenariusze losu tych budynków: trwanie w stanie dewastacji, oczekiwanie na renowację i stan upragniony: remont konserwatorski z odtworzeniem dawnego wystroju. Scenariusza czwartego wyburzenia, pokazywać nie trzeba, co roku z krajobrazu Śródmieścia ubywa cenny świadek dawnych epok w 2005 roku pożegnaliśmy najstarszy zachowany dom mieszkalny Powiśla. Przy aplauzie ministra kultury zniknęła kamieniczka przy Tamce 43. Miłośnicy zabytków ze Stowarzyszenia Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy "ZOK" od 1981 roku walczą o zachowanie i konserwację warszawskich kamienic z XIX i pierwszej połowy XX wieku. Nie zawsze jest to walka wygrana, ale każdy sukces to zwycięstwo Warszawy, która powoli leczy rany zadane przez wojnę i absurdalną ideologię. W lipcu 2004 r. "ZOK" przeprowadził na Marszałkowskiej akcję petycyjną domagając się od władz miasta działań na rzecz rewaloryzacji 77 kamienic w centrum Warszawy. Petycję tę zlekceważono, a z naszej listy odrestaurowania doczekały się tylko 2 kamienice: Hoża 27 (komunalna) i plac Trzech Krzyży róg Brackiej (Dom Pod Gryfami, prywatna). Wystawa pokazuje, że doprawdy niewiele trzeba, aby stare znów było piękne i zdobiło miasto: mądrej decyzji urzędnika, kultury architekta i inwestora. Warszawa wciąż czeka na odważny europejski program rewitalizacji historycznej zabudowy Śródmieścia.

ul. Emilii Plater 25, Kamienica pod Lwem, stan obecny


Wystawa Niezłomność kamienic zostanie otwarta w sobotę 5 listopada 2005 roku o godzinie 12. Gości przywitają Jan Jabłkowski (DTBJ) oraz Tomasz Markiewicz (ZOK). W godzinach 12.30 - 13.30 zaplanowano dyskusję w kawiarni Mercer's Gourmet Coffee na temat polityki władz miasta i prywatnych inwestorów wobec kamienic warszawskiego Śródmieścia. Udział w dyskusji wezmą przedstawiciele Stowarzyszenia "ZOK" oraz zaproszeni goście. Dyskusję poprowadzą Tomasz Markiewicz oraz Jerzy Majewski.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
12
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
18
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0