Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Wrocław przez najbliższe tygodnie będzie stolicą fotografii. Rusza Olympus Perspective Playground

0

Autor: Krzysztof Basel

15 Luty 2019
Artykuł na: 9-16 minut

Ponad 2000 m2 atrakcji dla każdego, kto lubi fotografię. Inspirujące instalacje, wartościowe wykłady, praktyczne warsztaty. Możliwość przetestowania aparatów. A na koniec - darmowa karta pamięci. Oto Olympus Perspective Playground.


Dzisiaj rusza Olympus Perspective Playground - festiwal kreatywnej fotografii. Miałem przyjemność odwiedzić to wydarzenie dzień wcześniej, aby zobaczyć, w co zmieniła się stara zajezdnia "Dąbie" we Wrocławiu.

Do nieczynnej już zajezdni na wrocławskiej "Wielkiej Wyspie", gdzie odbywa się Olympus Perspective Playground, mam ogromny sentyment. Dobre 20 lat temu, jako małe dziecko, chodziłem w jej okolicę, aby podglądać tramwaje wyjeżdżające na trasę. Przez kilka lat byłem mocno zakręcony na punkcie wszelkiego rodzaju komunikacji - od autobusów i tramwajów, przez samochody po pociągi i samoloty. Do dzisiaj w sumie nie wiem dlaczego tak było, ale ciesze się, bo po części to właśnie dzięki tej dawnej pasji zawdzięczam miłość do fotografii.

To stare tramwaje i pociągi były moimi pierwszymi modelami, to im robiłem swoje pierwsze zdjęcia, dokumentując wrocławską komunikację miejską. Teraz po tak wielu latach wróciłem do zajezdni "Dąbie" po raz kolejny, ale w zupełnie innym celu. Wczoraj moja historia zatoczyła tu koło, przypomniała dawne czasy, ale mogłem na nie spojrzeć z zupełnie innej perspektywy. Bo o zmianę perspektywy tak naprawdę w tym całym wydarzeniu właśnie chodzi. 

Fotograficzny plac zabaw, który zmienia perspektywę

Olympus Perspective Playground to angażujące wydarzenie łączące w sobie najróżniejsze rodzaje sztuki. Ma inspirować, zachęcać, umożliwiać dzielenie się know-how i dawać możliwość przeprowadzania twórczych eksperymentów. W Europie Olympus Perspective Playground odwiedziło do tej pory prawie pół miliona osób w 16 miastach, ale w Polsce festiwal kreatywnej fotografii zawitał po raz pierwszy.

Przestrzeń starej zajezdni tramwajowej zamieniono w fotograficzny plac zabaw dla miłośników fotografii i osób, które o fotografii chcą się nieco dowiedzieć i nią pobawić. Nie musimy się przy tym o nic martwić. Już na wejściu możemy wypożyczyć aparat z obiektywem marki Olympus i robić nimi zdjęcia w trakcie wydarzenia. W środku każdego aparatu znajdziemy kartę pamięci SD, którą można za darmo zabrać ze sobą do domu.

Tuż po wejściu na główną halę wita nas galeria fotografii wykonanych przez ambasadorów i wizjonerów marki Olympus. Piękne portrety Krzysztofa Śliwaka i Stanisława Surmana, zdjęcia przyrody Marcina Dobasa i Łukasza Bożyckiego czy lifestylowe klatki Jakuba Kaźmierczyka znam z Internetu. Jednak wydrukowane i odpowiednio oświetlone robią dużo lepsze wrażenie.

Główną atrakcją są specjalne instalacje artystyczne stworzone przez światowej sławy artystów

Na głównej hali uwagę zwraca „Super Labyrinth” artystów Morag Myerscough i Luke Morgan. Ich instalacja to w skrócie duże gabaryty, jasne kolory, geometryczne kształty i dużo neonów, a do tego napisy zawierające pozytywnie brzmiące wiadomości.

Ciekawym miejscem była również instalacja „EyeCatcher” przygotowana przez Humatic. Ich dzieło pokazuje piękno i osobliwość ludzkiej tęczówki oraz rosnące znaczenie systemów, które autonomicznie przetwarzają dane biometryczne.

Najwięcej czasu spędziłem jednak na dwóch innych instalacjach. Pierwsza z nich to "Magic Kaleidoscope" autorstwa A2arquitectos - hiszpańskiego studia specjalizującego się w tworzeniu, adaptacji, modyfikacji i realizacji wszelkiego rodzaju projektów architektonicznych i urbanistycznych.

Kalejdoskopem bawiłem się jeszcze zanim zacząłem fotografować tramwaje wyjeżdżające z zajezdni "Dąbie". Twórcy instalacji postanowili stworzyć wielkoskalowy model kalejdoskopu, z którym ludzie będą mogli wchodzić w interakcje. Magiczne efekty powstają na skutek lustrzanego odbicia zewnętrznych widoków, odbić i osób wchodzących do wnętrza instalacji, co daje zachwycający, wielowymiarowy obraz. Światło i osoby zwiedzające tworzą efekt nieskończonych odbić lustrzanych. Będąc w środku czułem się, jakbym wchodził w interakcję z całą przestrzenią. Będąc na zewnątrz mogłem zrobić ciekawe zdjęcia osób w środku.

 Moją ulubioną częścią jest jednak "Resonant Space" stworzony przez Marcusa Doeringa i Bena Laubera. Doering ma doktorat w dziedzinie fizyki, który uzyskał na uniwersytecie Maxa Plancka. Poświęcił wiele lat na badanie dziedziny interaktywnej wyobraźni i wewnętrznego przeżywania. Z kolei Lauber to muzyk, kompozytor, artysta dźwiękowy i producent muzyczny. Ten niezwykły duet stworzył inspirującą instalację, w które spędziłem najwięcej czasu, bawiąc się, nagrywając filmiki, robią zdjęcia.

Fot. Martyna Basel

Bo "Resonant Space" to audiowizualna, interaktywna instalacja działającą w czasie rzeczywistym. Wchodząc na nią, czy też do niej, światło i muzyka reagowały na moje ruchy. Masa odbić, powolnie snujące się dźwięki w tle, artystyczne wzory - to wszystko sprawiło, że straciłem perspektywę, a po kilku obrotach aż zakręciło mi się w głowie. Ciekawe, niecodzienne doświadczenie.

To dopiero początek. Najciekawsze jest przed nami

Olympus Perspective Playground ruszył 15 lutego 2019 r. i jest dostępny dla zwiedzających do 10 marca 2019 r. W trakcie trwania festiwalu odbędą się inspirujące wykłady, prezentacje i warsztaty wielu fotografów. Pełny program zajęć znajdziecie na stronie perspektiveplayground.pl. Osobiście w szczególności mogę polecić wykłady Łukasza Bożyckiego ("Animalista o anatomii porażki w fotografii" i "Między fotografią dokumentacyjną a przyrodniczą") oraz Marcina Dobasa (" Fotografia podróżnicza" i " Backstage pracy fotografia National Geographic"). Oba odbędą się na głównej scenie i będą dostępne dla każdego. Wystarczy się zarejestrować.

Interesująco zapowiadają się warsztaty Kuby Kaźmierczyka ("Fotograficzne efekty specjalne", "Flat lay - to, co kocha lifestyle!", "Shoot me & retouch me" i dotyczące fotografii wnętrz), Krzysztofa Śliwaka (" Portret dziecka zwierciadłem emocji") czy Ireneusza Walędzika ("Makrofotografia ekstremalna"). Wieczorami będzie można również zrelaksować się koncertach, a jeśli ktoś zgłodnieje to na terenie zajezdni nie zabraknie food tracków. To co, widzimy się we Wrocławiu?

Olympus Perspective Playground można odwiedzać od 15 lutego do 10 marca 2019 r. we Wrocławiu, w starej zajezdni tramwajowej „Dąbie” (Czasoprzestrzeń) przy ul. Tramwajowej 1/3. Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich zarejestrowanych osób. Więcej informacji: my.olympus-consumer.com/perspective-playground

 

Autor: Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, wydawca. Od lat związany z mediami foto. Kocha szczery fotoreportaż, fotografię uliczną, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie. Miłośnik dobrego jedzenia i mocnej kawy, podróży z małymi aparatami, muzyki świata i technologicznych nowości.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Świąteczny fotospacer z obiektywami Irix w krakowskim Ogrodzie Świateł
Świąteczny fotospacer z obiektywami Irix w krakowskim Ogrodzie Świateł
Marka Irix ma przyjemność zaprosić na kolejny w tym roku fotograficzny spacer „Uchwyć ducha Świąt w obiektywie Irix”. Wydarzenie odbędzie się 15 grudnia 2020 (wtorek),...
0
0
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
W czwartek, 3 grudnia br. o godz. 20:00 poznamy laureata tegorocznej Nagrody im. Krzysztofa Millera. Podczas uroczystości pokazane zostaną najlepsze zdjęcia,...
0
0
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Kilka dni temu, w nowej formule, wystartował XVI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury. Od dzisiaj do 12 grudnia na zainteresowanych czekają...
0
0