Zobacz różne oblicza współczesnej prowincji na wystawie członków kolektywu JARTE

Zobacz różne oblicza współczesnej prowincji na wystawie członków kolektywu JARTE

Kinga Bielec, Aleksander Gładysz, Kuba Michoński i Paweł Wolanin to czwórka autorów, która zmierzyła się z próbą ukazania odmiennych obrazów prowincji i obalenia jej stereotypów. Efekty ich pracy można będzie oglądać już od 28 grudnia w Mielcu.

Nowa wystawa kolektywu JARTE to indywidualne i subiektywne jego członków na temat prowincji. Każdy z autorów w swoich fotografiach zderza się z wieloma stereotypami. Pełna barw, twórcza, świeża, ale i nostalgiczna, znudzona, czasem opryskliwa. Ile twarzy ma prowincja? Która z nich jest prawdziwa?

fot. Paweł Wolanin „Prowincja 2018“

- Utożsamienie się z miejscem pochodzenia wymaga dystansu. Z oddali wszystko przestaje być wyraźne. Wspomnienia osnuwa mgiełka, miękka woalka, dzięki której łagodniejemy. Być może to tęsknota sprawia, że kreowane przez media obrazy dzikiej prowincji zdają się bliższe. Odtąd spoglądamy na nią jak na raj utracony, kojarzymy już mniej ze smutkiem i wyobcowaniem, których łatwo tam doświadczyć, akceptujemy braki, pobłażamy tandetnym rozrywkom. Co jeśli jednak zdecydujemy się w niej pozostać? - napisała Dorota Serafin w tekście otwierającym wystawę.

fot. Kinga Bielec „Prowincja 2018“

Na wystawie zobaczymy czarno-białe fotografie Pawła Wolanina, na których najbardziej wyszukana kreacja wygląda żałobnie. Zdjęcia Kingi Bielec to seria portretów - kanonu piękności. Jakub Michoński na swoich zdjęciach pokazuje, co kryje się we wnętrzach, a Aleksander Gładysz zabierze nas w podróż do „lepszego” świata.

fot. Kuba Michoński „Prowincja 2018“

- Zebrane na wystawie zestawy zdjęć pokazują, że szybkie zredukowanie wyglądu prowincji do prostego opisu nie jest łatwe. Różnorodność zdaje się być jej siłą, która kurczowo trzyma nas i nie pozwala dopuścić do głosu myśli, że jest inaczej. Choćbyśmy, tak naprawdę, tylko kręcili się w kółko - dodaje Serafin.

Gdzie i kiedy?

Wernisaż odbędzie się w przyszły piątek, 28 grudnia o godzinie 19:00 w Galerii JARTE (Mielec, ul. Tytusa Chałubińskiego 6). Wystawę można będzie oglądać do 15 lutego, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się (+48 500 208 063). Po więcej informacji odsyłamy na jarte.org.

zdjęcie główne: Aleksander Gładysz „Prowincja 2018“

Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4