„Eksperyment“ to wystawa najlepszej XX-wiecznej fotografii stworzona w hołdzie lwowskim twórcom okresu międzywojennego

„Eksperyment“ to wystawa najlepszej XX-wiecznej fotografii stworzona w hołdzie lwowskim twórcom okresu międzywojennego

Projekt wystawy „Eksperyment! Fotografia początku XX wieku we Lwowie oraz jej polscy i ukraińscy kontynuatorzy XX i XXI wieku” powstał w hołdzie lwowskim twórcom fotografii i filmu okresu międzywojennego. Ekspozycję można już oglądać w trzech łódzkich galeriach.

Podczas ekspozycji „Eksperyment! Fotografia początku XX wieku we Lwowie oraz jej polscy i ukraińscy kontynuatorzy XX i XXI wieku” wystawione są prace około 30 artystów, przede wszystkim mistrzów i klasyków lwowskiej fotografii: Henryka Mikolascha, Witolda Romera, Jana Neumana, Aleksandra Krzywobłockiego, Władysława Bednarczuka, Danyła Figola i innych. - Ich prace z pewnością należą do „wspólnego dziedzictwa kulturowego Ukrainy i Polski”. Nadanie temu właśnie pojęciu nowego i świeżego wymiaru jest jednym z celów projektu - zaznaczają organizatorzy.

fot. Władysław Bednarczuk, Montaż 12 autoportretów, ok.1930, kolekcja Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Jednak ta wystawa to również dzieła klasyków polskiej awangardy, między innymi takich jak: Józef Robakowski, Wojciech Prażmowski, Krzysztof Wojciechowski, Krzysztof Cichosz (założyciel Galerii FF), Jerzy Lewczyński, grupa Łódź Kaliska, a także twórców młodszego pokolenia, na przykład Macieja Bohdanowicza i Maurycego Gomulickiego.  Współcześni lwowscy artyści, na przykład Roman Huk, Serhiy Bratkovsky/Andrij Sahaydakovsky, Anastasia Starko, Oleg Voronko, Andrij Bojarov - przedstawiają prace fotograficzne i wideo, a nawet malarstwo inspirowane zarówno historią sztuki, jak i technikami cyfrowymi (Vlodko Kostyrko).

fot. Jan Neuman, Bez tytułu (zbliżenie aparatury radiowej), 1929, kolekcja Muzeum Narodowego we Wrocławiu

- Założeniem projektu jest pokazanie aktualności i witalności lwowskich eksperymentów w dziedzinie filmu i fotografii w okresie międzywojennym, a także znaczenia Lwowa jako ważnego ośrodka współczesnej sztuki europejskiej. Bardzo istotna jest widoczna tu artystyczna bliskość oraz powiązania twórców po obu stronach, umownej dla nich, granicy - podkreślają organizatorzy.

fot. Witold Romer, z cyklu Start, 1939, kolekcja rodziny Romerów

Gdzie i kiedy?

Na wystawie są prezentowane prace z kolekcji: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Barbary Romer i innych. Ekspozycja „Eksperyment! Fotografia początku XX wieku we Lwowie oraz jej polscy i ukraińscy kontynuatorzy XX i XXI wieku” jest już otwarta dla zwiedzających. Można ją oglądać w trzech galeriach Łódzkiego Domu Kultury: Galerii FF, Galerii Imaginarium i Galerii Nowej. Galerie czynne: wtorek - sobota: 12:00-18:00. Organizacyjnym i ekspozycyjnym centrum projektu jest Galeria FF, która ma za sobą 35-letnie doświadczenie i bogaty dorobek w zakresie działań na polu fotografii eksperymentalnej i poszukującej oraz sztuki mediów. Podczas finisażu, zaplanowanego na 15 grudnia, o godzinie 15:00 odbędzie się oprowadzanie po wystawie z udziałem kuratorów: Magdaleny Świątczak (Galeria FF, Łódź) i Andrija Bojarova (Lwów).

 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Z6 - test aparatu
18 Gru 2018
Sprawdziliśmy czy Nikon Z6 jest w stanie dorównać świetnemu bezlusterkowcowi Sony A7 III.
0
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5