„Zbrodnia“ to pierwsza w Polsce indywidualna wystawa prac Mac'a Adamsa

Autor: Redakcja Fotopolis

16 Październik 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Już 25 października w przestrzeniach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie odbędzie się wernisaż fotografii Maca Adamsa. „Zbrodnia“ to „sytuacje niejednoznaczne i równocześnie niepokojące, zdjęcia manipulujące percepcją widza“.

Mac Adams urodził się w Wielkiej Brytanii w 1943 roku, obecnie mieszka w New Jersey. Przez 30 lat był profesorem na Uniwersytecie Stanowym Nowego Jorku w Old Westbury. Przedmiotem fascynacji i źródłem inspiracji dla tego artysty są sytuacje niejednoznaczne i równocześnie niepokojące. Tworzy on instalacje oraz fotografie, w których manipuluje percepcją widzów w taki sposób, aby mieli wrażenie podglądania scen zbrodni.

fot. Mac Adams, z serii Tajemnice, 1976–1977, fotografia cyfrowa, zdjęcie dzięki uprzejmości GB Agency

Instalacje wiarygodnie naśladują miejsca, w których przypuszczalnie właśnie doszło do morderstwa. Zdjęcia z kolei sugerują zbrodnię poprzez trzy różne zestawy ujęć. Pierwsza grupa to fotografie przedstawiające przedmioty, które przez policję mogłyby być potraktowane jako dowody rzeczowe. Druga to uchwycone przez aparat momenty poprzedzające prawdopodobne przestępstwo, czasami zestawiane w dyptyki ze zdjęciami, które można uznać za dokumentację miejsca jego dokonania. Trzecią grupę stanowią fotografie, w których zbrodnię oglądamy za pośrednictwem odbić na błyszczących przedmiotach.

fot. Mac Adams, z serii Tragedie postmodernistyczne, 1987, fotografia cyfrowa, zdjęcie dzięki uprzejmości GB Agency

- Artysta stosuje konwencję dokumentacji policyjnej. Dąży do maksymalnego obiektywizmu, zachowania dystansu i eliminacji zaangażowania emocjonalnego. Nie przekazuje konkretnej wersji zdarzeń, tylko sugeruje ich przebieg poprzez pojedyncze sceny. Demaskuje w ten sposób perwersyjność naszej wyobraźni i skłonność do wyszukiwania śladów przestępstwa w zaobserwowanych okolicznościach. Zbrodnia wprawdzie budzi odrazę, jednak u większości ludzi przewagę nad wstrętem bierze ciekawość. Wydaje się, że dla człowieka zło jest bardziej intrygujące niż normalność - zaznaczają organizatorzy.

fot. Mac Adams, z serii Tajemnice, 1976–1977, fotografia cyfrowa, zdjęcie dzięki uprzejmości GB Agency

Gdzie i kiedy?

Wernisaż pierwszej indywidualnej wystawy Maca Adamsa odbędzie się 25 października o godzinie 18:00 w Galerii Beta Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Ekspozycję będzie można oglądać do 17 marca 2019 roku. Po więcej informacji odsyłamy na stronę www.mocak.pl.

zdjęcie główne: fot. Mac Adams, z serii Tajemnice, 1976–1977, fotografia cyfrowa, zdjęcie dzięki uprzejmości GB Agency

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
10
Powiązane artykuły