"Wyobraźnia ekranu" w Toruniu

W dniach 13-16 października 2005 roku w Toruniu odbędzie się druga edycja "Wyobraźni ekranu". W zeszłym roku tematem imprezy był związek internetu ze sztuką. Tym razem w centrum zainteresowania będzie relacja internet - społeczeństwo.
W dniach 13-16 października 2005 roku w Toruniu odbędzie się druga edycja "Wyobraźni ekranu". W zeszłym roku tematem imprezy był związek internetu ze sztuką. Tym razem w centrum zainteresowania będzie relacja internet - społeczeństwo.Otwarta trybuna, pole do wszelkich działań, pełna swoboda. Tak postrzegano internet przez długi czas. Jako nową przestrzeń publiczną, egalitarny hade park. Niestety szybko okazało się, że internet tak samo jak inne przestrzenie podlega kontroli i ulega presji mechanizmów chroniących rynek. A strefa internetowej wolności to tylko strefa, którą system wyznacza na ujście i kanalizowanie np. pewnych idei aktywistycznych. Czy między tą czarną wizją internetu a wizją idealistyczną leży prawda o relacjach społecznych i internecie? Jakie są strategie utrzymania wolności w internecie?

Zachwyt nowym medium poprzez ćwierćwiecze uzusu zastąpiony został nowym namysłem nad samym medium i jego społecznym kontekstem. Jedno jest pewne internet miał pozytywny wpływ na swobodniejszy, przyspieszony i bardziej produktywny przepływ idei. I znajduje to nadal swój wyraz w ruchach Open Source prowokujących do obrony kolektywnej współpracy. A w związku z tym do przeanalizowania systemu prawnego, który musi zostać zreinterpretowany wobec nowych warunków technologicznych. Czy nowe licencje wyczerpują możliwości modyfikacji prawa?

Internet jako medium porozumiewania się uwypuklił sieciową strukturę społeczną. Jakie są zasady zjawiska oddolnej samoorganizacji ludzi?
- Monika Weychert Waluszko


Poniżej prezentujemy program drugiej edycji Wyobraźni ekranu

środa 12.10.05

14:00 CWCW
Łukasz Gronowski zaprasza na casting do filmu artystycznego

czwartek 13.10.05

14:00 ul. Żeglarska 8
kolektyw ikoon art zaprasza:
Anna Łoskiewicz Słownik Internetowy
Paweł Bownik Game Over
Łukasz Gronowski zaprasza na casting do filmu artystycznego
14:15 ul. Żeglarska 8
Janek Sowa
Strefa autonomiczna pod specjalnym nadzorem
15:30 ul. Żeglarska 8
Iza Kowalczyk
17:00 ul. Żeglarska 8
Piotr Rypson
18:15 ul. Żeglarska 8
Jarosław Lipszyc
21:00 NRD
SEQUEL.... - koncert
Jacaszek (muzyka, klawisze, programowanie
W roli głównej: Miłka (wokal, teksty)

piątek 14.10.05

17:00 ul. Żeglarska 8
Roman Dziadkiewicz
Utopia współpracy, czyli o rozwinięciu projektu per2per w Westfalischer Kunstverein w Muenster
(02.09-30.10.2005)
prezentacja koncepcji i uczestników
21:00 NRD
EXAM oraz temp_folder - koncert

sobota 15.10.05

9:00 NRD
warsztaty holgo - lomograficzne, czyli praca bardzo prostymi aparatami w celu uzyskania niecodziennych efektów, dla młodzieży i dorosłych prowadzone przez Jacka Chmielewskiego, Marię Dembek oraz grupę lomografów lomuj.sie.pl z Łodzi.
19.00 NRD
otwarcie wystawy "Toy story", na którą składają się prace członków portalu fotograficznego altphotos.com wykonane plastikowymi i bakelitowymi aparatami formatu 6x6 typu Holga, Diana, Woca, Ami, Druh oraz w technice Polaroid. Udział w wystawie biorą: Robin McAulay (Dania), Eleonor le Gresley (Kanada), Alain Gauvin (Kanada), Trevor Brady (Kanada), Brent Bennett (Kanada), Jochen Hartmann (Niemcy), Reinhard Bachl (Niemcy), David Zilk (Niemcy), Rafał Szczepkowski (Polska), Konrad Król (Polska), Leszek Kowalski (Polska), Tomasz Paczkowski (Polska).
19:30 NRD
Fotografia i społeczności fotograficzne w internecie.
Wykład i prezentację internetowych blogów, portali fotograficznych i prywatnych galerii poprowadzi Jacek Chmielewski.
O zjawisku LOMOGRAFII, społeczności lomografów w Polsce i na świecie oraz o korzeniach lomografii opowiedzą zaproszeni goście: Maciej Zych, Justyna Burzynska, Mirella von Chrupek, Monika Marlicka, Maciej Lebiedowicz, czyli łódzka grupa lomografów lomuj.sie.pl
Prezentacja efektów porannych warsztatów.
21:00 NRD
Tetsuja Hori i Seiji Morimoto - koncert

niedziela 16.10.05

17:00 Żeglarska 8/ Galeria S
Anna Krenz Polska żona/ Niemiecki mąż
Łukasz Gronowski
19:00 NRD
Beata Sosnowska W cieniu szumiących wind
20:00 NRD/galeria dla..
Seiji Morimoto Szepty (instalacja dźwięk/obraz)
21:00 NRD
Gameboyzz Orchestra Project - koncert


Druga edycja imprezy Wyobraźni kranu odbędzie się w dniach 13-16 października 2005 roku w klubie NRD przy ulicy Browarnej 6 oraz w Pałacu Dąbrowskim, ul. Żelazna 8 ( Złota sala), Toruń.Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4