Najnowsza wystawa Zbigniewa Podsiadło to fotograficzne refleksje nad historią

Autor: Redakcja Fotopolis

3 Wrzesień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

„W pracach Podsiadły wyraźnie widoczny jest ład kompozycyjny i silna rola światła. Wzmacniają one przekaz, wciągając widza do środka duchowej przestrzeni opisywanej w zdjęciach“ - tak o fotografiach Zbigniewa Podsiadło mówi Andrzej Zygmuntowicz, Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Wernisaż wystawy już jutro w Gorlicach.

Zbigniew Podsiadło to ceniony polski fotograf, który od 2004 roku jest prezesem Okręgu Górskiego ZPAF i członkiem Zarządu Głównego ZPAF. Wielokrotny laureat najważniejszych konkursów i wystaw fotograficznych. Teraz jego monochromatyczne prace będziemy mogli zobaczyć w w Domu Polsko - Słowackim w Gorlicach.

- Zdjęcia Zbigniewa Podsiadło to refleksja nad historią, która wytworzyła wyrazisty kanon wartości i trwaniem tych wartości mimo naporu nowych idei i nowych postaw. To zaduma nad porządkiem ale jednoczesne zauważenie, że bywa on chybotliwy, upadający i podnoszący się. Materia symbolizująca kolejne epoki bywa nietrwałą, kruszejącą pod naporem czasu i sił zewnętrznych ale idee tak szybko się nie poddają - zaznacza Andrzej Zygmuntowicz, Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

- W pracach Podsiadły wyraźnie widoczny jest ład kompozycyjny i silna rola światła, wzmacniają one przekaz, wciągając widza do środka duchowej przestrzeni opisywanej w zdjęciach. Przez kadry przewijają się najrozmaitsze obiekty będące raz dziełem człowieka a innym razem dziełem natury. Na dobrą sprawę nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego, jednak wszystkie odnoszą się do pojęcia długiego trwania i uzasadnionego porządku, symbolizują narastające doświadczenie budowane według przyjętego kanonu wartości. Elementy estetyczne zastosowane przez autora scalają tą rozmaitość w jedną spójną opowieść - dodaje Zygmuntowicz.

Gdzie i kiedy?

Wernisaż wystawy zdjęć Zbigniewa Podsiadło odbędzie się już jutro, 4 września o godzinie 18:00 w Domu Polsko - Słowackim im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach (miasto w województwie małopolskim). Po otwarciu ekspozycji odbędzie się spotkanie autorskie. Prace Podsiadło będą prezentowane do 18 października.

Zbigniewa Podsiadło - urodził się w 1955 roku na Ponidziu. Mieszka i pracuje w Sosnowcu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Za swą twórczość został uhonorowany między innymi: Medalem 150-lecia Fotografii Złotą Odznaką Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”. Laureat Artystycznej Nagrody miasta Sosnowca w 2010 roku. Członek Rady Fundacji „CENTRUM FOTOGRAFII”. Członek Rady Programowej Centrum Sztuki - ZAMEK SIELECKI. Brał udział w ponad dwustu wystawach międzynarodowych i krajowych. Otrzymał medale i nagrody na wystawach w Zagrzebiu, Singapurze, Rio de Janeiro, Budapeszcie, Moskwie, Madrycie, Pekinie, San Francisco, Berlinie i wielu innych.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
20 lutego rano w Tokio zostaną zaprezentowane nowości sprzętowe Fujifilm. Oficjalna prezentacja z cyklu X-Summit będzie transmitowana na żywo. Co ciekawego zobaczymy?
12
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Piotr Jaxa od ponad 20 lat fotografuje operatorów filmowych z całego świata. Wybrane zdjęcia z projektu Cinematographers obejrzymy w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w...
4
Albumy fotograficzne sprzed 100 lat na wystawie w Muzeum Warszawy
Albumy fotograficzne sprzed 100 lat na wystawie w Muzeum Warszawy
Pod koniec lutego w Muzeum Warszawy rusza wystawa poświęcona albumom fotograficznym z lat 1850-1950. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć ponad sto niezwykle rzadko pokazywanych obiektów...
7
Powiązane artykuły