#365x100 WOLNOŚĆ to projekt łączący fotografię, z pięknem historii i nauki

#365x100 WOLNOŚĆ to projekt łączący fotografię, z pięknem historii i nauki

Już jutro odbędzie się wielkie święto fotografii. To właśnie w sobotę, 11 sierpnia ruszy projekt #365x100 WOLNOŚĆ - wystawa historycznych zdjęć oraz bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży.

#365x100 WOLNOŚĆ to otwarte wydarzenie dla wszystkich pasjonatów fotografii oraz artystów wszelakich sztuk. Przestrzenią wystawienniczą będzie hala poprodukcyjna mieszcząca się na terenie Galerii Radomsko. Artyści zaprezentują prace, które ukazują życie w naszym kraju - od street art’u, reportażu i dokumentu po piękno krajobrazu.

Kompania Mścicieli fot. afrp Janusz Sochacki

Wyjątkowo interesująco zapowiada się pokaz zdjęć „Na starej fotografii”. Prace Roberta Pawłowskiego cofną nas do czasów, gdy fotografia nie była tylko technicznym sposobem utrwalania zdarzeń. - Otworzy przed uczestnikami projektu #365x100 WOLNOŚĆ świat, w którym tak samo liczy się precyzja - liczona w kroplach użytych substancji chemicznych i ruchach pędzla, co wrażliwość i intuicja. Autor opowie o tajnikach otrzymywania obrazu w technice oleju, która jest wyjątkowa, a uzyskane efekty niejednokrotnie odbiegają od standardów tradycyjnej fotografii. Nieostre, rozmyte, mgliste portrety i fotografie miast choć wykonane współcześnie, często przywodzą na myśl piktorialne tradycje. Sama technika oleju powstała ok. roku 1850 za sprawą jej twórcy Alphonsa Louisa Potevin. W Polsce propagatorami oleju byli Edmund Osterloff i Henryk Mikolasch - zaznaczają organizatorzy.

Canal Grande fot. afrp Robert Pawłowski

W ramach projektu odbędą się warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży, organizowane przez Fundację foto POZYTYW. - Niewątpliwą gratką dla wszystkich będzie pokaz zdjęć, wywołanych ze stuletnich szklanych negatywów! Z naszymi gośćmi porozmawiamy o tym, dlaczego warto sięgać po aparat na kliszę, jak wyglądało fotografowanie w czasach PRL-u, i dokąd zmierza sztuka fotografii.

Program wydarzenia:

  • 10:00 zawieszanie prac przez pasjonatów fotografii ( Nie selekcjonujemy prac, nie narzucamy kształtu Twojej wystawy. Jedynym warunkiem wzięcia udziału w wystawie jest pokazanie prac, które pokazują Twoje spojrzenie na WOLNOŚĆ. Organizatorzy nie zapewniają narzędzi do montowania instalacji. Nie ponosimy również odpowiedzialności za zniszczenie zdjęć. Hala ma charakter surowy.)
  • 12:00 warsztaty dla dzieci i młodzieży Fundacja foto POZYTYW
  • 14:00 oficjalne otwarcie wystawy „365x100 WOLNOŚĆ”
  • 14:30 uroczyste wręczenie Medali Za Zasługi dla Fotografii Polskiej, przyznawanymi z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości (1918-2018), przez Fotoklub Rzeczpospolitej Polskiej
  • 15:30 „Surrealizm i realizm fotograficznej tożsamości”– wystawa fotografii i rozmowa z AFRP Mieczysławem Cybulskim, Prezesem Fotoklub Rzeczpospolitej Polskiej
  • 17:00 „Na starej fotografii” – prelekcja i pokaz fotografii tworzonej techniką oleju AFRP Roberta Pawłowskiego oraz pokaz i rozmowa o odnalezionych szklanych 100-letnich negatywach  z AFRP Januszem Sochackim
  • 18:30 "Spojrzenie w przeszłość fotografii" – wystawa fotografii i rozmowa z Emilem Żyłą
  • 19:00 „Dawne Radomsko i jego mieszkańcy” - wystawa fotografii i rozmowa z Jackiem Kaszyńskim
  • 20:00 koncert OSD Familia
  • 22:00 zakończenie wystawy

Kompania Mścicieli fot. afrp Janusz Sochacki

Wystawa #365x100 WOLNOŚĆ będzie prezentowana w przestrzeniach Galerii Radomsko (Reymonta 62, 97-500 Radomsko). Po więcej informacji odsyłamy na www.galeria-radomsko.pl lub na facebookową stronę wydarzenia.

Komentarze
Polecane artykuły
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zdjęcia przykładowe
21 Gru 2018
Po 4 latach Tamron pokazał aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce.
0
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!