„Polska“ Alicji Białej pokazuje naszą zbiorową tożsamość i pozawala spojrzeć na nas samych z dystansu

Autor: Redakcja Fotopolis

12 Lipiec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

„Pocięta i poklejona byle jak, na kacu, na kolanie, chaotycznie. I nie wiadomo, jakim cudem jeszcze się trzyma” - mówi o „Polsce” Alicja Biała. Wernisaż prac ukazujących symbole, motywy i emblematy budujące naszą zbiorową tożsamość odbędzie się 26 lipca w Warszawie.

„Polska” to pierwszy indywidualny pokaz prac Alicji Białej, który zostanie zaprezentowany w Warszawie. To także pierwsza tak obszerna prezentacja fotokolaży z projektu „wycinanki polskie”, który powstał pierwotnie jako materiał wizualny do wierszy Marcina Świetlickiego „Polska (wiązanka pieśni patriotycznych)“, by ostatecznie przerodzić się w akcję performatywną „Polska bez obrazy”.

Prace Alicji Białej z serii „Polska” składają się z symboli, motywów i emblematów budujących zbiorową tożsamość Polaków. Artystka wykorzystuje zdjęcia z Internetu, archiwa rodzinne, wycinki prasowe, a także własne zdjęcia wykonane na potrzebę projektu.

Same fotomontaże jako „wycinanki polskie” powstawały niezależnie od wierszy Marcina Świetlickiego, jako oddzielne narracje, by ostatecznie połączyć się w książkę wydaną w tym roku przez Wydawnictwo Wolno. Kontynuacją „wycinanek polskich” stał się projekt „Polska bez obrazy”, nawiązujący do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

Odwołując się do tradycji peregrynacji, artystka zainicjowała podróże wybranych prac po kraju. W akcję włączyło się wiele osób, także ze świata kultury i polityki. Wizerunki odwiedziły m.in. Krystynę Jandę, Olgę Tokarczuk, Katarzynę Nosowską czy Roberta Biedronia.

- Ważne było dla mnie, aby te prace podróżowały, żeby stały się przyczynkiem do rozmów o Polsce, ale też pozwoliły spojrzeć na nas samych z dystansu. Bowiem Polacy - zupełnie niepotrzebnie - bardzo drażliwi są na tle własnej polskości. Niech te prace wywołają uśmiech, ewentualnie refleksję - zaznacza Alicja Biała.

Gdzie i kiedy?

Na wystawie w Leica 6x7 Gallery Warszawa (Mysia 3) zaprezentowane zostaną nie tylko oryginały fotokolaży, zarówno te publikowane, jak i niepublikowane w tomie Polska (wiązanka pieśni patriotycznych), ale także nowe prace, które powstały w ostatnim czasie. Do galerii dotrą także wędrujące po kraju „wizerunki”. Ich długą drogę i liczne przygody przedstawiać będzie przygotowana specjalnie na wystawę instalacja site-specific.

Wernisaż odbędzie się 26 lipca (czwartek) o godzinie 19:00. Na dzień później, 27 lipca o 18:00, zaplanowano spotkanie z Alicją Białą. Ekspozycję będzie można oglądać do 22 września. Galeria czynna jest od poniedziałku do soboty 10:00-20:00 i w niedzielę 12:0-18:00. Wstęp jest bezpłatny.

Alicja Biała - ilustratorka, graficzka, artystka wizualna. Ukończyła Via University College oraz The Copenhagen School of Design and Technology w Danii. Obecnie kontynuuje edukację na The Royal College of Art w Londynie. Jej ilustracje publikowane są regularnie m.in. w Danii, Polsce, Niemczech, Chinach i Australii. Jest także autorką murali, które znajdują się w Polsce, Portugalii, Meksyku, USA. Ostatnie wystawy indywidualne artystki odbyły się w Santa Barbara Center for Art, Science and Technology w Kalifornii oraz MuteGallery w Lizbonie. Wybór wierszy Marcina Świetlickiego Polska (wiązanka pieśni patriotycznych) jest pierwszą książką z jej pracami.

wykorzystane prace: Alicja Biała, "Polska" / materiały prasowe

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
8
To jeden z najciekawszych polskich festiwali. "Północ" tematem przewodnim 10. edycji W Ramach Sopotu
To jeden z najciekawszych polskich festiwali. "Północ" tematem przewodnim 10. edycji W Ramach Sopotu
Jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Fotografii w Ramach Sopotu rozpoczyna się we wrześniu, natomiast już 8 kwietnia do Sopotu przyjeżdżają tegoroczni rezydenci: Jacek Poremba, Antonina...
4
Maciej Markowicz zamienił vana i barkę w ruchomą camerę obscurę. Właśnie otwiera swoją pierwszą wystawę w Berlinie
Maciej Markowicz zamienił vana i barkę w ruchomą camerę obscurę. Właśnie otwiera swoją pierwszą...
Maciej Markowicz unowocześnił najstarszą technikę fotograficzną i dziś fotografuje świat z wnętrza vana lub barki, które pełnią rolę ruchomej camery obscury. Abstrakcyjne zdjęcia...
5