„Stany widzenia“ Krzysztofa Szlapy - fotografie jak pocztówki przesłane z dalekiej podróży

„Stany widzenia“ Krzysztofa Szlapy - fotografie jak pocztówki przesłane z dalekiej podróży

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza na wystawę Krzysztofa Szlapy. Wernisaż „Stany widzenia“ odbędzie się 6 czerwca w Galerii ZPAF Katowice.

Na nadchodzącej wystawie Krzysztofa Szlapy będziemy mieli możliwość zobaczyć kolekcję zdjęć pochodzących „jakby z wielu pozornie odległych miejsc“. Najczęściej jednak fotograf odnajduje interesujące go motywy w pobliżu, tuż za rogiem – w mieście, w naturze. Prace, będące częścią wystawy „Stany widzenia”, są zróżnicowane tematycznie i formalnie – mają jednak część wspólną. Tym, co je łączy, jest poszukująca postawa artysty oraz chęć zobrazowania właśnie różnorodności sposobów widzenia, jaką dysponuje Szlapa.

– Filozofia, jak twierdził Arystoteles, zaczyna się od zdziwienia – ja chciałbym sparafrazować to stwierdzenie i powiedzieć – fotografia zaczyna się od zdziwienia, zachwytu, zastanowienia. Fotografia zaczyna się od chęci poznania, od zadawania pytań. Fotografia wreszcie jest wynikiem ciekawości, a ta stała się również mottem, które przyświeca twórczości Krzysztofa Szlapy. „Ciekawość swą trzeba nieustannie doskonalić” – ten cytat Ezry Pounda podchwytuje autor wystawy „Stany widzenia” i podporządkowuje mu swoje fotograficzne życie. Staje się ciekawym, niestrudzonym badaczem wizji, podsuwanych mu przez rzeczywistość. Ewidentną cechą całej twórczości Krzysztofa Szlapy jest postawa badawcza w podejściu do sztuki – zaznacza Kamil Myszkowski, kurator wystawy.

Fotografie z cykli „Lux in Tenebris”, „Punkt widokowy”, „Widoki z miasta we mnie”, „Widziadła”, a także kadry pojedyncze – wszystkie prezentowane prace są odmiennymi stanami widzenia Krzysztofa Szlapy – ilustrują jego przeżycia, wewnętrzne odczucia, zachwyty, pytania, komentarze i wizje.

– Wizyjność fotograficznych prac Szlapy jest znacząca. Podobnie jak bohater filmu „Odmienne stany świadomości” (Ken Russell, 1980), artysta zanurza się w swoje wizje – staje się ich częścią, a nie wyłącznie obserwatorem. Fotograficzny proces twórczy jest niczym performans, sztuka do odegrania, w której Szlapa jest artystą totalnym. Jego życie napędza ciągła ciekawość tworzenia i odkrywania coraz to nowych obrazów. Mam nadzieję, że ta ciekawość nigdy artysty nie opuści i kolejne jego dzieła przybliżą go do realizacji pewnego, postawionego już dawno zamierzenia. Jest to zamierzenie z kategorii ambitniejszych twórczych zamysłów. Krzysztof Szlapa pragnie w przyszłości zorganizować wystawę, która zostanie odebrana przez widza jako ekspozycja wielu autorów. Patrzę w tej chwili na wystawę „Stany widzenia” i wydaje mi się, że coraz bliżej jest mu do realizacji tego planu – mimo wszystko dostrzegam jednak odcisk palca artysty we wszystkich prezentowanych pracach. Zapraszam więc Państwa na wystawę zbiorową, autorstwa jednego artysty – zachęca Myszkowski.

Gdzie i kiedy?

Wernisaż odbędzie się 6 czerwca o godzinie 18:30 w Galerii ZPAF Katowice mieszczącej się w przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). Słowo wstępne wygłosi kurator wystawy Kamil Myszkowski. Wystawę można oglądaċ do 29 czerwca: w środy, czwartki i piątki w godzinach od 17:00 do 20:00.

Krzysztof Szlapa urodził się w 1987 roku w Katowicach. Artysta fotografik. Autor wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw zbiorowych, kurator w Galerii Pustej cd. w Jaworznie oraz w galerii ZA SZYBĄ w Katowicach, sekretarz Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, uczestnik Szkoły Widzenia oraz Grupy 999, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, laureat nagrody dla młodego twórcy imienia Anny Chojnackiej, organizator warsztatów fotograficznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych – we współpracy z różnymi instytucjami (Muzeum Śląskie, Muzeum Historii Katowic, Uniwersytet Śląski, Galeria Sztuki Współczesnej BWA Katowice) – oraz autorskich spotkań. Prowadzi dyskusyjne spotkania Herbata i Fotografia w duecie z Kamilem Myszkowskim. Od urodzenia mieszka w Katowicach. Wystawy: Widokówki z miasta we mnie (2009), W zasięgu wzroku, Pamiętnik (2013), Widzenie natury – natura widzenia, Dom kultury (2014), Zapis czasu, Handmade, Ustąp mi słońca (2015), Klucz drzew, Refleksje, Punkt widokowy, Widziadła (2016) Dendrofile, Lux in Tenebris (2017).

źródło: materiały prasowe

Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4