Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

"Interior / Exterior". Współczesna fotografia fińska

0

Autor: Marta Sinior

14 Wrzesień 2005
Artykuł na: 6-9 minut
W CK Zamek prezentowana jest wystawa pięciu fińskich fotografek, wśród których są: Maarit Hohteri, Tiina Itkonen, Aino Kannisto, Marjaana Kella oraz Marja Pirilä. Wszystkie należą do tzw. Szkoły Helsińskiej, pomimo tego ich twórczość jest bardzo indywidualna i osobista.

W CK Zamek prezentowana jest wystawa pięciu fińskich fotografek, wśród których są: Maarit Hohteri, Tiina Itkonen, Aino Kannisto, Marjaana Kella oraz Marja Pirilä. Wszystkie należą do tzw. Szkoły Helsińskiej, pomimo tego ich twórczość jest bardzo indywidualna i osobista.

Prezentowane fotografie fińskich artystek to głównie fotografia inscenizowana, której nurt od lat 90. intensywnie się rozwija, zdobywając coraz większą grupę zwolenników.

Pomimo momentów egzystencjalnego odlotu fińskie artystki hipnotyzują widza wręcz klinicznym naturalizmem. Detal jest wszystkim w tych fotografiach. Żadnych zamazań, żadnego cienia, żadnych deformacji. Nie w ten sposób pojawiają się efekty artystyczne. Sztuka w tych fotografiach ujawnia się jako wyszukana kompozycja, subtelne i głębokie kolory oraz intensywność psychologicznej introspekcji. (...) U wszystkich artystek przenikają się tutaj dwa gatunki: portret i martwa natura. Ludzie pokazywani jako martwa natura, obojętni, zamknięci i samotni niczym przedmioty. (...)

Poniżej kilka słów o poszczególnych artystkach:

Aino Kannisto urodziła się w 1973 roku w Espoo. Ukończyła University of Art and Design w Helsinkach w 2001 roku. "Robienie zdjęć - mówi Aino Kanonisto - jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z ludzkimi emocjami. To jest także ogromne źródło kreatywnej, twórczej energii i przyjemności".

fot. Aino Kannisto z wystawy "Interior / Exterior"

Każda fotografia jest swoistym "autoportretem". Kannisto na każdym zdjęciu występuje jako bohaterka zaaranżowanych scen, ale jej prace "nie są autoportretami w tradycyjnym sensie". Są to fikcyjne, wymyślone "sceny" w których Aino gra główną rolę, choć mogłoby się wydawać, że każde zdjęcie odwołuje się do jej własnej biografii. Zdjęcia te mają nastrój tajemnicy i niepokoju. Prace Aino Kannisto nie mają tytułów, jak stwierdza sama artystka: "nie chcę ich definiować poprzez nadawanie im tytułów". Obecnie mieszka i pracuje w Helsinkach.

Marjaana Kella urodziła się w 1961 roku w Orimattila w Finlandii, mieszka w Helsinkach. Na koncie ma zbiorowe i indywidualne wystawy w Finlandii, Szwecji, Holandii, Francji i w Wielkiej Brytanii. Jej prace znajdują się w muzeach oraz prywatnych kolekcjach w Finlandii, Szwecji oraz Holandii.

fot. Marjaana Kella z wystawy "Interior / Exterior"

Prezentowany cykl zdjęć Hypnosis to portrety osób poddanych hipnozie. Zamiarem Kelli nie jest dokumentowanie samego stanu hipnozy, lecz spenetrowanie osobowości, emocji i sposobu funkcjonowania podświadomości - pojęć trudnych do przekazania obrazami.

Tiina Itkonen (ur. w 1968 roku) mieszka w Helsinkach. Swoje prace prezentowała w galeriach w całej Europie, a prace znajdują się w stałych kolekcjach: Modern Museum (Sztokholm), Finnish State Art Collection oraz Fine Arts Association (Finlandia), Helsinki City Art Museum, jak również w prywatnych kolekcjach w Austrii, Danii, Anglii, Finlandii, Francji, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii oraz USA. Itkonen otrzymała nagrodę Finnish Young Photographer of the Year 2003. Jest również finalistką FotoFinlandia w 1996 i 2004 roku.

Cykl zdjęć Inughuit, który pokazuje na poznańskiej wystawie, poświęcony został Eskimosom żyjącym na Grenlandii. Realizując projekt (1995, 1998 i 2002) artystka miała okazję poznać i przyjrzeć się z bliska codziennemu rytmowi życia eskimosów. Pozwoliło jej to na uchwycenie w swoich zdjęciach ciepła i wyjątkowej serdeczności charakteryzujących tych ludzi.

Maarit Hohteri urodziła się w 1976 roku w Helsinkach, gdzie do dziś mieszka. W swoim dorobku ma wystawy indywidualne w takich krajach jak: Finlandia, Francja, Dania, Norwegia oraz wystawy zbiorowe w: Finlandii, Islandii, Portugalii, Danii, Hiszpanii, Rosji, Niemczech, Anglii, Szwecji. Jej prace znajdują się w kolekcjach: Finnish Museum of Photography w Helsinkach oraz helsińskim City Art Museum.

Maarit Hohteri przede wszystkich fotografuje swoich znajomych i rodzinę. Bliski kontakt pozwala jej na bycie w intymnych sytuacjach. Jej fotografie są jak obrazowy pamiętnik młodej kobiety. (...) Intensywne barwy i zaskakująca kompozycja wzbudzają dodatkowe zainteresowanie jej stylem portretowania.

fot. Maarit Hohteri z wystawy "Interior / Exterior"

Marja Pirilä W cyklu fotografii "interior / exterior" to, co znajduje się za oknem, różne pejzaże miasta, wpływają na charakter wnętrza człowieka i mieszkania. Falowanie obrazów tego co na zewnątrz pokrywa ciała i otoczenie portretowanych, którzy wydają się płynąć w podwodnej atmosferze odbitego zewnętrznego świata. To najbardziej surrealistyczne, poetyckie i malarskie fotografie z całej wystawy. Ostateczne dopełnienie refleksji o wielkomiejskiej alienacji, a jednocześnie fantastyczne pejzaże psychiczne. Połączenie fotograficznego realizmu z irracjonalnością. Nic dziwnego, że fotografowani ludzie najczęściej leżą na łóżkach, marząc lub śniąc. To kolejne stopnie hipnozy - P. Leszkowicz

Pirila prezentowała swoje prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych w krajach takich jak: Finlandia, Szwecja, Estonia, Włochy, Czechy, Rosja, Słowacja, Austria, Hiszpania oraz Polska.

fot. Marja Pirilä z wystawy "Interior / Exterior"

Wystawa Interior / Exterior. Współczesna fotografia fińska prezentowana jest w Sali Marmurowej mieszczącej się w CK Zamek (ul. Św. Marcin 80/82) do 2 października 2005 roku w godzinach 11.00-19.00.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Świąteczny fotospacer z obiektywami Irix w krakowskim Ogrodzie Świateł
Świąteczny fotospacer z obiektywami Irix w krakowskim Ogrodzie Świateł
Marka Irix ma przyjemność zaprosić na kolejny w tym roku fotograficzny spacer „Uchwyć ducha Świąt w obiektywie Irix”. Wydarzenie odbędzie się 15 grudnia 2020 (wtorek),...
0
0
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
W czwartek, 3 grudnia br. o godz. 20:00 poznamy laureata tegorocznej Nagrody im. Krzysztofa Millera. Podczas uroczystości pokazane zostaną najlepsze zdjęcia,...
0
0
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Kilka dni temu, w nowej formule, wystartował XVI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury. Od dzisiaj do 12 grudnia na zainteresowanych czekają...
0
0