"Byliśmy razem. Warszawa, Kraków, Rzym"

W imieniu Akademii Fotografii w Warszawie zapraszamy na wystawę "Byliśmy razem. Warszawa, Kraków, Rzym" prezentującej fotografie autorstwa Rafała Milacha, Krzysztofa Kuczyka (studenta AF II roku), Zbyszka Łaty (studenta AF II roku) i Andrzeja Guzika.
W imieniu Akademii Fotografii w Warszawie zapraszamy na wystawę "Byliśmy razem. Warszawa, Kraków, Rzym" prezentującej fotografie autorstwa Rafała Milacha, Krzysztofa Kuczyka (studenta AF II roku), Zbyszka Łaty (studenta AF II roku) i Andrzeja Guzika. Uroczysty wernisaż wystawy odbędzie się 31 sierpnia (środa) 2005 r. w Galerii Delfiny (ul. Smulikowskiego 10 /2, Warszawa). Wystawa czynna od poniedziałku do soboty w godzinach 16.00-20.00 do 13 września 2005 r.

fot. Rafał Milach


O wystawie:
Wystawa prezentuje 40 kolorowych zdjęć zrealizowanych w okresie poprzedzającym śmierć Papieża Jana Pawła II w Warszawie i Krakowie, a także w czasie pogrzebu Jego Świętobliwości w Rzymie. Są to wyraziste, nacechowane silnym przekazem symbolicznym fotografie w konwencji reportażu, prezentujące "życie codzienne" w trudnym okresie narodowego skupienia. Wystawa dotychczas prezentowana była Młodzieżowym Domu Kultury Fort 48 w Krakowie. Jej pokazaniem zainteresowane jest także Muzeum Historii Miasta Krakowa.

Od autorów:
Jedynym moim wrażeniem z Rzymu był brak podniosłej atmosfery, jaką czuło się w Wadowicach czy Krakowie. W Rzymie panował klimat pikniku - Rafał Milach.

Miałem wrażenie, że na naszych oczach dzieję się historia, która choć smutna, warta jest właściwego utrwalenia. Chciałem fotografować w możliwie prosty sposób, jak najmniej przeszkadzając ludziom w ich skupieniu. Jednak to oni byli w tej relacji najważniejsi i dziękuję im. Krzysztof Kuczyk.

Informacja o śmierci Papieża dowiedziałem się z telewizji. Zapragnąłem Jego śmierć przeżywać z innymi. Czułem potrzebę uczestniczenia w wydarzeniach. Dwa miliony ludzi zgromadzonych na krakowskich Błoniach i setki tysięcy w innych rejonach Polski miało podobne odczucia. Fotografuję już długo i gdy coś się dzieje sięgam po aparat automatycznie, ale w tym przypadku nie było to dla mnie takie oczywiste. Starałem się nie zaburzyć przeżywania tych chwil innym i sobie samemu - Andrzej Guzik.

O 21.37 rozległo się bicie dzwonów. Stanąłem wraz z setkami ludzi pod oknem na Franciszkańskiej 3. Nie było rozmów. 2 kwietnia przepychałem się w tłumie chcąc być z innymi. Fotografowałem, mając na uwadze powagę chwili - Zbyszek Łata.

fot. Krzysztof Kuczyk

fot. Krzysztof Kuczyk


Biografie
Andrzej Guzik

Współpracuje z prasą i wydawnictwami książkowymi. Zajmuje się reportażem. Fotografuje muzyków jazzowych.

Zbigniew Łata
Rocznik 1975. Ukończył studia pedagogiczne i podyplomowe studia dziennikarskie. Pracuje z młodzieżą, prowadząc zajęcia fotograficzno-dziennikarskie. Student II rok Akademii Fotografii w Warszawie. Członek Krakowskiego Klubu Fotograficznego. Wybrane wystawy: "Zatrzymane w kadrze" (Kraków, 2000); "Kalwaryjska droga" (Kraków, 2003, 2004); "Dziecko" (Kraków, 2003); "Break Dance" (Kraków, 2004).

Krzysztof Kuczyk
Rocznik 1979. Z wykształcenia socjolog. W wolnych chwilach muzyk: multiinstrumentalista, kompozytor, członek zespołu "Why Duck?". Pracował jako dziennikarz, fotolaborant, autor przewodników, scenariuszy do sitcomu, nauczyciel gry na gitarze. Stypendysta Akademii Fotografii, członek Stowarzyszenia Dom Fotografii. Współpracuje z Polską Agencją Fotografów "FORUM" i kilkoma tytułami prasowymi. Pracuje zarówno stuletnią kamerą wielkoformatową 4x5 cala, klasycznym aparatem małoobrazkowym, jak i cyfrowo.

Laureat ok. 30 konkursów fotograficznych organizowanych w latach 2002-2005 m.in. I miejsce i dodatkowe wyróżnienia w konkursie fotograficznym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Images of Health and Disability; wyróżnienie w konkursie fotograficznym Laboratorium Reportażu Jak się święci pierwszy maja; wyróżnienie w konkursie Oblicza Łodzi, nagroda za cykl Kolory Łodzi w kategorii reportaż; III miejsce w konkursie Oskary Fashion 2005; I miejsce w konkursie dziennika Życie Warszawy i Akademii Reklamy i Fotografii; I miejsce za reportaż Rowerzyści w konkursie fotograficznym Pasja portalu fotograficznego fotopolis.pl; III miejsce w konkursie fotograficznym Dziecko; wyróżnienie, II i I miejsce w konkursie Stolica w pozytywie miesięczników Warszawa i Kultura (WiK) oraz Foto Kuriera, finalista konkursu Red Bull In Focus w kategoriach reportaż i świat; I miejsce i dodatkowe wyróżnienia w konkursie Klubu Środowisk Twórczych Człowiek - kultura - środowisko. Wystawy: indywidualne oraz kilkanaście grupowych m.in w: Genewie (Palais des Nations Unies), Warszawie (SGH, Galeria Bise, Galeria Ikar, Jadłodajnia Filozoficzna, Klub Traffic), Krakowie (Akademia Ekonomiczna), Poznaniu (Wojewódzka Biblioteka Publiczna), Gliwicach (EMPiK). Publikacje prasowe: Newsweek, Polityka, Przegląd, Przekrój, Wprost, Foyer, Data Team (Norwegia), Fakt, Kino, Ozon, Rzeczpospolita itd.

Rafał Milach
Rocznik 1978. Studiował na ASP w Krakowie (dyplom 2002), następnie na ITF (Institut Tvurci Fotografie) w Opavie w Czechach (2003) i w Ecole Superieure Estienne w Paryżu, Francja (2000).
Wybrane wystawy indywidualne: Gliwice (Galeria Fotograficzna PIK, 2000); Białystok (Rybacy, Galeria Stotrzynaście, 2001); Gliwice (Galeria Fotograficzna PIK, 2001); Osaka, Japonia (New works exhibition by Mio Photo Awardees of 2001- Light Garden Gallery, 2002); Poznań, (Galeria Fotografii PF, Centrum Kultury Zamek, 2002); Madryt, Hiszpania (The Grey/Gris - Photoespa?a 2003, Galeria de Arte Gema Lazcano, 2003); Katowice (Galeria Pusta, Górnośląskie Centrum Kultury, 2003). Nagrody 2002-2005: I nagroda na I Jurajski Salon Fotografii w Częstochowie; II nagroda za fotoreportaż w kategorii Świat, w którym żyjemy w konkursie Polskiej Fotografii Prasowanej 2001; II nagroda w Mio Photo Award 2001 w Osace w Japonii; wyróżnienie na II Biennale Fotografii Kochać Człowieka w Oświęcimiu; II nagroda za fotoreportaż w kategorii Sport w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej 2003; grand prix III Biennale fotografii "Kochać człowieka" w Oświęcimiu; V nagroda na Agfa B&W Photo Competition w Leverkusen w Niemczech. Publikacje prasowe: Przekrój, Polityka, Newsweek Polska, Duży Format (Gazeta Wyborcza), magazyn DNA (Diario de Noticias Portugalia), Pozytyw, Ultramaryna.
Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
0
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12