"W cieniu Andów"

Autor: Marta Majewska

22 Czerwiec 2002
Artykuł na: 2-3 minuty
Wystawa fotografii Andrzeja Wasilewskiego W cieniu Andów jest czymś więcej niż tylko reporterskim zapisem podróży do Ameryki Południowej - jest rodzajem impresji o kulturze i przyrodzie.

Wystawa fotografii Andrzeja Wasilewskiego prezentuje zdjęcia z obszaru Andów peruwiańskich i boliwijskich. Nie jest to jednak zwykły reporterski zapis podróży do Ameryki Południowej. Fotografie, które złożyły się na ekspozycję W cieniu Andów są raczej rodzajem impresji o kulturze, przyrodzie, mistyce miejsca, przedziwnym zderzeniu historii i współczesności.

fot. A. Wasilewski

Wiele fotografii przedstawia Altiplano ? płaskowyż w południowej części Peru: chmury spływające w dolinie rzeki Urubamby, ośnieżone szczyty Cordillera Real, które podziwiać można z łodzi na jeziorze Titicaca. Oprócz zdjęć monumentalnej przyrody, znaleźć można reportaże: fotografie mężczyzn w kolorowych ubraniach robiących na drutach i kobiet w czarnych strojach, pracujących na polu i w domu na wyspie Taquile, zdjęcia z Limy przedstawiające grube Indianki sprzedające choclo - gotowaną kukurydzę z masłem i solą, tłuczone ziemniaki, pieczone kurczęta.

Fotografie Wasilewskiego pokazują nie tylko świat Peruwiańczyków, ale przedstawiają kilka kultur: współczesną i tradycyjną, hiszpańskich konkwistadorów i Indian, które zderzają się ze sobą w codziennym życiu. Małe osiedla w Andach i nowoczesne aglomeracje Limy i La Paz, kontrastują ze starymi kolonialnymi ośrodkami, jak Arequipa. Na drodze tranzytowej do La Paz można spotkać autobusy z tobołami, walizami, rowerami i plecakami na dachach, olbrzymie ciężarówki Volvo z Indianami kołyszącymi się na naczepach, legendarne jeepy Toyoty, poobijane ze wszystkich stron, rozłożyste Dodge i Chevrolety z lat sześćdziesiątych.

fot. A. Wasilewski

Fotografie zaprezentowane na wystawie W cieniu Andów uzupełnione zostały komentarzami spisanymi podczas podróży i pozyskanymi w Peru przedmiotami. Patronat medialny nad ekspozycją objął National Geographic.

Wystawę można oglądać do 1 września 2002 w godzinach 10-16, przez cały tydzień, oprócz piątku w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu (ul. Grobla 25).
Informacje o wystawie z fragmentem tekstu A. Wasilewskiego można przeczytać na stronie
Muzeum

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo Summit Day 2024
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo...
Już 10 maja we Wrocławiu startuje Photo Summit Day, czyli wyjątkowy, darmowy festiwal skierowany do pasjonatów fotografii z Dolnego Śląska. W harmonogramie warsztaty, wystawy,...
4
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i spotkania z twórcami
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i...
Już dziś poznamy zwyciezców 1. edycji konkursu fotografii dokumentalnej Poznańska Nagroda Fotograficzna. O godzinie 18.00 w Starym Browarze wystartuje wystawa pokonkursowa połączona ze...
6
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4