"W cieniu Andów"

Autor: Marta Majewska

22 Czerwiec 2002
Artykuł na: 2-3 minuty
Wystawa fotografii Andrzeja Wasilewskiego W cieniu Andów jest czymś więcej niż tylko reporterskim zapisem podróży do Ameryki Południowej - jest rodzajem impresji o kulturze i przyrodzie.

Wystawa fotografii Andrzeja Wasilewskiego prezentuje zdjęcia z obszaru Andów peruwiańskich i boliwijskich. Nie jest to jednak zwykły reporterski zapis podróży do Ameryki Południowej. Fotografie, które złożyły się na ekspozycję W cieniu Andów są raczej rodzajem impresji o kulturze, przyrodzie, mistyce miejsca, przedziwnym zderzeniu historii i współczesności.

fot. A. Wasilewski

Wiele fotografii przedstawia Altiplano ? płaskowyż w południowej części Peru: chmury spływające w dolinie rzeki Urubamby, ośnieżone szczyty Cordillera Real, które podziwiać można z łodzi na jeziorze Titicaca. Oprócz zdjęć monumentalnej przyrody, znaleźć można reportaże: fotografie mężczyzn w kolorowych ubraniach robiących na drutach i kobiet w czarnych strojach, pracujących na polu i w domu na wyspie Taquile, zdjęcia z Limy przedstawiające grube Indianki sprzedające choclo - gotowaną kukurydzę z masłem i solą, tłuczone ziemniaki, pieczone kurczęta.

Fotografie Wasilewskiego pokazują nie tylko świat Peruwiańczyków, ale przedstawiają kilka kultur: współczesną i tradycyjną, hiszpańskich konkwistadorów i Indian, które zderzają się ze sobą w codziennym życiu. Małe osiedla w Andach i nowoczesne aglomeracje Limy i La Paz, kontrastują ze starymi kolonialnymi ośrodkami, jak Arequipa. Na drodze tranzytowej do La Paz można spotkać autobusy z tobołami, walizami, rowerami i plecakami na dachach, olbrzymie ciężarówki Volvo z Indianami kołyszącymi się na naczepach, legendarne jeepy Toyoty, poobijane ze wszystkich stron, rozłożyste Dodge i Chevrolety z lat sześćdziesiątych.

fot. A. Wasilewski

Fotografie zaprezentowane na wystawie W cieniu Andów uzupełnione zostały komentarzami spisanymi podczas podróży i pozyskanymi w Peru przedmiotami. Patronat medialny nad ekspozycją objął National Geographic.

Wystawę można oglądać do 1 września 2002 w godzinach 10-16, przez cały tydzień, oprócz piątku w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu (ul. Grobla 25).
Informacje o wystawie z fragmentem tekstu A. Wasilewskiego można przeczytać na stronie
Muzeum

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pierwsza taka wystawa w Europie - nadchodzi Fotofestiwal 2025
Pierwsza taka wystawa w Europie - nadchodzi Fotofestiwal 2025
Premierowa wystawa Yorgosa Lanthimosa, projekty o amerykańskiej propagandzie i fikcji, otwarcie dla publiczności zabytkowego basenu YMCA - 24. Fotofestiwal ogłosił główne punkty...
18
Nadchodzi 3. edycja Festiwalu Fotoforma - PGE Narodowy ponownie stanie się polskim centrum filmu i fotografii
Nadchodzi 3. edycja Festiwalu Fotoforma - PGE Narodowy ponownie stanie się polskim centrum filmu i...
Już 16 i 17 października 2025 r. PGE Narodowy w Warszawie będzie gościł kolejną edycję Festiwalu Fotoforma. Przez dwa dni uczestnicy będą mogli czerpać inspirację, zdobywać wiedzę,...
7
Promocja na lampy GlareOne: kompletne zestawy LED w niższej cenie
Promocja na lampy GlareOne: kompletne zestawy LED w niższej cenie
Zestaw, który sprawdzi się w każdym domowym lub profesjonalnym studiu - GlareOne LED 220 lub 300 BiColor D ze statywem Air A-275 i softboxem 60×90 Easy Fold teraz do kupienia w atrakcyjnej...
2