50 lat Krakowskiego Klubu Fotograficznego

Autor: Marta Sinior

23 Czerwiec 2005
Artykuł na: 6-9 minut
Już dzisiaj, 23 czerwca 2005 roku o godzinie 18 zostanie otwarta nowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Ekspozycja poświęcona jest klubowi fotograficznemu, który w tym roku obchodzi 50-lecie swojego istnienia.

Już dzisiaj, 23 czerwca 2005 roku o godzinie 18 zostanie otwarta nowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Ekspozycja poświęcona jest klubowi fotograficznemu, który w tym roku obchodzi 50-lecie swojego istnienia.

fot. Magda Langer

Poniżej zamieszczamy tekst opisujący pięćdziesięcioletnią historię Krakowskiego Klubu Fotograficznego:

Odrodzenie zorganizowanego amatorskiego ruchu fotograficznego w Polsce nastąpiło w roku 1947. Utworzone zostało ogólnopolskie stowarzyszenie pod nazwą Polskie Towarzystwo Fotograficzne, posiadające swe oddziały na terenie całego kraju i zarządzane centralnie przez Zarząd Główny z siedzibą w Warszawie.

W roku 1955 utworzono Oddział Polskiego Towarzystwa Fotograficznego w Nowej Hucie. Założycielem i pierwszym prezesem zarządu był Jerzy Suberlak. Przyjęty wówczas regulamin był podstawą dalszej działalności organizacyjnej i artystycznej. Pierwszą wystawę amatorskiej fotografii artystycznej zaprezentowano nowohuckiej społeczności w roku 1957.

W roku 1958 zebranie członków wybiera nowy zarząd pod przewodnictwem Witolda Michalika. Przez wiele kolejnych lat był on organizatorem zajęć klubowych oraz zdobył uznanie jako twórca fotografii aktu. Wziął udział w wielu wystawach indywidualnych, zdobył 125 akceptacji prac na międzynarodowych salonach fotografii, za co uzyskał tytuł Artysty Fotografa Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej - AFIAP.

W roku 1960 Polskie Towarzystwo Fotograficzne w Warszawie przekształcono w Federację Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce. W wyniku decentralizacji jednostki terenowe usamodzielniły się, przyjęły nazwę towarzystw fotograficznych i uzyskały osobowość prawną. Starania o zarejestrowanie Nowohuckiego Towarzystwa Fotograficznego nie powiodły się. Nowohuckie stowarzyszenie fotograficzne, mimo aktywności i niezaprzeczalnych osiągnięć artystycznych swoich członków, zostało przyporządkowane ruchowi amatorskiemu (nieprofesjonalnemu). Klub organizacyjnie przeszedł pod patronat działających jednostek kultury i przyjął nazwę Klubu Fotografików Amatorów. W tym czasie, fotografowali i wystawiali swoje prace m.in.: Stanisław Killar, Zbigniew Kot, Robert Kosieradzki, Stanisław Kozioł, Witold Michalik, Wiktor Pental, Władysław Rospondek, Marek Stalmachowski, Andrzej Wróbel. Klub dysponował dobrze urządzoną pracownią, miał wykwalifikowaną kadrę instruktorską i prowadził szkolenia oraz kursy fotografii dla swoich członków. Na podstawie umowy z jednostką nadrzędną, prowadził kursy fotografii dla studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Z okazji 25-lecia KFA i 30-lecia Kombinatu Metalurgicznego im. Lenina w Nowej Hucie zorganizowano okolicznościowe wystawy.

fot. Beata Sulikowska

W roku 1983 Klub Fotografików Amatorów został przeniesiony do nowo otwartego Nowohuckiego Centrum Kultury, które do dziś sprawuje nad nim mecenat udostępniając siedzibę, galerię na wystawy oraz wydając okolicznościowe publikacje. W roku 1985 na prezesa klubu wybrano Zbigniewa Kota, znanego twórcę w dziedzinie portretu psychologicznego. Za jego kadencji, przy udziale kierownika działu fotograficzno-filmowego Nowohuckiego Centrum Kultury Adama Gryczyńskiego, klub zorganizował kilka plenerów pod nazwą "Nowa Huta miasto i okolice", "Nowa Huta miasto i ludzie", a także kilkakrotnie "Tatry", "Pieniny" z udziałem fotografów z Niemiec i Czech.
Zorganizowano także wystawy z okazji 30, 35 i 40-lecia klubu. Powstała fototeka wzbogacająca zasoby archiwalne klubu. Nawiązano współpracę z Fotoklubem w Norymberdze, która owocuje wspólnymi plenerami i wystawami w Polsce i w Niemczech.
W roku 1997 Walne Zebranie Członków KFA dokonało wyboru nowego zarządu. Wniosek o zmianę nazwy klubu na Krakowski Klub Fotograficzny został przez zebranie przyjęty. Wzrosło zainteresowanie fotografią artystyczną zwłaszcza ludzi młodych, którzy znajdują w naszym klubie warunki do tworzenia i wystawiania fotografii. Odnotowujemy aktywność fotografujących pań, które tworzą nowy rozdział w historii klubu i wnoszą nowe spojrzenie na otaczający świat. Fotografują i wystawiają swoje prace, m.in.: Anna Bubula, Barbara Czopek, Klaudia Imach, Magda Langer, Joanna Mrówka, Katarzyna Skupień, Monika Stachnik-Czapla, Beata Sulikowska. ?Honorowe członkowstwo KKF otrzymują uczestnicy wielu naszych plenerów i spotkań autorskich, członkowie Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego: Jerzy Baranowski, Czesław Odo Mostowski oraz prezes KTF Władysław Klimczak. Klub współorganizuje z NCK plener w Bieszczadach i w Hucie im. Tadeusza Sendzimira z udziałem fotografów z Niemiec i Czech, a także jest współtwórcą wystawy z okazji 50-lecia Nowej Huty.

W okresie transformacji ustrojowej rozwiązano Federację Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce, w to miejsce powstał Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej, którego członkiem wspierającym rozwój fotografii z aktem przyjęcia nr 14 jest Krakowski Klub Fotograficzny. Trwa współpraca w zakresie organizacji plenerów, wymiany wystaw i kontaktów z fotografami w Norymberdze. Plenery pod nazwą: "Kraków w fotografii", "Norymberga w fotografii", "Kontrasty w Krakowie", "Kontrasty w Norymberdze" stają się miejscem wymiany doświadczeń i zawierania przyjaźni. Na obchody 950-lecia miasta Norymbergi klub wystawia tam swoją okolicznościową wystawę. Nawiązuje się współpraca ?z fotografami z Kerczu na Krymie.

fot. Jan Zych

Na 45-lecie klubu w roku 2000 zaprezentowano, na kilku wystawach, fotografie klubowych nestorów i twórców młodszego pokolenia. Z okazji jubileuszu, w różnych krakowskich galeriach, indywidualnie wystawiło swoje prace 12 członków klubu. W kolejnych latach są organizowane: wystawa przeglądowa roku, wystawa autorska w Foto-Galerii NCK, konkursy na fotografię miesiąca i wybór fotografa roku. Aktywni członkowie klubu biorą udział w konkursach, wystawiają swoje prace na wystawach autorskich, uzyskują akceptacje prac na międzynarodowych salonach fotografii. Na klubowych spotkaniach wymienia się doświadczenia, prezentuje dokonania, omawia techniki wykonania zdjęć i uzyskuje porady.

Dokonania twórcze są zauważane w różnych środowiskach, o czym świadczą przyznane dyplomy i medale dla członków klubu, m.in.: w uznaniu zasług dla rozwoju fotografii 5 medali 150-lecia fotografii, 8 tytułów Artysty Fotografa RP, 3-ch kolegów zostaje członkami Związku Polskich Artystów Fotografików, 7 złotych i srebrnych odznak Zarządu Głównego PTTK i tytuły Fotografa Krajoznawcy, 3 tytuły Artysty Międzynarodowej Federacji Fotografii.

Niekwestionowaną wartością półwiecznej historii Krakowskiego Klubu Fotograficznego są dzieła fotografów, fotografie archiwalne, dokumenty organizacyjne klubu, dyplomy uznania, medale i odznaki, foldery i katalogi wystaw, zaproszenia na wernisaże, plakaty, artykuły prasowe. Są one świadectwem i potwierdzeniem intensywności życia organizacyjnego oraz aktywności i twórczego działania członków klubu.
Niech kolejne lata, za sprawą utalentowanych artystów, przynoszą Klubowi uznanie, twórcom - dużo satysfakcji, a postęp techniczny niech wspomaga ich w pracy.
- Mieczysław Libront , AFRP Prezes Krakowskiego Klubu Fotograficznego, Kraków 2005

Wystawa z okazji 50-lecia Krakowskiego Klubu Fotograficznego zostanie otwarta już dzisiaj o godzinie 18 w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie (ul. Józefitów 16)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
8
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8