Eikoh Hosoe zwany mistrzem fotografii japońskiej

FAF2005 Podczas bielskiego FotoArtFestival będzie można zobaczyć wiele interesującyh ekspozycji. Wystawy Eikoha Hosoe nie można przegapić. Artysta uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców japońskich. Zdobywca niezliczonych nagród, autor wielu wystaw i publikacji książkowych.
FAF2005 Podczas bielskiego FotoArtFestival będzie można zobaczyć wiele interesującyh ekspozycji. Wystawy Eikoha Hosoe nie można przegapić. Artysta uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców japońskich. Zdobywca niezliczonych nagród, autor wielu wystaw i publikacji książkowych.

copyright Eikoh Hosoe

Wystawa O Eikohu Hosoe to przegląd dotychczasowej tówrczości tego wyjątkowego artysty. Zaprezentowane zostanie kilka cykli: Mężczyzna i kobieta; Próba róż; Kamaitachi; Uścisk oraz Projekcje Ukiyo-e.W większości eksponowane fotografie to czarno - białe portety.

Eikoh Hosoe

Eikoh Hosoe urodził się w 1933 roku w Yonezawa-shi. Przygoda z fotografią zaczęła się w momencie, gdy Hosoe w 1951 roku zdobył wysoką nagrodę na konkursie "Fuji Photo Contest" (dział studencki) za pracę Poddie Jawoski. Wtedy to postanawił zostać fotografem. Rok później podejmuje naukę fotografii w Tokyo College of Photography (zwaną "Shadai" obecnie - Tokyo Institute of Polytechnics). Następne lata to pasmo sukcesów. Do najważniejszych wydarzeń zaliczyć należy: udział w wystawie "Ten Photographers" w National Museum of Modern Art, Tokio (1966) czy udział w wystawie "Photography in the Twentieth Century" w Galerie Nationale du Canada, Ottawa (1967). W 1976 roku artysta wystawił "Simmon: A Private Landscape" podczas wystawy "Selections by Twelve Photographers - Photographs for Sale" w Shiseido The Ginza, w Tokio. Prace Hosoe zostały wtedy sprzedane za 30 000 jenów każda. W roku 1994 zdobywa nagrodę "Best Photographer of the Year 1993" przyznawaną przez Photographic Society of Japan (1994). Natomiast w 2003 roku Hosoe otrzymuje "Special Medal" przyznany przez Royal Photographic Society na 150-lecie istnienia Towarzystwa jednocześnie dołączając do grona tak wybitnych twórców jak: Richard Avedon, Lee Friedlander, William Eggleston, David Hockney, Don McCullln i Gordon Parks. Eikoh Hosoe był jedynym nagrodzonym Japończykiem.

Wystawa fotografii Eikoh Hosoe prezentowana jest w Galerii Bielskiej BWA mieszczącej się przy ulicy 3 Maja 11 (sala górna). Ekspozycja potrwa do 3 lipca 2005 roku.


Czytaj także:
Foto Art Festival w Bielsku-Białej czytaj...

Zobacz inne wystawy Foto Art Festival:
Indie na fotografiach Ami Vitale czytaj...

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8