Eikoh Hosoe zwany mistrzem fotografii japońskiej

FAF2005 Podczas bielskiego FotoArtFestival będzie można zobaczyć wiele interesującyh ekspozycji. Wystawy Eikoha Hosoe nie można przegapić. Artysta uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców japońskich. Zdobywca niezliczonych nagród, autor wielu wystaw i publikacji książkowych.
FAF2005 Podczas bielskiego FotoArtFestival będzie można zobaczyć wiele interesującyh ekspozycji. Wystawy Eikoha Hosoe nie można przegapić. Artysta uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców japońskich. Zdobywca niezliczonych nagród, autor wielu wystaw i publikacji książkowych.

copyright Eikoh Hosoe

Wystawa O Eikohu Hosoe to przegląd dotychczasowej tówrczości tego wyjątkowego artysty. Zaprezentowane zostanie kilka cykli: Mężczyzna i kobieta; Próba róż; Kamaitachi; Uścisk oraz Projekcje Ukiyo-e.W większości eksponowane fotografie to czarno - białe portety.

Eikoh Hosoe

Eikoh Hosoe urodził się w 1933 roku w Yonezawa-shi. Przygoda z fotografią zaczęła się w momencie, gdy Hosoe w 1951 roku zdobył wysoką nagrodę na konkursie "Fuji Photo Contest" (dział studencki) za pracę Poddie Jawoski. Wtedy to postanawił zostać fotografem. Rok później podejmuje naukę fotografii w Tokyo College of Photography (zwaną "Shadai" obecnie - Tokyo Institute of Polytechnics). Następne lata to pasmo sukcesów. Do najważniejszych wydarzeń zaliczyć należy: udział w wystawie "Ten Photographers" w National Museum of Modern Art, Tokio (1966) czy udział w wystawie "Photography in the Twentieth Century" w Galerie Nationale du Canada, Ottawa (1967). W 1976 roku artysta wystawił "Simmon: A Private Landscape" podczas wystawy "Selections by Twelve Photographers - Photographs for Sale" w Shiseido The Ginza, w Tokio. Prace Hosoe zostały wtedy sprzedane za 30 000 jenów każda. W roku 1994 zdobywa nagrodę "Best Photographer of the Year 1993" przyznawaną przez Photographic Society of Japan (1994). Natomiast w 2003 roku Hosoe otrzymuje "Special Medal" przyznany przez Royal Photographic Society na 150-lecie istnienia Towarzystwa jednocześnie dołączając do grona tak wybitnych twórców jak: Richard Avedon, Lee Friedlander, William Eggleston, David Hockney, Don McCullln i Gordon Parks. Eikoh Hosoe był jedynym nagrodzonym Japończykiem.

Wystawa fotografii Eikoh Hosoe prezentowana jest w Galerii Bielskiej BWA mieszczącej się przy ulicy 3 Maja 11 (sala górna). Ekspozycja potrwa do 3 lipca 2005 roku.


Czytaj także:
Foto Art Festival w Bielsku-Białej czytaj...

Zobacz inne wystawy Foto Art Festival:
Indie na fotografiach Ami Vitale czytaj...

 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
18
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0