Eikoh Hosoe zwany mistrzem fotografii japońskiej

FAF2005 Podczas bielskiego FotoArtFestival będzie można zobaczyć wiele interesującyh ekspozycji. Wystawy Eikoha Hosoe nie można przegapić. Artysta uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców japońskich. Zdobywca niezliczonych nagród, autor wielu wystaw i publikacji książkowych.
FAF2005 Podczas bielskiego FotoArtFestival będzie można zobaczyć wiele interesującyh ekspozycji. Wystawy Eikoha Hosoe nie można przegapić. Artysta uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców japońskich. Zdobywca niezliczonych nagród, autor wielu wystaw i publikacji książkowych.

copyright Eikoh Hosoe

Wystawa O Eikohu Hosoe to przegląd dotychczasowej tówrczości tego wyjątkowego artysty. Zaprezentowane zostanie kilka cykli: Mężczyzna i kobieta; Próba róż; Kamaitachi; Uścisk oraz Projekcje Ukiyo-e.W większości eksponowane fotografie to czarno - białe portety.

Eikoh Hosoe

Eikoh Hosoe urodził się w 1933 roku w Yonezawa-shi. Przygoda z fotografią zaczęła się w momencie, gdy Hosoe w 1951 roku zdobył wysoką nagrodę na konkursie "Fuji Photo Contest" (dział studencki) za pracę Poddie Jawoski. Wtedy to postanawił zostać fotografem. Rok później podejmuje naukę fotografii w Tokyo College of Photography (zwaną "Shadai" obecnie - Tokyo Institute of Polytechnics). Następne lata to pasmo sukcesów. Do najważniejszych wydarzeń zaliczyć należy: udział w wystawie "Ten Photographers" w National Museum of Modern Art, Tokio (1966) czy udział w wystawie "Photography in the Twentieth Century" w Galerie Nationale du Canada, Ottawa (1967). W 1976 roku artysta wystawił "Simmon: A Private Landscape" podczas wystawy "Selections by Twelve Photographers - Photographs for Sale" w Shiseido The Ginza, w Tokio. Prace Hosoe zostały wtedy sprzedane za 30 000 jenów każda. W roku 1994 zdobywa nagrodę "Best Photographer of the Year 1993" przyznawaną przez Photographic Society of Japan (1994). Natomiast w 2003 roku Hosoe otrzymuje "Special Medal" przyznany przez Royal Photographic Society na 150-lecie istnienia Towarzystwa jednocześnie dołączając do grona tak wybitnych twórców jak: Richard Avedon, Lee Friedlander, William Eggleston, David Hockney, Don McCullln i Gordon Parks. Eikoh Hosoe był jedynym nagrodzonym Japończykiem.

Wystawa fotografii Eikoh Hosoe prezentowana jest w Galerii Bielskiej BWA mieszczącej się przy ulicy 3 Maja 11 (sala górna). Ekspozycja potrwa do 3 lipca 2005 roku.


Czytaj także:
Foto Art Festival w Bielsku-Białej czytaj...

Zobacz inne wystawy Foto Art Festival:
Indie na fotografiach Ami Vitale czytaj...

Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7