Eikoh Hosoe zwany mistrzem fotografii japońskiej

FAF2005 Podczas bielskiego FotoArtFestival będzie można zobaczyć wiele interesującyh ekspozycji. Wystawy Eikoha Hosoe nie można przegapić. Artysta uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców japońskich. Zdobywca niezliczonych nagród, autor wielu wystaw i publikacji książkowych.
FAF2005 Podczas bielskiego FotoArtFestival będzie można zobaczyć wiele interesującyh ekspozycji. Wystawy Eikoha Hosoe nie można przegapić. Artysta uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców japońskich. Zdobywca niezliczonych nagród, autor wielu wystaw i publikacji książkowych.

copyright Eikoh Hosoe

Wystawa O Eikohu Hosoe to przegląd dotychczasowej tówrczości tego wyjątkowego artysty. Zaprezentowane zostanie kilka cykli: Mężczyzna i kobieta; Próba róż; Kamaitachi; Uścisk oraz Projekcje Ukiyo-e.W większości eksponowane fotografie to czarno - białe portety.

Eikoh Hosoe

Eikoh Hosoe urodził się w 1933 roku w Yonezawa-shi. Przygoda z fotografią zaczęła się w momencie, gdy Hosoe w 1951 roku zdobył wysoką nagrodę na konkursie "Fuji Photo Contest" (dział studencki) za pracę Poddie Jawoski. Wtedy to postanawił zostać fotografem. Rok później podejmuje naukę fotografii w Tokyo College of Photography (zwaną "Shadai" obecnie - Tokyo Institute of Polytechnics). Następne lata to pasmo sukcesów. Do najważniejszych wydarzeń zaliczyć należy: udział w wystawie "Ten Photographers" w National Museum of Modern Art, Tokio (1966) czy udział w wystawie "Photography in the Twentieth Century" w Galerie Nationale du Canada, Ottawa (1967). W 1976 roku artysta wystawił "Simmon: A Private Landscape" podczas wystawy "Selections by Twelve Photographers - Photographs for Sale" w Shiseido The Ginza, w Tokio. Prace Hosoe zostały wtedy sprzedane za 30 000 jenów każda. W roku 1994 zdobywa nagrodę "Best Photographer of the Year 1993" przyznawaną przez Photographic Society of Japan (1994). Natomiast w 2003 roku Hosoe otrzymuje "Special Medal" przyznany przez Royal Photographic Society na 150-lecie istnienia Towarzystwa jednocześnie dołączając do grona tak wybitnych twórców jak: Richard Avedon, Lee Friedlander, William Eggleston, David Hockney, Don McCullln i Gordon Parks. Eikoh Hosoe był jedynym nagrodzonym Japończykiem.

Wystawa fotografii Eikoh Hosoe prezentowana jest w Galerii Bielskiej BWA mieszczącej się przy ulicy 3 Maja 11 (sala górna). Ekspozycja potrwa do 3 lipca 2005 roku.


Czytaj także:
Foto Art Festival w Bielsku-Białej czytaj...

Zobacz inne wystawy Foto Art Festival:
Indie na fotografiach Ami Vitale czytaj...

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0