Frank Roosendaal "Opened past" w GGF

Wczoraj, 8 maja 2005 roku, w Gdańskiej Galerii Fotografii została otwarta wystawa holenderskiego artysty Franka Roosendaala. Na wystawie "Opened past" prezentowane są dwa cykle autora, poruszające trudne tematy, o których nie chętnie rozmawiamy a na pewno nie lubimy o nich myśleć.
Wczoraj, 8 maja 2005 roku, w Gdańskiej Galerii Fotografii została otwarta wystawa holenderskiego artysty Franka Roosendaala. Na wystawie "Opened past" prezentowane są dwa cykle autora, poruszające trudne tematy, o których nie chętnie rozmawiamy a na pewno nie lubimy o nich myśleć.

Fotografie prezentowane na wystawie, Roosendaal zrobił dziesięć lat temu. Jeden z cykli opowiada o życiu w domu dla umysłowo upośledzonych, drugi to dokument z ubojnii zwierząt. Nie są to ładne obrazki i trudno przejść odbok nich obojętnie. Zamiarem autora nie jest jednak zaszokować widza, a jedynie zachęcić go do refleksji...

fot. Frank Roosendaal

Poniżej zamieszczamy notkę od kuratora wystawy, Stefana Figlarowicza:

Frank Roosenddaal (ur. 1958) mieszka w Alkmaar w Holandii. Polskę fotografuje od 1992 roku. Interesuje się nie tylko tradycjami i obrzędowością, ale uchyla także drzwi, które przekraczają nieliczni.
Fotografuje upośledzonych w Holandii i w Polsce, zwraca uwagę na dramat człowieka wymagającego opieki. Podziwiając twórczość artystyczną podopiecznych Domów Pomocy Społecznej nie zdajemy sobie sprawy, że artyści to bardzo znikomy procent upośledzonych umysłowo. Frank wkracza w te rejony nie dla sensacji. Twierdzi, że zdjęcia, które robił tu 10 lat temu, mogą wpływać na oglądających dzisiaj i w przyszłości. Dotyczy to również drugiego tematu wybranego na wystawę - rzeźni.


fot. Frank Roosendaal

Swoje prace autor wykonuje w technice czarno białej. Fotografuje przy świetle zastanym krótkoogniskowymi obiektywami. Lubi i potrafi fotografować ludzi, posiada wszystkie cechy świadomego reportera a także publicysty.

Wystawa Opened past Franka Roosendaala prezentowana jest w Gdańskiej Galerii Fotografii, mieszczącej się przy ul. Grobla 3/5 (róg Św. Ducha). Ekspozycja potrwa do 24 czerwca 2005 roku.
 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0
Panasonic Lumix LX100 II - zdjęcia przykładowe
10 Wrz 2018
Podczas dzisiejszej wizyty w siedzibie firmy, mieliśmy okazję bliżej zaznajomić się w drugą generacją uniwersalnego kompaktu opartego o matrycę 4/3. Zobaczcie, jak Panasonic Lumix LX100 II radzi sobie w praktyce.
0