Frank Roosendaal "Opened past" w GGF

Wczoraj, 8 maja 2005 roku, w Gdańskiej Galerii Fotografii została otwarta wystawa holenderskiego artysty Franka Roosendaala. Na wystawie "Opened past" prezentowane są dwa cykle autora, poruszające trudne tematy, o których nie chętnie rozmawiamy a na pewno nie lubimy o nich myśleć.
Wczoraj, 8 maja 2005 roku, w Gdańskiej Galerii Fotografii została otwarta wystawa holenderskiego artysty Franka Roosendaala. Na wystawie "Opened past" prezentowane są dwa cykle autora, poruszające trudne tematy, o których nie chętnie rozmawiamy a na pewno nie lubimy o nich myśleć.

Fotografie prezentowane na wystawie, Roosendaal zrobił dziesięć lat temu. Jeden z cykli opowiada o życiu w domu dla umysłowo upośledzonych, drugi to dokument z ubojnii zwierząt. Nie są to ładne obrazki i trudno przejść odbok nich obojętnie. Zamiarem autora nie jest jednak zaszokować widza, a jedynie zachęcić go do refleksji...

fot. Frank Roosendaal

Poniżej zamieszczamy notkę od kuratora wystawy, Stefana Figlarowicza:

Frank Roosenddaal (ur. 1958) mieszka w Alkmaar w Holandii. Polskę fotografuje od 1992 roku. Interesuje się nie tylko tradycjami i obrzędowością, ale uchyla także drzwi, które przekraczają nieliczni.
Fotografuje upośledzonych w Holandii i w Polsce, zwraca uwagę na dramat człowieka wymagającego opieki. Podziwiając twórczość artystyczną podopiecznych Domów Pomocy Społecznej nie zdajemy sobie sprawy, że artyści to bardzo znikomy procent upośledzonych umysłowo. Frank wkracza w te rejony nie dla sensacji. Twierdzi, że zdjęcia, które robił tu 10 lat temu, mogą wpływać na oglądających dzisiaj i w przyszłości. Dotyczy to również drugiego tematu wybranego na wystawę - rzeźni.


fot. Frank Roosendaal

Swoje prace autor wykonuje w technice czarno białej. Fotografuje przy świetle zastanym krótkoogniskowymi obiektywami. Lubi i potrafi fotografować ludzi, posiada wszystkie cechy świadomego reportera a także publicysty.

Wystawa Opened past Franka Roosendaala prezentowana jest w Gdańskiej Galerii Fotografii, mieszczącej się przy ul. Grobla 3/5 (róg Św. Ducha). Ekspozycja potrwa do 24 czerwca 2005 roku.
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
3
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0