Frank Roosendaal "Opened past" w GGF

Wczoraj, 8 maja 2005 roku, w Gdańskiej Galerii Fotografii została otwarta wystawa holenderskiego artysty Franka Roosendaala. Na wystawie "Opened past" prezentowane są dwa cykle autora, poruszające trudne tematy, o których nie chętnie rozmawiamy a na pewno nie lubimy o nich myśleć.
Wczoraj, 8 maja 2005 roku, w Gdańskiej Galerii Fotografii została otwarta wystawa holenderskiego artysty Franka Roosendaala. Na wystawie "Opened past" prezentowane są dwa cykle autora, poruszające trudne tematy, o których nie chętnie rozmawiamy a na pewno nie lubimy o nich myśleć.

Fotografie prezentowane na wystawie, Roosendaal zrobił dziesięć lat temu. Jeden z cykli opowiada o życiu w domu dla umysłowo upośledzonych, drugi to dokument z ubojnii zwierząt. Nie są to ładne obrazki i trudno przejść odbok nich obojętnie. Zamiarem autora nie jest jednak zaszokować widza, a jedynie zachęcić go do refleksji...

fot. Frank Roosendaal

Poniżej zamieszczamy notkę od kuratora wystawy, Stefana Figlarowicza:

Frank Roosenddaal (ur. 1958) mieszka w Alkmaar w Holandii. Polskę fotografuje od 1992 roku. Interesuje się nie tylko tradycjami i obrzędowością, ale uchyla także drzwi, które przekraczają nieliczni.
Fotografuje upośledzonych w Holandii i w Polsce, zwraca uwagę na dramat człowieka wymagającego opieki. Podziwiając twórczość artystyczną podopiecznych Domów Pomocy Społecznej nie zdajemy sobie sprawy, że artyści to bardzo znikomy procent upośledzonych umysłowo. Frank wkracza w te rejony nie dla sensacji. Twierdzi, że zdjęcia, które robił tu 10 lat temu, mogą wpływać na oglądających dzisiaj i w przyszłości. Dotyczy to również drugiego tematu wybranego na wystawę - rzeźni.


fot. Frank Roosendaal

Swoje prace autor wykonuje w technice czarno białej. Fotografuje przy świetle zastanym krótkoogniskowymi obiektywami. Lubi i potrafi fotografować ludzi, posiada wszystkie cechy świadomego reportera a także publicysty.

Wystawa Opened past Franka Roosendaala prezentowana jest w Gdańskiej Galerii Fotografii, mieszczącej się przy ul. Grobla 3/5 (róg Św. Ducha). Ekspozycja potrwa do 24 czerwca 2005 roku.
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
12
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
18
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0