Frank Roosendaal "Opened past" w GGF

Wczoraj, 8 maja 2005 roku, w Gdańskiej Galerii Fotografii została otwarta wystawa holenderskiego artysty Franka Roosendaala. Na wystawie "Opened past" prezentowane są dwa cykle autora, poruszające trudne tematy, o których nie chętnie rozmawiamy a na pewno nie lubimy o nich myśleć.
Wczoraj, 8 maja 2005 roku, w Gdańskiej Galerii Fotografii została otwarta wystawa holenderskiego artysty Franka Roosendaala. Na wystawie "Opened past" prezentowane są dwa cykle autora, poruszające trudne tematy, o których nie chętnie rozmawiamy a na pewno nie lubimy o nich myśleć.

Fotografie prezentowane na wystawie, Roosendaal zrobił dziesięć lat temu. Jeden z cykli opowiada o życiu w domu dla umysłowo upośledzonych, drugi to dokument z ubojnii zwierząt. Nie są to ładne obrazki i trudno przejść odbok nich obojętnie. Zamiarem autora nie jest jednak zaszokować widza, a jedynie zachęcić go do refleksji...

fot. Frank Roosendaal

Poniżej zamieszczamy notkę od kuratora wystawy, Stefana Figlarowicza:

Frank Roosenddaal (ur. 1958) mieszka w Alkmaar w Holandii. Polskę fotografuje od 1992 roku. Interesuje się nie tylko tradycjami i obrzędowością, ale uchyla także drzwi, które przekraczają nieliczni.
Fotografuje upośledzonych w Holandii i w Polsce, zwraca uwagę na dramat człowieka wymagającego opieki. Podziwiając twórczość artystyczną podopiecznych Domów Pomocy Społecznej nie zdajemy sobie sprawy, że artyści to bardzo znikomy procent upośledzonych umysłowo. Frank wkracza w te rejony nie dla sensacji. Twierdzi, że zdjęcia, które robił tu 10 lat temu, mogą wpływać na oglądających dzisiaj i w przyszłości. Dotyczy to również drugiego tematu wybranego na wystawę - rzeźni.


fot. Frank Roosendaal

Swoje prace autor wykonuje w technice czarno białej. Fotografuje przy świetle zastanym krótkoogniskowymi obiektywami. Lubi i potrafi fotografować ludzi, posiada wszystkie cechy świadomego reportera a także publicysty.

Wystawa Opened past Franka Roosendaala prezentowana jest w Gdańskiej Galerii Fotografii, mieszczącej się przy ul. Grobla 3/5 (róg Św. Ducha). Ekspozycja potrwa do 24 czerwca 2005 roku.
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8