Fotogramy Ryszarda Czajkowskiego zaprezentowane na wystawie ANTKIEM do Konga są przede wszystkim zapisem wielkiej przygody i niebagatelnego wyczynu, jakim był dwutygodniowy lot dwupłatowcem z Bełchatowa do Bukawu. Zdjęcia są również wartościowe, stanowiąc ciekawy etnograficzny reportaż z Konga.
ANTKIEM do Konga to wystawa fotogramów z niezwykłej podróży Ryszarda Czajkowskiego. Podczas czternastodniowego lotu jednosilnikowy dwupłatowiec AN-2 - ANTEK przeleciał z Bełchatowa do Bukawu (Kongo), zatrzymawszy się w Krakowie, Słowenii, na Krecie, w Asmarze(Erytrea), Dżibutti (Zat. Adeńska), Dire Dawa i Addis Abebe(Eiopia) oraz w Entebbe (Uganda). Niebezpieczne granice skłóconych afrykańskich krajów, wysokie góry Etiopii, w niektórych miejscach powyżej maksymalnego pułapu ANTKA, determinowały wybór trasy.

Ryszard Czajkowski z afrykańskim przyjacielem
Ryszard Czajkowski, którego pamiętamy z programu telewizyjnego
Przez lądy i morza, odbył wiele podróży na wszystkie kontynenty, podczas których zrealizował kilkadziesiąt filmów podróżniczo-geograficznych, ponad sto programów telewizyjnych i kilkanaście wystaw fotograficznych w Polsce i zagranicą. Nie była to więc pierwsza podróż do Afryki, o której zrealizował kilka filmów etnograficznych
Sposób na Afrykę, Tajemniczy świat Dogonów, Qirimba - wyspa szczęścia. Jednakże, jak sam napisał, ta podróż była dla niego wyjątkowa, głównie dzięki niesamowitemu środkowi transportu.
Niektóre z tych miejsc już znałem, a niektóre dopiero poznawałem. Przelot takim samolotem, na tak długiej trasie jest wyczynem i przypomina podróżowanie w latach trzydziestych. Przed podróżą czytałem książkę Beryl Markham, która właśnie w tych latach woziła ludzi i złoto latając w tych samych rejonach co my.

Folder z wystawy "ANTKIEM do Konga"
Głównym celem podróży Ryszarda Czajkowskiego był pobyt w Bukawu. Miasto to okazało się doskonałą bazą wypadową do różnych wycieczek, m.in. do rezerwatu goryli w Parku Narodowego Kahuzi-Biega, do wiosek rybackich nad jeziorem Kiwu i do wioski Pigmejów.

fotografie R. Czajkowskiego w Muzeum Ziemi PAN
Podróżowanie po Kongo okazało się równie niebezpieczne jak ciekawe. Jest to obszar, na którym ciągle działa partyzantka, silne są dążenia separatystyczne. Jak pisze Ryszard Czajkowski
Kilkakrotnie byłem aresztowany i płaciłem słone, jak dla mnie łapówki. Pomimo wykupienia specjalnego pozwolenia na robienie zdjęć, niszczono mi filmy. Jednak udało mi się dotrzeć do interesujących miejsc i zrobić zdjęcia. Wynikiem podróży jest więc pokaźna ilość fotografii, których niewielką część zaprezentowano na wystawie.

fotografie R. Czajkowskiego w Muzeum Ziemi PAN
Fotografie ukazują przede wszystkim ludzi, mieszkańców rybackich wiosek, podczas swoich codziennych czynności: pracy, zabawy, rytualnych tańców. Ale nie są to tylko etnograficzno-reporterskie obserwacje życia codziennego mieszkańców Afryki. Fotogramy zaprezentowane na wystawie stanowią przede wszystkim zapis wielkiej przygody i niebagatelnego wyczynu, jakim był dwutygodniowy lot ANTKIEM.
Wystawę można oglądać do 16 czerwca w Muzeum Ziemi PAN (Na Skarpie 27), od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16, w weekendy w godzinach 10-16.