"Inspiracje" w Szczecinie

0
Marta Majewska
25 Marzec 2005
Artykuł na: 6-9 minut
"Inspiracje" to cykl wystaw fotograficznych mających na celu prezentacje szeroko rozumianej fotografii kreacyjnej, zorganizowanych na zasadzie pomostu między młodymi twórcami a znanym artystą.
"Inspiracje" to cykl wystaw fotograficznych mających na celu prezentacje projektów Krzysztofa Keda Olszewskiego oraz szeroko rozumianej fotografii kreacyjnej, zorganizowanych na zasadzie pomostu między młodymi twórcami a znanym artystą.W tym roku jest nim Wojciech Prażmowski, który opowie o nurtach fotografii kreacyjnej oraz o idei własnej twórczości. Prace swe zaprezentują też studenci szkół artystycznych: Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie i entuzjaści fotografii, biorąc udział w Galerii Bezdomnej.

Prezentujemy program artystyczny Inspiracji

18 marca - 14 kwietnia
Galeria OFFicyna, ul.Lenartowicza 3-4, Szczecin
Przypadek Szczególny - wystawa zbiorowa
środowiska ASP Poznań pod opieką W.Prażmowskiego

31 marca - 19 kwietnia
Książnica Pomorska w Szczecinie, ul.Podgórna 15/16
the little sky - ked

31 marca - 19 kwietnia
Galeria pod Piramidą,
Książnica Pomorska w Szczecinie, ul.Podgórna 15/16
Przestrzeń Wyobraźni - ked

1 kwietnia - 30 kwietnia
Brama Jazz Cafe, pl.Hołdu Pruskiego 1, Szczecin
Projekt 33-22 - ked

9 kwietnia - 15 kwietnia
dawny bar Ekstra, al.Niepodległości, Szczecin
Galeria Bezdomna

14 kwietnia godzina 13
Książnica Pomorska w Szczecinie, ul.Podgórna 15/16
wykład otwarty
wokół fotografii kreacyjnej - Wojciech Prażmowski

15 kwietnia - 30 kwietnia
Polskie Radio Szczecin, ul.Niedziałkowskiego 14
wystawa zbiorowa WSSU w Szczecinie

15 kwietnia godzina 19
Polskie Radio Szczecin Studio S1, ul.Niedziałkowskiego 14
koncert zespołu: Mademoiselle le Coucu


Prezentujemy szczegółowe informacje dostarczone przez organizatorów:

the little sky - ked

"the little sky" to spojrzenie na człowieka, na jego słabości i decyzje, których uczy się podejmować od wczesnych dziecięcych lat. Jest to również wspominanie przeszłości przez pryzmat minionych zabaw i dziecinnych skarbów, które odzwierciedlają charakter swego czasu. Wspólną cechą prac jest ich misterna kompozycja charakterystyczna dla takich form jak niebka, mandale czy kalejdoskopy. Przedmioty symbolizują pasje i zdradzają emocjonalny stosunek ich właścicieli. Projekt jest głęboką refleksją nad ludzkimi sprawami, które, choć na pozór banalne, okazują się mieć dla nas duże znaczenie i sentymentalny charakter.

z cyklu: the little sky/niebka, widoczki, sekreciki - ked
z cyklu: the little sky/mandale - ked

Przestrzeń Wyobraźni - ked
autor: Krzysiek Ked Olszewski

Przestrzeń Wyobraźni to projekt, w którym przestrzeń staje się sceną, plastycznym tłem, podatnym na przeobrażenia. Jest próbą odtworzenia fantazyjnego świata. To fotografia, która powstaje z myśli, która z czasem krystalizuje się w postaci obrazu w głowie. Zanim obraz ten uda się zmaterializować, zrobić widzialnym dla innych, powstaje rysunek. To pierwszy etap aranżacji przestrzeni. Kolejny to znalezienie odpowiedniego miejsca. Tak powstała większość zdjęć z tego cyklu.

Przestrzeń Wyobraźni ? ked


Projekt 33-22 - ked
kurator: Iwona Furmańczyk

Jako 33 latek, zrobiłem własny autoportret. Rozpocząłem tym samym realizację projektu zatytułowanego 33/22, który jest owocem rozważań o etapach i determinantach życia człowieka. Liczba 33, często nazywana wiekiem Chrystusowym, uważana jest za pewną granicę świadczącą o dojrzałości mężczyzny. W naszej kulturze wiek ten nierzadko wzmaga określone oczekiwania w stosunku do mężczyzny. Mówi się, że jeśli nie udało się mężczyźnie osiągnąć istotnych rzeczy przed 33 rokiem życia, często mając na myśli tak zwane ustatkowanie się: praca, dom, rodzina, pozycja społeczna, etc., to szanse na ich osiągnięcie maleją, a nawet nikną. Podobne przemyślenia wpłynęły na samobójstwo 33-letniego Kurta Cobaina, który stracił wiarę na to, że może jeszcze dokonać czegoś wartościowego.

fot. Projekt 33-22 - ked

33, jeśli chodzi o wiek mężczyzny, nabrało szczególniej wartości, której świadomość może być jednocześnie mobilizująca jak i destrukcyjna. Wydaje się, że znaczenie tej cyfry ma obecnie w sobie więcej z mitu, niż rzeczywistości. 33-latkowie fotografowani są przeze mnie w relacji z przedmiotami symbolizującymi, to, co w ich 33-letnim życiu odegrało znaczącą rolę. Po 22 latach, gdy mój syn osiągnie ten szczególny wiek, jego portret stanie się klamrą kończącą projekt. Znaczenie czasu w życiu człowieka jest tym, co najczęściej chcę sfotografować. Dziecinne marzenia i dorosłe wspomnienia, relacje między przeszłością a teraźniejszością i etapy do których dążymy.

Galeria Bezdomna
kontakt: Piotr Cybulsk piotreck2@wp.pl
www.galeriabezdomna.art.pl

Idea GALERII BEZDOMNEJ narodziła się w głowach dwóch znanych polskich fotografów: Tomka Sikory i Andrzeja Świetlika. Bezdomna - bo nie ma stałego miejsca, pojawia się na chwilę i znika by ponownie otworzyć swoje podwoje w zupełnie innym miejscu. Pojawia się tam, gdzie tylko znajdzie się wolne miejsce gotowe na jakiś czas przygarnąć fotografię.

Galeria Bezdomna to spontanicznie tworzone wystawy fotograficzne z udziałem każdego chętnego, w miejscach udostępnianych nam na ten cel na dzień, dwa lub tydzień (np. w opuszczonych wnętrzach przed remontem). Temat, forma i ilość prezentowanych prac są indywidualną decyzją autorów. Dopuszczalna jest każda forma wystawiennicza, od zwykłej odbitki do instalacji. Impreza ma charakter nieformalny, rozwinęła się już w formę cyklicznych wystaw. Celem GALERII BEZDOMNEJ jest umożliwienie prezentacji własnej twórczości wszystkim tym, którzy robią ciekawe zdjęcia.

fot. Projekt 33-22 - kedwokół fotografii kreacyjnej - wykład Wojciecha Prażmowskiego

Wojciech Prażmowski rodził się w 1949 roku. Fotografią zajmuje się od roku 1968 /udział w Ogólnopolskiej Wystawie Fotografii Artystycznej w Częstochowie/. Ukończył Szkołę Fotografii Twórczej w Brnie w roku 1975. Do chwili obecnej uczestniczył w ponad 250 wystawach fotograficznych w kraju i zagranicą. Od roku 1977 jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Reprezentuje nurt fotografii kreacyjnej. Jest twórcą ?foto ? obiektów?. Prowadzi zajęcia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, Telewizyjnej i Filmowej w Łodzi. Mieszka i tworzy w Częstochowie. Do Szczecina przyjedzie z prezentacją i wykładem na temat fotografii kreacyjnej.

autoportret - Wojciech Prażmowski


wystawa zbiorowa - Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie
pod opieką Arka Piętaka
Studenci Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie specjalizujący się w ukazywaniu przestrzennych ekspozycji iluzjonistycznych, postrzegający fotografię poprzez działania graficzne i architektoniczne, ukażą nowatorskie połączenie, fotografii analogowej i cyfrowej z niekonwencjonalnymi sposobami ekspozycji, konstruując swe prace w sposób dla którego nie zawsze fotografia "tradycyjną" jest najistotniejszą formą przekazu.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Jesienna promocja plecaków Shimoda i zupełnie nowa linia Action X
Jesienna promocja plecaków Shimoda i zupełnie nowa linia Action X
Wygoda i bezkompromisowa funkcjonalność nawet w najtrudniejszych warunkach - jeżeli w wyborze sprzętu fotograficznego kierujecie się tą zasadą, plecaki Shimoda mają spełnić Wasze oczekiwania....
0
0
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Rusza najnowsza promocja cashback na aparaty Sony. Do 2 lutego można uzyskać zwrot części pieniędzy wydanych na poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzętu....
81
2
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Malarz, rysownik, performer, tworzył też obiekty i instalacje, fotografując wykreowaną przez siebie rzeczywistość. W 10. rocznicę śmierci Mikołaja Smoczyńskiego będziemy mieli możliwość...
0
0
Powiązane artykuły