Podsumowanie Targów Film Video Foto 2005

0
Tomasz Gutkowski
22 Marzec 2005
Artykuł na: 17-22 minuty

Za nami VIII edycja Film Video Foto 2005. Edycja rekordowa pod każdym względem: liczby wystawców (152), powierzchni (3 hale), liczby odwiedzających (14,000) i programu. Firmy, które zaprezentowały się w Łodzi potraktowały sprawę bardzo poważnie i widać iż powszechnie FVF uważane jest za najważniejszą okazję do zaprezentowania swojej oferty.

Za nami VIII edycja Film Video Foto 2005. Edycja rekordowa pod każdym względem: liczby wystawców (152), powierzchni (3 hale), liczby odwiedzających (14,000) i programu. Firmy, które zaprezentowały się w Łodzi potraktowały sprawę bardzo poważnie i widać iż powszechnie FVF uważane jest za najważniejszą okazję do zaprezentowania swojej oferty.

Targi FVF 2005 odwiedziła rekordowa liczba gościOrganizatorzy targów FVF z każdym rokiem robią postępy. Sprawniejsza organizacja, znakomicie przygotowany program imprez towarzyszących, niezła promocja targów w mediach, dobra informacja na miejscu (oznaczenia, spiker, katalog). Łódź ma za sobą także inne atuty, jak choćby lokalizacja w centrum kraju i wygodny dojazd. Natomiast piętą achillesową jest ciągle stan terenów targowych. Aby przejść z hali do hali trzeba było brodzić w gigantycznych kałużach i roztapiającym się śniegu. To psuje dobre wrażenie z samych hal, które były przygotowane całkiem dobrze.

Jeśli chodzi o wystawców to też widać gołym okiem zmiany jakich jesteśmy świadkami. Obszerne, dobrze zaprojektowane, kolorowe i przyciągające uwagę odwiedzających stoiska niczym nie ustępowały ekspozycjom widywanym na dużych zagranicznych imprezach (no, może tylko wielkością). Olympus Polska, Nikon Polska, K-Consult (Sigma) wydzieliły przestrzeń na mini-studia, w których można było wypróbować sprzęt lub podejrzeć pracę profesjonalistów. Wszystkich przebiła firma Elfo, która przeznaczyła na studio cały podest - setki (dosłownie!) widzów poznawały cały proces produkcyjny sesji modowej, od makijażu i stylizacji, po aranżacje scen. Ogólnie widać, że rodzime firmy zdobywają doświadczenie i radzą sobie coraz lepiej z autopromocją.

Atrakcji podczas targów było znacznie więcej. Zaczniemy od pochwalenia się własnymi osiągnięciami w tym temacie. Na naszym stoisku przez cały czas trwania targów odbywały się prezentacje i prelekcje, które gromadziły niejednokrotnie nadkomplety publiczności. Podczas wykładu Pawła Dumy nie mogliśmy dostać się do własnego stoiska! Korzystając z okazji pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy byli zaangażowani w prezentacje: Pawłowi Dumie, Kasi Żebrowskiej (Luksfera), Szymonowi Kobusińskiemu, przedstawicielom firm Pstryk.pl, K-Consult (Samsung, Sigma), Sony Polska, Olympus Polska, Fujifilm Polska oraz Canon Polska! Osobne podziękowania dla firm, które wypożyczyły nam sprzęt niezbędny do realizacji całego projektu: Sony, Canon oraz Fotis Sound. Głęboki ukłon w stronę Galerii Luksfera - najlepsze zdjęcia z jej kolekcji zdobiły nasze skromne progi...

Tłumy na naszym stoisku - trwa wykład Pawła DumyPowodzeniem cieszyły się także prelekcje odbywające się w dwóch salach konferencyjnych w hali Expo. Jednak to z czego organizatorzy targów mogą być szczególnie dumni to tegoroczny program "artystyczny". Program zrealizowany przez Fundację Edukacji Wizualnej stał na bardzo wysokim poziomie, był przemyślany, a prace nieźle wyeksponowane. To bardzo ważne, bo przecież w fotografii sprzęt jest tylko i wyłącznie narzędziem.

Skoro o sprzęcie mowa, to po szczegółowe informacje na temat tego co było w Łodzi do obejrzenia odsyłamy do relacji na naszej stronie targowej. W tym miejscu dokonujemy jedynie krótkiego podsumowania. Otóż wydaje się, że FVF odbywa się zbyt szybko po targach PMA, gdzie swoje nowości pokazują wszyscy liczący się producenci. Miesiąc to dla większości polskich wystawców za mało czasu by ściągnąć nowinki do kraju. Niektórym się udało (Foto-Technika zaprezentowała nowe kompakty Casio, Nikon przywiózł wszystkie aparaty serii Coolpix, HP pokazało pełną ofertę aparatów i drukarek), niektórym częściowo (można było obejrzeć EOSa 350D, ale nowych kompaktów Canona już nie; Sony DSC-T7 był prezentowany nawet na naszym stoisku, ale Cyber-shot H1 na stoisku Europa-Foto był tylko "wydmuszką"), a innym wcale.

Z drugiej strony nie można ani polskim oddziałom zagranicznych koncernów, ani lokalnym dystrybutorom odmówić zaangażowania. Wszyscy starali się wypaść jak najlepiej i doceniali wagę szybkiego udostępnienia ciekawostek z oferty polskiemu odbiorcy. W latach ubiegłych nie było to wcale takie oczywiste.

Co do listy wystawców to zaznaczyliśmy na wstępie, że była ona rekordowo długa. I choć kilku ważnych firm zabrakło, to po pierwsze ich przedstawiciele byli obecni na miejscu i niejednokrotnie brali udział w prezentacjach (Sony, Fujifilm), a po drugie dystrybutorzy udanie reprezentowali samych producentów (Foto-Nova i Euro-Color z produktami Canona, Europa Foto i Foto Partner z produktami Sony). Honor firmy Pentax (nieobecnym dystrybutorem jest Apollo Electronics) uratował Pstryk.pl, pokazując na swoim stoisku produkty tej marki.

Fotografia mody - pokaz na podeście w hali 2Podsumowując, tegoroczną edycję targów Film Video Foto trzeba zaliczyć do udanych. Choć jest nad czym pracować, impreza rozwija się w dobrym kierunku, a ubiegłoroczna decyzja o zmianie jej terminu z jesieni na wiosnę, choć ryzykowna, była trafna. Targi FVF 2005 zgromadziły niemal całą czołówkę krajowego rynku fotograficznego - zarówno jeśli chodzi o wystawców jak i gości targów (spotkaliśmy wielu właścicieli punktów usługowych, sklepów, studiów fotograficznych oraz zawodowych fotografików). Rozmach tej edycji jest zresztą symptomatyczny dla tego co dzieje się na krajowym rynku. Okres stagnacji mamy za sobą i teraz może być tylko lepiej. Czego organizatorom i sobie serdecznie życzymy.

Poniżej publikujemy oficjalny komunikat podsumowujący VIII edycję targów Film Video Foto 2005 przygotowany przez biuro prasowe Międzynarodowych Targów Łódzkich.

VIII Targi Sprzętu Fotograficznego, Filmowego, Video i Kinowego FILM VIDEO FOTO odbyły się w Łodzi w dniach 17 - 19 marca 2005. Patronat honorowy nad targami przyjął Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz Prezydent Miasta Łodzi. W roli patronów medialnych wystąpili: miesięcznik POZYTYW, serwisy internetowe www.fotopolis.pl oraz www.SwiatObrazu.pl, Chip Foto-Video, Gazeta Wyborcza, TVP Oddział w Łodzi oraz Radio Classic.

Na targach zaprezentowały swą ofertę 153 firmy z Niemiec, Polski, Włoch, Wielkiej Brytanii oraz Ukrainy. W trzech halach można było obejrzeć sprzęt i akcesoria fotograficzne, ramki, albumy i oprawy do zdjęć, sprzęt oświetleniowy do studiów filmowych i fotograficznych, sprzęt video wraz z oprogramowaniem, akcesoria video, kioski do samodzielnej obróbki oraz zamawiania zdjęć. Wiele produktów na łódzkich targach miało swoje polskie premiery ? po prezentacjach na targach CEBiT w Hanowerze.

Do największych atrakcji targów zaliczyć można:

  • warsztaty fotografii cyfrowej przygotowane przez firmy ELFO oraz LAFOT. Pierwszy dzień warsztatów poświęcony został fotografowaniu szkła i robieniu portretów. Dwa pozostałe były nieustającą sesją mody - na scenie odbywały się przygotowania do pokazu, działały kosmetyczki i fryzjerzy. Efekty współpracy modelek i fotografów można było obejrzeć trzeciego dnia - zdjęcia, przypięte spinaczami do bielizny, wisiały na sznurkach otaczających stoiska firm LAFOT i ELFO. Warsztaty, odbywające się na podeście w Hali nr 2, przyciągnęły szerokie rzesze fotografujących
  • warsztaty wideo, zorganizowane przez portal internetowy SwiatObrazu.pl oraz firmę Positive Charge
  • seminaria oraz prezentacje przygotowane przez firmy: Alstor, BEIKS Sp. z o.o., Biuletyn Fotograficzny, Digital Dominik, Eurocolor Sp. z o.o., FOTOPARTNER, Graph-Expert, Nikon Polska Sp. z o.o., Noritsu, Olympus, Positive Charge oraz Unitronic.
  • spotkania z Chrisem Niedenthalem oraz Wacławem Wantuchem, przygotowane przez magazyn Księgarnię f-5
  • pokazy slajdów przygotowane przez Związek Polskich Fotografików Przyrodniczych
  • prezentacje na stoisku Fotopolis - prezentacje sprzętowe oraz spotkania z osobami zajmującymi się profesjonalnie fotografią (fotografami, właścicielami galerii, kuratorami wystaw) - które przyciągały ogromne rzesze osób zainteresowanych

Pięknym dopełnieniem ekspozycji targowej były liczne wystawy fotograficzne. Po raz pierwszy targom towarzyszyła PhotoFairGallery - duży cykl wystaw przygotowanych przez Fundację Edukacji Wizualnej, prezentujący młodych, utalentowanych artystów z całego świata. W tym roku FEW pokazała zdjęcia Natalie Daoust, Adama Pańczuka, fotografów zrzeszonych w stowarzyszeniu Young Photographers United oraz kalendarz "Arctic Paper" prezentujący cztery różnorodne cykle fotograficzne oraz czterech różnych artystów: Vanję Vukovic z Czarnogóry, Kuczna Gábora z Węgier, Barta Pogodę z Polski i Nathalie Daoust z Kanady.

Swoje zdjęcia prezentowali również fotografowie związani z magazynem POZYTYW: Krzysztof Gierałtowski, Mariusz Forecki, Eolo Perfidio, Przemek Pokrycki, Szymon Rogiński, Tomasz Guzowaty, Wojtek Wieteska. Ponadto na targach obejrzeć można było wystawy Karola Pruskiego, Ryszarda Karczmarskiego oraz wystawę pokonkursową "Oblicza Łodzi".

Po raz piąty targom towarzyszył Konkurs o Medal FILM VIDEO FOTO za najlepsze produkty prezentowane na targach. Wyroby zgłaszane przez wystawców - 39 w Dziale Foto i 11 w Dziale Wideo - oceniane były przez dwa gremia jurorów. Medale i wyróżnienia otrzymały:

Dział FOTO

Medale FILM VIDEO FOTO
za aparat Olympus Camedia C-7070 dla firmy Olympus Polska
za cyfrowy aparat fotograficzny CANON EOS 20D dla firm Foto-Nova i firmy Euro-Color (dystrybutorów Canona)
za aparat fotograficzny Nikon F6 dla firmy Nikon Polska

Medal na najlepszy polski produkt targów FILM VIDEO FOTO 2005
za printer cyfrowy LAFOT DIGI 5 dla firmy LAFOT Jan Lalek

Wyróżnienia:
za SanDisc Extreme TM III Compact Flash 2 GB dla firmy Hama Polska (dystrybutora SanDisc)
za obiektyw Olympus 7-14 mm, f4,0 dla firmy Olympus Polska
za lampę błyskową MIQRO PRO dla firmy ELFO Jan Tulikowski
za aparat cyfrowy Nikon D2X dla firmy Nikon Polska
za iLAB16plus digital CONTACT PRINTING dla firmy Digital Plus Adam Petek (dystrybutora PROXYLAB)


Dział VIDEO

Medale FILM VIDEO FOTO
za kamerę HDV Sony HDR-FX1E dla firmy KSK Dystrybucja S.A. (dystrybutora Sony Corporation)
za system edycyjny Pinnacle Liquid Edition 6 PRO dla firmy KSK Dystrybucja (dystrybutora Pinnacle Systems)

Medal na najlepszy polski produkt targów FILM VIDEO FOTO 2005
Za Floatcam Pro dla firmy Unitronic Janusz Dybowski

Wyróżnienia:
za Canopus Edius Pro3 dla firmy BEiKS BiK Machulski (dystrybutora Canopus co)
za Floatcam Pro dla firmy Unitronic Janusz Dybowski


Targom po raz pierwszy towarzyszył także konkurs dla publiczności na najpiękniejszy album
i ramkę, prezentowane na targach. Wśród zwycięzców znaleźli się:
firma PRINTAX z kolekcją albumów VIVALDI
firma LOTMAR z albumem na fotografie na 200 zdjęć
firma ICAR Kazimierz Kruk z ramką fotograficzną
firma LOTMAR z ramka na zdjęcie 10 x 15 cm


Targi wzbudziły ogromne zainteresowanie w środowisku fotograficznym i video w całej Polsce. Ekspozycję odwiedziło blisko 14 000 osób, w tym szerokie grono profesjonalistów. Przy targach akredytowało się 137 dziennikarzy prasowych, radiowych i telewizyjnych.

Targi FILM VIDEO FOTO należą do najbardziej dynamicznie rozwijających się imprez targowych w Polsce. W stosunku do edycji 2004 zanotowaliśmy wzrost we wszystkich parametrach:
Liczba wystawców: wzrost o 35 %
Powierzchnia wystawiennicz: wzrost o 45 %
Liczba zwiedzających: wzrost o 40 %

Zapraszamy do udziału w IX Targach Sprzętu Fotograficznego, Filmowego, Video i Kinowego, która odbędzie się w dniach 6 - 8 kwietnia 2006 roku.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pejzaż postindustrialny, czyli życie w cieniu hałd
Pejzaż postindustrialny, czyli życie w cieniu hałd
Galeria Miejska BWA zaprasza na zbiorową wystawę polskich fotografów, którzy wzięli na warsztat tematy terenów poprzemysłowych i relacji człowieka do miejsca. Zdjęcia...
47
0
Historia pewnego projektu, czyli spotkanie z Karolem Tomaszewskim w ramach Fomei LIVE!
Historia pewnego projektu, czyli spotkanie z Karolem Tomaszewskim w ramach Fomei LIVE!
Już 27 maja będziecie mogli posłuchać o kulisach powstawania „neonowych” zdjęć fotografa, producenta oraz dyrektora kreatywnego warszawskiego studia Vidoq.
172
0
Wydarzenia towarzyszące tegorocznemu Miesiącowi Fotografii w Krakowie
Wydarzenia towarzyszące tegorocznemu Miesiącowi Fotografii w Krakowie
Dziś o 20:00 na fanpage’u MFK oficjalnie startuje tegoroczna odsłona festiwalu. Oto przegląd najbliższych wydarzeń, w których będziecie mogli uczestniczyć bez...
3
0
Powiązane artykuły