Prawdziwa historia Łodzi Kaliskiej 1979-2004

W Muzeum Sztuki w Łodzi rozpoczęła się wczoraj retrospektywna wystawa fotografii organizowana z okazji jubileuszu 25-lecia grupy Łódź Kaliska. Ekspozycja Prawdziwa historia Łodzi Kaliskiej 1979-2004, którą w tak obszernej wersji można oglądać jedynie w Łodzi, prezentowana będzie do 5 grudnia.
Jedni uważają twórczość Łodzi Kaliskiej za obraźliwą, inni za kontrowersyjną albo pretensjonalną. Z drugiej strony słyszymy opinie, że jest to sztuka odważna, drwiąca z pruderii, pozbawiona zahamowań, demaskująca głupotę i przywiązanie do konwenansu. I choć ta druga opinia zdaje się przeważać, a twórczość Łodzi Kaliskiej przechodzi powoli do klasyki, to jednak przedsiębiorstwa i instytucje, które wcześniej ofiarowały pomoc "słynnej grupie artystów", wycofują dotacje, widząc dzieła. Nie chcą przyznać, że tej sztuki nie rozumieją lub, że boją się być z nią kojarzeni. O ile tytuł "Mecenas Łodzi Kaliskiej" może brzmieć dumnie, o tyle produkt koncernu w specyficznej scenerii Łodzi Kaliskiej może wyglądać dosyć kontrowersyjnie. Sami artyści z Łodzi Kaliskiej mówią o różnych okresach swojej działalności: sztuka żenująca, sztuka bez skupienia, sztuka idiotyczna, sztuka bez sensu...

"Sklep nocny", Łódź Kaliska

Jedno jest pewne: opinię o sztuce Łodzi Kaliskiej, w całej jej rozciągłości: od 1979 roku do chwili obecnej, najlepiej wyrobić sobie samodzielnie. Prawdziwą historię Łodzi Kaliskiej 1979-2004 zaprezentowało na otwartej wczoraj wystawie Muzeum Sztuki w Łodzi. W tak obszernej wersji ekspozycję można oglądać jedynie w Łodzi, gdzie będzie prezentowana do 5 grudnia. Gorąco zapraszamy!

"Świat według Łodzi Kaliskiej", Łódź Kaliska

W dużym skrócie członkowie grupy Łódź Kaliska (Marek Janiak, Andrzej Kwietniewski, Adam Rzepecki, Andrzej Świetlik, Andrzej Wielogórski) tak opisują swoją historię:

Łódź Kaliska powstała we wrześniu roku 1979, w kilka dni po wyrzuceniu jej przyszłych członków z pleneru zorganizowanego przez ZSMP w Darłówku na środkowym Pomorzu.

W związku z takim początkiem do końca XX-go wieku sztuka ŁODZI KALISKIEJ obracała się zasadniczo wokół jednego problemu: udręczenia jednostki przez kulturę (i naturę czasem też).

Dlatego na niwie ciągłych nieporozumień ze społeczeństwem powstały: sztuka żenująca, sztuka bez skupienia, sztuka idiotyczna, sztuka bez sensu, etc, etc.

Jednak od nastania nowego tysiąclecia ŁÓDŹ KALISKA uprawia zupełnie nowy rodzaj twórczości, a mianowicie NEW-POP.

Sztuka NEW-POP to praktycznie całkowite zerwanie z dotychczasową nihilistyczną tradycją i robienie od tej pory wyłącznie tego, co się społeczeństwu podoba najbardziej.


"Wachlarz", Łódź Kaliska

Wystawa w Muzeum Sztuki została podzielona na działy odpowiadające poszczególnym, charakterystycznym okresom twórczości Łodzi Kaliskiej:
2004 - 2000 - NEW-POP
1999 - 1990 - Atelier i pastisze ikon kultury (światowej i polskiej)
1989 - 1986 - W poszukiwaniu tożsamości
1985 - 1982 - Kultura Zrzuty
1981 - 1980 - Neodadaizm
od 1979 - Medializm (sztuka konceptualna)

W ramach wystawy prezentowane są fotografie, obiekty, obrazy, druki ulotne a także dokumentacja działań i inne formy sztuki uprawianej przez Łódź Kaliską.Przestrzeń jednej z sal zostanie zaaranżowana szczególnie, mianowicie odtworzymy instalację pt. "ART-DOM" skonstruowaną pierwotnie jedynie na potrzeby planu filmowofotograficznego dla realizacji projektu pt. "Co sprawia...?" w ramach Festiwalu Dialogu Czterech Kultur 2004" w Łodzi. W trakcie trwania wystawy można będzie też obejrzeć większość filmów Łodzi Kaliskiej zrealizowanych w latach 1981 - 2004. Na cały okres trwania ekspozycji zostanie udostępniona publiczności toaleta-galeria czyli stała instalacja Łodzi Kaliskiej pt. "Czysta Sztuka" powstała 5 lat temu na terenie Muzeum, przy okazji obchodów 20-lecia.

okładka albumu "NEW-POP - HISTORIA FOTOGRAFII KOBIET NA PRZYKŁADZIE ŁODZI KALISKIEJ, ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM KLATKI PIERSIOWEJ"

Wystawa jest też okazją do promocji nowego albumu "NEW-POP - HISTORIA FOTOGRAFII KOBIET NA PRZYKŁADZIE ŁODZI KALISKIEJ, ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM KLATKI PIERSIOWEJ". Książka ta dokumentuje dokonania grupy z ostatnich pięciu lat.Wydanie liczy 160 stron, zawiera liczne fotografie i teksty teoretyczne ilustrujące doktrynę NEW-POP oraz omówienia krytyczne pióra autorów znanych i znanych trochę mniej. Jest to już drugi album Łodzi Kaliskiej: pierwszy ukazał się w roku 1999 i nosił tytuł "Bóg zazdrości nam pomyłek".

Wystawie towarzyszyć będzie także specjalnie z jej okazji uruchomiony sklepik z różnorodnymi gadżetami takimi jak druki, plakaty, pamiątki z celulozy, w związku z czym artyści upraszają się o posiadanie na wystawie drobnych. Ekspozycja prezentowana jest w Muzeum Sztuki w Łodzi, przy ulicy Więckowskiego 36 do 5 grudnia 2004 roku. Muzeum czynne jest we wtorki (10.00-17.00), środy i piątki (11.00-17.00), czwartki (12.00-19.00) oraz w soboty i niedziele (10.00-16.00).

Część dorobku Łodzi Kaliskiej będzie prezentowana w kolejnych miesiącach w warszawskich galeriach.
Komentarze
Polecane artykuły
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zdjęcia przykładowe
21 Gru 2018
Po 4 latach Tamron pokazał aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce.
0
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!