"Po prostu kobieta..." - Erwin Olaf i inni

We wrocławskim Muzeum Sztuki Mieszczańskiej rozpoczyna się dziś wystawa, której nie można przegapić. "Po prostu kobieta..." to prezentacja czterech różnych wizji kobiecości. Trzech autorów pochodzi z Holandii, jeden z Polski, ale bez wątpienia gwiazdą będzie Erwin Olaf. Dziś o 20. odbędzie się spotkanie autorskie z tym kontrowersyjnym twórcą.
We wrocławskim Muzeum Sztuki Mieszczańskiej rozpoczyna się dziś wystawa, której nie można przegapić. "Po prostu kobieta..." to prezentacja czterech różnych wizji kobiecości. Trzech autorów pochodzi z Holandii, jeden z Polski, ale bez wątpienia gwiazdą będzie najstarszy z tego grona Erwin Olaf. Dziś o 20. odbędzie się spotkanie autorskie z tym kontrowersyjnym twórcą.

Po prostu kobieta...
Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, Wrocław
Od 23.10.2004 do 21.11.2004
Wernisaż: 23.10, godz. 18.
Spotkanie z Erwinem Olafem: 23.10. godz. 20.Informacja organizatorów (ze strony UM Wrocław)

Na wystawie będą Państwo mieli okazję zobaczyć prace wybitnego fotografika holenderskiego - Erwina Olafa, który prezentuje swoje fotografie w największych galeriach sztuki współczesnej w Europie i na świecie.

Obok fotografii Erwina Olafa prezentujemy prace młodych i utalentowanych fotografików Reiniera Bergsmy i Jurriena Wouterse także z Holandii oraz Tomasza Piechela - artysty z Wrocławia, którzy zaprezentują cykle fotografii specjalnie przygotowane na wystawę w Ratuszu.


ERWIN OLAF - HOLANDIA
Erwin Olaf urodził się w 1959 roku w Hilversum w północnej Holandii, miasteczku położonego niedaleko Utrechtu. W latach 1980-86 pracuje jako dziennikarz i fotograf dla wielu czasopism muzycznych. Rok 1986 stanowi przełom w karierze artysty, który zaowocował wystawą zatytułowaną "Nagość w obiektywie". W 1988 zdobywa pierwszą nagrodę w konkursie Młodych Fotografików Europejskich i uczestniczy w wystawie grupowej "Behold Men" w Photographers Gallery w Londynie.

Od 1983 dorobek artystyczny obejmuje 15 prestiżowych nagród przyznanych na międzynarodowych konkursach fotografii i reklamy, 42 indywidualne wystawy na całym świecie oraz niezliczone wystawy grupowe. Wśród nagród należy wspomnieć 2 Srebrne Lwy w Cannes na festiwalu filmów reklamowych za kampanię firm Heineken (1988) i Diesel (2001), Złotego Orła przyznanego przez "Nescafe advertising" w Polsce (2002), nagroda dla najlepszego fotografa holenderskiego (2003) oraz nagrody Stowarzyszenia Fotografików w Londynie i Szwecji (2004).

Oprócz fotografii Erwin Olaf zajmuje się reżyserią oraz scenopisaniem. Obecnie reżyseruje film pt. Kapitan Tom na podstawie własnego scenariusza, któru ukaże się w 2005 roku.

Dzieła Olafa to ciągłe scieranie się dobra ze złem, tego co piękne, z brzydotą. Szaleństwo staje się cnotą, a niekonwencjonalnego zachowania nie spotyka kara. Koncentrują się na dwóch tematach, których połączenie stanowi mieszankę wybuchową. Fotografie artysty szokują, wprawiają w zakłopotanie, ciekawią i uzależniają, sprawiając, że od 15 lat Erwin Olaf znajduje się, obok takich artystów jak Pierre et Gilles, David LaChapelle, Mariko Mori, na artystcznym piedestale w dziedzinie fotografii, a jego prowokujące dzieła można obejrzeć we wszystkich ważniejszych galeriach, od Melbourne po Madryt.


REINIER BERGSMA I JURRIEN WOUTERSE - HOLANDIA
Jurrien Wouterse (1971) ukończył Królewską Akademię Sztuk Pięknych w Hadze. Od 1997 pracuje dla wielu czasopism muzycznych i magazynów mody takich jak Blvd Magazine, Esquire, MAN, Marie Claire, MAX (niemieckie czasopismo), OOR, Penthouse, Strictly.. Artysta współpracuje z wieloma projektantami mody, między innymi z Peter van Holland, Adidas Europe, Cracker Jeans, Hunckemvöller i V&D.

Jest członkiem niezależnej grupy fotografików Erich Elenbaas Agency mającej swoją siedzibę w Amsterdamie. W latach 2001-2003 uczestniczył w kilku grupowych wystawach w galeriach w Amsterdamie. W roku 2002 odbyła się jego pierwsza indywidualna wystawa zatytułowana "Young girls" w Art Society De Kring w Amsterdamie.

Fotografie Jurriena Wouterse cechuje naturalne światło, prostota i skromność. Kobieta w obiektywie artysty to kobieta nowoczesna, świadoma swojej wewnętrznej siły, a jednocześnie delikatna i tajemnicza...

Reinier Bergsma (1975) ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Utrechcie w roku 2003. Oprócz fotografii zajmuje się komponowaniem muzyki elektronicznej. Obecnie artysta pracuje jako fotograf i grafik w jednej z największych firm reklamowych w Holandii. Wystawa w Ratuszu jest jego pierwszą wystawą od czasów wystawy prac dyplomowych.

Jego fotografie to serie poświęcone kobietom - przyjaciółkom. Kobieta jest inspiracją i wyzwaniem dla artysty. Erotyka jest jedynie pretekstem to odkrywania piękna, które tkwi w kobiecej naturze. Fotografie Reiniera Bergsmy to radość tworzenia, nie skrępowana jedną konwencją, ciekawe eksperymenty ze światłem, kompozycją i nastrojem.

TOMASZ PIECHEL - POLSKA
Tomasz Piechel
(1980) - krótko o ...,
"...fotografia pozwala mi zachować punkt widzenia małego dziecka, dla którego wszystko, co istnieje, owiane jest tajemnicą i magią". Tomasz Piechel, Wrocławianin. Amator odkrywca: wolontariusz, chemik, marzyciel. Koordynator i współtwórca grupy "ą.fas". Inne projekty: "Smak Miasta", "Przedmieścia". Obecnie student Wyższego Studium Fotografii "Afa". Jest wiecznym optymistą i melomanem. Uwielbia przebywać wśród ludzi - obserwując. Tworzy fotografię kreatywną, wyzwoloną od konwencji. Za jej pośrednictwem pragnie odkrywać świat, dotykać go na nowo. Pasjonat ciała ludzkiego, w którym szuka aury innej rzeczywistości w projekcie "Widma Realności".
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1