Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

"Po prostu kobieta..." - Erwin Olaf i inni

0

Autor: Tomasz Gutkowski

23 Październik 2004
Artykuł na: 6-9 minut
We wrocławskim Muzeum Sztuki Mieszczańskiej rozpoczyna się dziś wystawa, której nie można przegapić. "Po prostu kobieta..." to prezentacja czterech różnych wizji kobiecości. Trzech autorów pochodzi z Holandii, jeden z Polski, ale bez wątpienia gwiazdą będzie Erwin Olaf. Dziś o 20. odbędzie się spotkanie autorskie z tym kontrowersyjnym twórcą.

We wrocławskim Muzeum Sztuki Mieszczańskiej rozpoczyna się dziś wystawa, której nie można przegapić. "Po prostu kobieta..." to prezentacja czterech różnych wizji kobiecości. Trzech autorów pochodzi z Holandii, jeden z Polski, ale bez wątpienia gwiazdą będzie najstarszy z tego grona Erwin Olaf. Dziś o 20. odbędzie się spotkanie autorskie z tym kontrowersyjnym twórcą.

Po prostu kobieta...

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, Wrocław

Od 23.10.2004 do 21.11.2004

Wernisaż: 23.10, godz. 18.

Spotkanie z Erwinem Olafem: 23.10. godz. 20.

Informacja organizatorów (ze strony UM Wrocław)

Na wystawie będą Państwo mieli okazję zobaczyć prace wybitnego fotografika holenderskiego - Erwina Olafa, który prezentuje swoje fotografie w największych galeriach sztuki współczesnej w Europie i na świecie.

Obok fotografii Erwina Olafa prezentujemy prace młodych i utalentowanych fotografików Reiniera Bergsmy i Jurriena Wouterse także z Holandii oraz Tomasza Piechela - artysty z Wrocławia, którzy zaprezentują cykle fotografii specjalnie przygotowane na wystawę w Ratuszu.

ERWIN OLAF - HOLANDIA

Erwin Olaf urodził się w 1959 roku w Hilversum w północnej Holandii, miasteczku położonego niedaleko Utrechtu. W latach 1980-86 pracuje jako dziennikarz i fotograf dla wielu czasopism muzycznych. Rok 1986 stanowi przełom w karierze artysty, który zaowocował wystawą zatytułowaną "Nagość w obiektywie". W 1988 zdobywa pierwszą nagrodę w konkursie Młodych Fotografików Europejskich i uczestniczy w wystawie grupowej "Behold Men" w Photographers Gallery w Londynie.

Od 1983 dorobek artystyczny obejmuje 15 prestiżowych nagród przyznanych na międzynarodowych konkursach fotografii i reklamy, 42 indywidualne wystawy na całym świecie oraz niezliczone wystawy grupowe. Wśród nagród należy wspomnieć 2 Srebrne Lwy w Cannes na festiwalu filmów reklamowych za kampanię firm Heineken (1988) i Diesel (2001), Złotego Orła przyznanego przez "Nescafe advertising" w Polsce (2002), nagroda dla najlepszego fotografa holenderskiego (2003) oraz nagrody Stowarzyszenia Fotografików w Londynie i Szwecji (2004).

Oprócz fotografii Erwin Olaf zajmuje się reżyserią oraz scenopisaniem. Obecnie reżyseruje film pt. Kapitan Tom na podstawie własnego scenariusza, któru ukaże się w 2005 roku.

Dzieła Olafa to ciągłe scieranie się dobra ze złem, tego co piękne, z brzydotą. Szaleństwo staje się cnotą, a niekonwencjonalnego zachowania nie spotyka kara. Koncentrują się na dwóch tematach, których połączenie stanowi mieszankę wybuchową. Fotografie artysty szokują, wprawiają w zakłopotanie, ciekawią i uzależniają, sprawiając, że od 15 lat Erwin Olaf znajduje się, obok takich artystów jak Pierre et Gilles, David LaChapelle, Mariko Mori, na artystcznym piedestale w dziedzinie fotografii, a jego prowokujące dzieła można obejrzeć we wszystkich ważniejszych galeriach, od Melbourne po Madryt.

REINIER BERGSMA I JURRIEN WOUTERSE - HOLANDIA

Jurrien Wouterse (1971) ukończył Królewską Akademię Sztuk Pięknych w Hadze. Od 1997 pracuje dla wielu czasopism muzycznych i magazynów mody takich jak Blvd Magazine, Esquire, MAN, Marie Claire, MAX (niemieckie czasopismo), OOR, Penthouse, Strictly.. Artysta współpracuje z wieloma projektantami mody, między innymi z Peter van Holland, Adidas Europe, Cracker Jeans, Hunckemvöller i V&D.

Jest członkiem niezależnej grupy fotografików Erich Elenbaas Agency mającej swoją siedzibę w Amsterdamie. W latach 2001-2003 uczestniczył w kilku grupowych wystawach w galeriach w Amsterdamie. W roku 2002 odbyła się jego pierwsza indywidualna wystawa zatytułowana "Young girls" w Art Society De Kring w Amsterdamie.

Fotografie Jurriena Wouterse cechuje naturalne światło, prostota i skromność. Kobieta w obiektywie artysty to kobieta nowoczesna, świadoma swojej wewnętrznej siły, a jednocześnie delikatna i tajemnicza...

Reinier Bergsma (1975) ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Utrechcie w roku 2003. Oprócz fotografii zajmuje się komponowaniem muzyki elektronicznej. Obecnie artysta pracuje jako fotograf i grafik w jednej z największych firm reklamowych w Holandii. Wystawa w Ratuszu jest jego pierwszą wystawą od czasów wystawy prac dyplomowych.

Jego fotografie to serie poświęcone kobietom - przyjaciółkom. Kobieta jest inspiracją i wyzwaniem dla artysty. Erotyka jest jedynie pretekstem to odkrywania piękna, które tkwi w kobiecej naturze. Fotografie Reiniera Bergsmy to radość tworzenia, nie skrępowana jedną konwencją, ciekawe eksperymenty ze światłem, kompozycją i nastrojem.

TOMASZ PIECHEL - POLSKA
Tomasz Piechel
(1980) - krótko o ...,

"...fotografia pozwala mi zachować punkt widzenia małego dziecka, dla którego wszystko, co istnieje, owiane jest tajemnicą i magią". Tomasz Piechel, Wrocławianin. Amator odkrywca: wolontariusz, chemik, marzyciel. Koordynator i współtwórca grupy "ą.fas". Inne projekty: "Smak Miasta", "Przedmieścia". Obecnie student Wyższego Studium Fotografii "Afa". Jest wiecznym optymistą i melomanem. Uwielbia przebywać wśród ludzi - obserwując. Tworzy fotografię kreatywną, wyzwoloną od konwencji. Za jej pośrednictwem pragnie odkrywać świat, dotykać go na nowo. Pasjonat ciała ludzkiego, w którym szuka aury innej rzeczywistości w projekcie "Widma Realności".

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Wystaw się w CSW to jedna z niewielu inicjatyw, która daje możliwość prezentacji prac niezależnym i początkującym twórcom. Nabór do tegorocznej edycji potrwa do 22...
7
0
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Dobiega końca promocja „Natychmiastowy rabat”, w ramach której poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzęt możemy kupić z upustem sięgającym nawet 1800 zł. Rabaty...
4
0
Zagłosuj na najlepsze produkty fotograficzne i odbierz darmowe wydanie magazynu
Zagłosuj na najlepsze produkty fotograficzne i odbierz darmowe wydanie magazynu
Wybierz z nami najlepsze produkty minionego roku i pomóż ulepszać stronę Fotopolis. Głosować w plebiscycie i ankiecie można jeszcze do 9 stycznia. Każdy, kto weźmie...
6
0
Powiązane artykuły