"Kino Moments" Douglasa Kirklanda w Krakowie

0
Tomasz Gutkowski
2 Czerwiec 2004
Artykuł na: 6-9 minut
Po cieszących się niebywałym powodzeniem prezentacjach w łódzkiej Szkole Filmowej i wrocławskim Ratuszu, wystawa Douglasa Kirklanda "Kino Moments" trafiła do Krakowa. Blisko 100 portretów aktorów, reżyserów i operatorów filmowych można oglądać od dziś do końca czerwca w Pałacu Sztuki.
Po cieszących się niebywałym powodzeniem prezentacjach w łódzkiej Szkole Filmowej i wrocławskim Ratuszu, wystawa Douglasa Kirklanda "Kino Moments" trafiła do Krakowa. Blisko 100 portretów aktorów, reżyserów i operatorów filmowych można oglądać od dziś do końca czerwca w Pałacu Sztuki przy Placu Szczepańskim.Douglas Kirkland, fotograf znany nie mniej niż jego modele, przyjechał do Polski z kilku powodów. Po pierwsze był gościem honorowym inauguracji roku akademickiego PWSFTviT w Łodzi. Dla studentów było to na pewno ważne doświadczenie bo mogli o swoich mistrzach usłyszeć z pierwszej ręki. Kirkland chętnie opowiadał nie tylko o swoim warsztacie i historii słynnych zdjęć, ale także o zwyczajach, zachowaniach i metodach pracy reżyserów i aktorów, z którymi miał okazję pracować.

Do przyjazdu "gwiazdy fotografii" przyczyniła się firma HP Polska, dzięki której w Łodzi ruszył nowy kierunek studiów podyplomowych - organizacja produkcji mediów cyfrowych. HP jest też sponsorem wystawy, którą obecnie możemy oglądać w Krakowie. Zgodnie z pierwotnym planem miała potrwać przez cały czerwiec, ale nie ukrywając zachwytu prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie powiedział podczas wernisażu, że chciałby gościć wystawę znacznie dłużej. Publiczna deklaracja zobowiązuje - ekspozycja potrwa zapewne do końca lipca 2004 r.

Niestety, mimo starań zespołu profesjonalnych dekoratorów, nie udało się osiągnąć tak niesamowitego efektu jak podczas łódzkiej prezentacji. Piwnice Pałacu Sztuki nie są zbyt dobrze oświetlone i mówiąc delikatnie przydałby się mały remont. Na szczęście rewelacyjne zdjęcia mogą zachwycić w każdych warunkach dlatego polecamy wizytę w Krakowie wszystkim, którzy jeszcze tej wystawy nie widzieli.


Douglas Kirkland - biografia

Douglas Kirkland urodził się w Toronto, w Kanadzie. Pierwsze lata swojej kariery zawodowej spędził w Nowym Jorku. Następnie, w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, przeprowadził się do Los Angeles.

Kirkland rozpoczął swoją karierę bardzo wcześnie, gdy w wieku dwudziestu kilku lat podjął współpracę z czasopismem "Look Magazine". Na przełomie lat 60-tych i 70-tych - w czasach złotej ery magazynów ilustrowanych - trafił do redakcji "Life Magazine". W tym okresie opublikował m.in. eseje na temat Grecji, Libanu i Japonii oraz zdjęcia ze świata mody i fotografie sławnych postaci, m.in. Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor i Marlene Dietrich.

W ciągu wielu lat swojej kariery zawodowej Douglas Kirkland miał okazję pracować przy powstaniu ponad stu filmów, m.in. "Butch Cassidy i Sundance Kid" (Butch Cassidy and the Sundance Kid), "2001: Odyseja kosmiczna" (2001), "Pożegnanie z Afryką" (Out of Africa), "Titanic" (Titanic) i "Moulin Rouge" (Moulin Rouge), który był kręcony w Australii z udziałem Nicole Kidman.

Książka o pracy Kirklanda ze sławnymi ludźmi, zatytułowana "Light Years", ukazała się w 1989 r. nakładem wydawnictwa Thames and Hudson, natomiast w roku 1993 oficyna Collins San Francisco wydała pozycję "ICONS, Creativity with Camera and Computer". W książce tej Kirkland opisał m.in. Dustina Hoffmana, Roberta Redforda, Kim Basinger, Seana Connery'ego, Roberta De Niro i dr Stephena Hawkinga. W 1997 r. Kirkland opublikował cztery kolejne książki: "Legends" (retrospektywne spojrzenie na swoją 40-letnią karierę), "Body Stories" (analizy ciała ludzkiego od narodzin, aż po schyłek), "Woza Africa" oraz "James Cameron's Titanic", która to znalazła się na liście najlepiej sprzedających się książek dziennika "New York Times" (New York Times Best Sellers).

Fotografie artystyczne Douglasa Kirklanda były wystawiane w wielu miejscach świata: od Azji przez Europę, aż po Stany Zjednoczone. Prowadził on wykłady w Instytucie Smithsonian (The Smithsonian) w Waszyngtonie, w Amerykańskim Instytucie Filmowym (American Film Institute) w Los Angeles, na festiwalu Interfoto w Moskwie i w ramach zajęć z publikacji książek i prasy prowadzonych na Uniwersytecie Stanford (Stanford University's Publishing Course). W 1995 r. Kirkland otrzymał "Nagrodę za całokształt dorobku zawodowego" (Lifetime Achievement Award) od Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych (American Society of Operating Cameramen), a jesienią 1997 r. w galerii Scavi Scaligeri w Weronie odbyła się duża retrospektywna wystawa jego prac.

Na początku 1999 r. Kirkland wystawiał swoje prace w mediolańskiej galerii Carli Sozzani "Corso Como 10" i w East Hampton, w stanie Nowy Jork, a następnie w 2001 r. w Palermo na Sycylii. Został uhonorowany tytułem "Mentora roku" (Mentor of the Year) na festiwalu Fotofusion oraz "Fotografa roku" (Photographer of the Year) przez Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Sprzętu do Fotografii i Obróbki Obrazu (PhotoImaging, Manufacturers and Distributers Association - PMDA). Wystawa wykonanych przez Kirklanda osiemdziesięciu czarno-białych zdjęć portretowych filmowców została zaprezentowana jesienią 1999 r. w Akademii Sztuki Filmowej (Academy of Motion Picture Arts) w Beverly Hills, a w kwietniu 2001 r. w Klubie Scenografów (Art Director's Club) w Nowym Jorku. Wystawy te są obecnie elementem stałej ekspozycji muzeum fotografii i filmu George Eastman House. W lutym 2000 r. wydawnictwo Harper Collins opublikowało poradnik makijażu "Make Up Your Life".

Najnowsza książka Kirklanda "An Evening with Marilyn Monroe" ukazała się na przełomie lat 2001-2002, a towarzyszyły jej niezwykle udane pokazy prac w Mediolanie, Berlinie, Londynie, Los Angeles i Paryżu. Wystawy dzieł Kirklanda stale podróżują po USA i Europie.

W 2002 r. zaproponowano mu członkostwo w Amerykańskim Stowarzyszeniu Twórców Filmowych (American Society of Cinematographers). Obecnie Kirkland pracuje nad książką mediolańskiej artystki Kris Ruhs.

Do osób fotografowanych przez Douglasa Kirklanda należeli m.in.: Coco Chanel, Pierre Cardin, Katherine Hepburn, Charlie Chaplin, Judy Garland, Orson Welles, John Wayne, Faye Dunaway, Robert Redford, Sophia Loren, Barbara Streisand, Gong Li, Pierce Brosnan, Gene Hackman, Angelina Jolie, Ewan Mc Gregor, Renee Zellweger i wiele innych.

Niektóre filmy, przy których dokumentacji pracował Douglas Kirkland:
"Dźwięki muzyki"(The Sound of Music) / Austria,
"Ci wspaniali mężczyźni w swych latających maszynach"(Magnificent Men & their Flying Machines) / Newcastle, Anglia,
"Camelot"(Camelot) / Hollywood,
"Czyż nie dobija się koni?"(They Shoot Horses, Don't They) /Hollywood,
"Tora! Tora! Tora!"(Tora Tora Tora! - z Kurosawą) / Hawaje i Japonia,
"Skrzypek na dachu"(Fiddler on the Roof) / Jugosławia,
"Boyfriend"(The Boyfriend) / Londyn,
"Tom Sawyer"(Tom Sawyer) / Missouri,
"Smile"(Smile) / Santa Rosa, Kalifornia,
"Punkt zwrotny"(Turning Point) / Hollywood,
"Gorączka sobotniej nocy"(Saturday Night Fever) / Hollywood,
"Imię róży"(The Name of the Rose) / Niemcy,
"Temptress Moon" (Temptress Moon) / Szanghaj.

W trakcie swojej długiej kariery zawodowej Kirkland miał okazję odwiedzić wszystkie kontynenty świata (za wyjątkiem Antarktydy) oraz pracować nad tak zróżnicowanymi tematami, jak astronomia w Chile, kolej transsyberyjska czy moda na Bali.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Startują 2. Dni Fotografii Alternatywnej. Gratka dla miłośników technik archaicznych
Startują 2. Dni Fotografii Alternatywnej. Gratka dla miłośników technik archaicznych
Druga edycja Dni Fotografii Alternatywnej będzie atrakcją dla wszystkich tworzących w technikach archaicznych i alternatywnych. Na otwierającej wystawie “Wokół...
2
0
“Album dedykuję tym, którzy zmęczeni są podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”. Zuza Krajewska autorką nowej Kolekcji Wrzesińskiej
“Album dedykuję tym, którzy zmęczeni są podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”. Zuza...
Projekt Kolekcja Wrzesińska już od niemal dekady przyciąga najważniejsze postacie polskiej fotografii. Tym razem za sterami projektu stanęła znana fotografka mody Zuza...
6
0
Bezpłatne warsztaty technik archaicznych w ramach 2. Dni Fotografii Alternatywnej
Bezpłatne warsztaty technik archaicznych w ramach 2. Dni Fotografii Alternatywnej
Okręg Warszawski ZPAF zaprasza na cykl pięciu nieodpłatnych warsztatów “Wokół Portretu” organizowanych w ramach drugiej edycji Dni Fotografii Alternatywnej.
30
0