Polscy reżyserzy w obiektywie Rafała Placka

Polscy reżyserzy w obiektywie Rafała Placka
24 października o godz. 18:00 w Galerii Art-Studio w Gliwicach otwarta zostanie wystawa portretów polskich reżyserów autorstwa Rafała Placka.


Na wystawę zaprasza z plakatu Andrzej Chyra, który znany jest przede wszystkim jako aktor, ale ma też za sobą doświadczenia reżyserskie. Projekt fotograficzny Rafała Placka obejmuje cykl portretów reżyserów - a pośrednio portretów ich filmów - zaproszonych do Konkursu Głównego w ramach 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Ambicją cyklu jest uchwycenie klimatu konkretnego filmu i odwzorowanie go, poprzez relację zbudowaną na planie fotograficznym pomiędzy reżyserem a fotografem. Cykl z jednej strony odwołuje się do wybranej ścisłej czołówki polskiej kinematografii, z drugiej zaś, jest wyrazem utopijnego pragnienia - sportretowania samego medium jakim jest film. Uwagę przyciągają portrety reżyserów dobrze wszystkim znanych - Jerzego Stuhra, Lecha Majewskiego, jak i sylwetki twórców młodszego pokolenia, których ostatnie realizacje filmowe zostały docenione przez jury konkursowe oraz publiczność kinową - Łukasza Pałkowskiego czy Jana Komasy.

Autor zdjęć prezentowanych na wystawie od wielu lat zajmuje się zawodowo fotografią, jest absolwentem katowickiej filmówki. Pracuje w przestrzeniach wizualnych biznesu, przemysłu i kultury - w obszarach, które wydając się odległe, bezpośrednio zmieniają rzeczywistość. Portretując miejsca i ludzi poszukuje w nich szczególnego charakteru i intensywności.

Wystawa „Portretów reżyserów 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni” uświetni 25. rocznicę istnienia Art-Studio. Przedsięwzięcie o tej nazwie Leszek Słabicki zarejestrował w październiku 1989 roku, na fali optymizmu, w kilka miesięcy po pierwszych wolnych wyborach do parlamentu. Od 1998 roku Art-Studio funkcjonuje w formie Galerii. W tym czasie kilkakrotnie zmieniała się lokalizacja Galerii, aby w końcu wtopić się w miejski pejzaż artystyczny na gliwickim Kaczyńcu.


Rafał Placek Portrety reżyserów 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni
Wernisaż: 24 października, godz. 18:00
Termin: 24-30 października 2014


Galeria Art-Studio
ul. Kaczyniec 26
Gliwice
 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Z6 - test aparatu
18 Gru 2018
Sprawdziliśmy czy Nikon Z6 jest w stanie dorównać świetnemu bezlusterkowcowi Sony A7 III.
1
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5