Polscy reżyserzy w obiektywie Rafała Placka

Polscy reżyserzy w obiektywie Rafała Placka
24 października o godz. 18:00 w Galerii Art-Studio w Gliwicach otwarta zostanie wystawa portretów polskich reżyserów autorstwa Rafała Placka.


Na wystawę zaprasza z plakatu Andrzej Chyra, który znany jest przede wszystkim jako aktor, ale ma też za sobą doświadczenia reżyserskie. Projekt fotograficzny Rafała Placka obejmuje cykl portretów reżyserów - a pośrednio portretów ich filmów - zaproszonych do Konkursu Głównego w ramach 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Ambicją cyklu jest uchwycenie klimatu konkretnego filmu i odwzorowanie go, poprzez relację zbudowaną na planie fotograficznym pomiędzy reżyserem a fotografem. Cykl z jednej strony odwołuje się do wybranej ścisłej czołówki polskiej kinematografii, z drugiej zaś, jest wyrazem utopijnego pragnienia - sportretowania samego medium jakim jest film. Uwagę przyciągają portrety reżyserów dobrze wszystkim znanych - Jerzego Stuhra, Lecha Majewskiego, jak i sylwetki twórców młodszego pokolenia, których ostatnie realizacje filmowe zostały docenione przez jury konkursowe oraz publiczność kinową - Łukasza Pałkowskiego czy Jana Komasy.

Autor zdjęć prezentowanych na wystawie od wielu lat zajmuje się zawodowo fotografią, jest absolwentem katowickiej filmówki. Pracuje w przestrzeniach wizualnych biznesu, przemysłu i kultury - w obszarach, które wydając się odległe, bezpośrednio zmieniają rzeczywistość. Portretując miejsca i ludzi poszukuje w nich szczególnego charakteru i intensywności.

Wystawa „Portretów reżyserów 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni” uświetni 25. rocznicę istnienia Art-Studio. Przedsięwzięcie o tej nazwie Leszek Słabicki zarejestrował w październiku 1989 roku, na fali optymizmu, w kilka miesięcy po pierwszych wolnych wyborach do parlamentu. Od 1998 roku Art-Studio funkcjonuje w formie Galerii. W tym czasie kilkakrotnie zmieniała się lokalizacja Galerii, aby w końcu wtopić się w miejski pejzaż artystyczny na gliwickim Kaczyńcu.


Rafał Placek Portrety reżyserów 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni
Wernisaż: 24 października, godz. 18:00
Termin: 24-30 października 2014


Galeria Art-Studio
ul. Kaczyniec 26
Gliwice
 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Coolpix P1000 - pierwsze wrażenia
10 Lip 2018
Najnowszy Coolpix P1000 chce podbić serca miłośników superzoomów obiektywem o wyjątkowo dużym zakresie ogniskowych i wygodną ergonomią. Czy zdobędzie równie dużą popularność, co poprzednik, model P900?
3
Sony A7 III - test aparatu
6 Lip 2018
Choć wiele elementów zaczerpnięto z flagowego modelu, A7 III kosztuje ponad połowę mniej. Czy to najbardziej uniwersalna pełna klatka na rynku?
1
Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS - zdjęcia przykładowe
29 Cze 2018
Jeśli jesteście ciekawi, jak w boju wypada najnowsza bestia Sony, to mamy dobrą wiadomość. Profesjonalny teleobiektyw FE 400 mm f/2.8 GM OSS sprawdziliśmy na londyńskim torze wyścigowym Brooklands.
1
WD My Passport Wireless SSD - test przenośnego dysku do backupu
27 Cze 2018
Backup zdjęć z karty pamięci w czasie podróży, łączność Wi-Fi, przeglądanie zdjęć na smartfonie i praca na baterii do 10 godzin, a w razie potrzeby - power bank dla aparatu. Brzmi, jak narzędzie marzeń dla wielu fotografów. Sprawdźmy czy dysk wart jest swojej wysokiej ceny.
1