Polscy reżyserzy w obiektywie Rafała Placka

Polscy reżyserzy w obiektywie Rafała Placka
24 października o godz. 18:00 w Galerii Art-Studio w Gliwicach otwarta zostanie wystawa portretów polskich reżyserów autorstwa Rafała Placka.


Na wystawę zaprasza z plakatu Andrzej Chyra, który znany jest przede wszystkim jako aktor, ale ma też za sobą doświadczenia reżyserskie. Projekt fotograficzny Rafała Placka obejmuje cykl portretów reżyserów - a pośrednio portretów ich filmów - zaproszonych do Konkursu Głównego w ramach 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Ambicją cyklu jest uchwycenie klimatu konkretnego filmu i odwzorowanie go, poprzez relację zbudowaną na planie fotograficznym pomiędzy reżyserem a fotografem. Cykl z jednej strony odwołuje się do wybranej ścisłej czołówki polskiej kinematografii, z drugiej zaś, jest wyrazem utopijnego pragnienia - sportretowania samego medium jakim jest film. Uwagę przyciągają portrety reżyserów dobrze wszystkim znanych - Jerzego Stuhra, Lecha Majewskiego, jak i sylwetki twórców młodszego pokolenia, których ostatnie realizacje filmowe zostały docenione przez jury konkursowe oraz publiczność kinową - Łukasza Pałkowskiego czy Jana Komasy.

Autor zdjęć prezentowanych na wystawie od wielu lat zajmuje się zawodowo fotografią, jest absolwentem katowickiej filmówki. Pracuje w przestrzeniach wizualnych biznesu, przemysłu i kultury - w obszarach, które wydając się odległe, bezpośrednio zmieniają rzeczywistość. Portretując miejsca i ludzi poszukuje w nich szczególnego charakteru i intensywności.

Wystawa „Portretów reżyserów 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni” uświetni 25. rocznicę istnienia Art-Studio. Przedsięwzięcie o tej nazwie Leszek Słabicki zarejestrował w październiku 1989 roku, na fali optymizmu, w kilka miesięcy po pierwszych wolnych wyborach do parlamentu. Od 1998 roku Art-Studio funkcjonuje w formie Galerii. W tym czasie kilkakrotnie zmieniała się lokalizacja Galerii, aby w końcu wtopić się w miejski pejzaż artystyczny na gliwickim Kaczyńcu.


Rafał Placek Portrety reżyserów 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni
Wernisaż: 24 października, godz. 18:00
Termin: 24-30 października 2014


Galeria Art-Studio
ul. Kaczyniec 26
Gliwice
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0