Polscy reżyserzy w obiektywie Rafała Placka

Polscy reżyserzy w obiektywie Rafała Placka
24 października o godz. 18:00 w Galerii Art-Studio w Gliwicach otwarta zostanie wystawa portretów polskich reżyserów autorstwa Rafała Placka.


Na wystawę zaprasza z plakatu Andrzej Chyra, który znany jest przede wszystkim jako aktor, ale ma też za sobą doświadczenia reżyserskie. Projekt fotograficzny Rafała Placka obejmuje cykl portretów reżyserów - a pośrednio portretów ich filmów - zaproszonych do Konkursu Głównego w ramach 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Ambicją cyklu jest uchwycenie klimatu konkretnego filmu i odwzorowanie go, poprzez relację zbudowaną na planie fotograficznym pomiędzy reżyserem a fotografem. Cykl z jednej strony odwołuje się do wybranej ścisłej czołówki polskiej kinematografii, z drugiej zaś, jest wyrazem utopijnego pragnienia - sportretowania samego medium jakim jest film. Uwagę przyciągają portrety reżyserów dobrze wszystkim znanych - Jerzego Stuhra, Lecha Majewskiego, jak i sylwetki twórców młodszego pokolenia, których ostatnie realizacje filmowe zostały docenione przez jury konkursowe oraz publiczność kinową - Łukasza Pałkowskiego czy Jana Komasy.

Autor zdjęć prezentowanych na wystawie od wielu lat zajmuje się zawodowo fotografią, jest absolwentem katowickiej filmówki. Pracuje w przestrzeniach wizualnych biznesu, przemysłu i kultury - w obszarach, które wydając się odległe, bezpośrednio zmieniają rzeczywistość. Portretując miejsca i ludzi poszukuje w nich szczególnego charakteru i intensywności.

Wystawa „Portretów reżyserów 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni” uświetni 25. rocznicę istnienia Art-Studio. Przedsięwzięcie o tej nazwie Leszek Słabicki zarejestrował w październiku 1989 roku, na fali optymizmu, w kilka miesięcy po pierwszych wolnych wyborach do parlamentu. Od 1998 roku Art-Studio funkcjonuje w formie Galerii. W tym czasie kilkakrotnie zmieniała się lokalizacja Galerii, aby w końcu wtopić się w miejski pejzaż artystyczny na gliwickim Kaczyńcu.


Rafał Placek Portrety reżyserów 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni
Wernisaż: 24 października, godz. 18:00
Termin: 24-30 października 2014


Galeria Art-Studio
ul. Kaczyniec 26
Gliwice
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4