"Fotografia dzikiej przyrody 2007" - rusza tournee po Polsce

W Warszawie, 5 stycznia 2008 roku startuje polskie tournee wystawy stworzonej z prac biorących udział w zeszłorocznej edycji konkursu "Wildlife Photographer of the Year 2007". Konkurs ten jest jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie fotografii dzikiej przyrody. W zeszłym roku wzięło w nim udział blisko 3000 autorów z 78 krajów. Na pokonkursową ekspozycję składa się 90 nagrodzonych i wyróżnionych zdjęć. Zapraszamy do obejrzenia w naszej galerii próbki tego, co czeka gości w kolejnych miastach.
Wystawę "Fotografia dzikiej przyrody 2007" tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2007, organizowanego przez BBC Wildlife Magazine oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Konkurs odbywa się rokrocznie od 1964 r. i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Każdorazowo jego efektem jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach i po raz piąty w Polsce. Na tegoroczną edycję wystawy składa się 90 zdjęć, nagrodzonych i wyróżnionych w kilkunastu kategoriach, autorstwa 79 fotografów z 29 krajów. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród niemal 33 tys. fotogramów, wykonanych przez 2973 autorów z 78 krajów.

"Ciemna aleja", fot. Bob McCallion, Wielka Brytania

Cele jakie przyświecają organizatorom konkursu i wystawy można najogólniej określić w kilku punktach:
  • podnieść status fotografii dzikiej przyrody do rangi głównych nurtów współczesnej sztuki
  • stać się najpoważniejszym forum fotografii tego rodzaju, przedstawiając światowej widowni najlepsze obrazy natury
  • inspirować coraz to nowe pokolenia fotografów do tworzenia wizjonerskich i ekspresyjnych interpretacji dzikiej przyrody
  • przedstawiać zgromadzone dzieła ludziom na całym świecie, aby ukazać im wspaniałość, dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi i pobudzić w nich dbałość o jego przyszłość.

Dzięki coraz bardziej udanej realizacji tych celów coraz lepsze zdjęcia są oglądane przez coraz większą ilość widzów. Jeśli zliczyć ich wszystkich, to rokrocznie jest to już znacznie więcej niż milion osób, na wszystkich kontynentach, z czego w Polsce ok. 70 tys. Podobnie jak w latach poprzednich wystawa trafi w 2008 r. do 12 miast. Warszawa jest w tym łańcuchu ogniwem pierwszym, a wystawa dalej trafi do: Szczecina, Kalisza, Bytomia, Gdańska, Kołobrzegu, Zakopanego, Połczyna Zdroju, Wschowy, Wrocławia, Bydgoszczy i Bielska-Białej.

Po raz piąty w historii wystawy, znajduje się na niej zdjęcie wykonane przez polskiego fotografa. Jest to Michał Budzyński, wyróżniony w jednej z kategorii młodzieżowych konkursu (11 - 14 lat).

Patronat Honorowy nad wystawą objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska.

"Makak japoński", fot. Ian Nelson, Wielka Brytania

Kalendarium wystawy:
;
Luty - Szczecin, Muzeum Narodowe, Wały Chrobrego 3;
Marzec - Kalisz, Centrum Kultury i Sztuki, ul. Łazienna 6;
Kwiecień - Bytom, Muzeum Górnośląskie, Pl. Jana III Sobieskiego 2;
Maj - Gdańsk, Centralne Muzeum Morskie, ul. Ołowianka 9/13 ;
Czerwiec - Kołobrzeg, Galeria Sztuki Współczesnej, ul. Armii Krajowej 12;
Lipiec - Zakopane, Tatrzański Park Narodowy, ul. Chałubińskiego 42;
Sierpień - Połczyn Zdrój, Centrum Kultury Zamek, ul. Zamkowa 1;
Wrzesień - Wschowa, Muzeum Ziemi Wschowskiej, Pl. Zamkowy 2;
Październik - Wrocław, Muzeum Miejskie Wrocławia, Ratusz/ul. Sukiennice 14/15;
Listopad - Bydgoszcz , Muzeum Okręgowe, ul. Grodzka 9;
Grudzień - Bielsko - Biała, Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11]

Organizatorem tourne wystawy po Polsce jest Agencja Zegart - Jerzy Zegarliński, tel.: 52/3719572, kom.: 0/502600723, e-mail: zeg-art@wp.pl
Sponsorami tourne wystawy po Polsce są: Nikon i Shell.

Patroni medialni wystawy w Polsce:


Zobacz wszystkie zdjęcia (10)
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
2
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0