Foto-relacja z warsztatów Elfo 2004

0
Tomasz Gutkowski
4 Luty 2004
Artykuł na: 6-9 minut
W dniach 18-21 stycznia odbyły się kolejne warsztaty dla fotografów przygotowane przez firmÍ Elfo - producenta i dystrybutora sprzętu oświetleniowego oraz studyjnego. Niezmiennie od pierwszej imprezy w 1993 roku cieszą się one wielką popularnością. Foto-relację z edycji 'styczeń 2004' przygotował Ireneusz Graff.
W dniach 18-21 stycznia odbyły się kolejne warsztaty dla fotografów przygotowane przez firmÍ Elfo - producenta i dystrybutora sprzętu oświetleniowego oraz studyjnego. Początki imprezy sięgają roku 1993. W warsztatach zwykle uczestniczy ok. 80 osób z całej Polski - wiele z nich to "stali bywalcy", przyjeżdżający na spotkania regularnie od lat. W tym roku pojawiło się też dużo "nowych twarzy".

Program był bogaty i bardzo intensywny, prelekcje zaczynały się o godz. 9.00 i kończyły późnym wieczorem, a raz tuż przed północą. Można było poszerzyć wiedzę teoretyczną na temat funkcjonowania, odbioru i fotografowania światła, podpatrzyć i ocenić działanie różnych urządzeń, a także zdobyć nowe doświadczenia przydatne nie tylko w studio. Wielce pożyteczną rzeczą była szansa zapoznania się z pracą różnych fotografów, stosowanymi przez nich odmiennymi stylami, metodami pracy, sztuczkami, sposobami radzenia sobie z trudnymi tematami. Takie zajęcia inspirują, zachęcają do eksperymentowania i do walki z rutynową sztampą.

Po raz pierwszy w historii warsztatów wszystkie fotografie w trakcie zajęć zostały wykonane aparatami cyfrowymi, a następnie - część z nich - zaprezentowana na ekranie i omówiona. To bardzo praktyczne i dobre rozwiązanie.

Od początków z warsztatami związany jest Stefan Czyżewski, profesor łódzkiej PWSFTiT oraz dwóch fotografów o ogromnym świadczeniu: Piotr Tomczyk i Krzysztof Niesporek. Nie zabrakło ich i tym razem. Podczas gdy pierwsi dwaj koncentrowali się na "modelowaniu światłem" (portret, różne trudne produkty), ostatni - na pracy z modelami i fotografii ślubnej. Każdorazowo na warsztaty dodatkowo zapraszani są też inni prelegenci. W tym roku byli to:
Krzysztof Lipiński - Fotografia reklamowa,
Jacek Matuszak - Podstawowe zagadnienia cyfrowej obróbki zdjęć,
Jan Lalek - Kolor pod kontrolą. Problemy kalibracji urządzeń.

Swoją ofertę przedstawiły firmy: Foto Stop, Agfa, Lafot, Printax, Eurocolor. Jacek Kowalczyk z taj ostatniej zaprezentował rewolucyjny (?) aparat cyfrowy Olympus E-1.

W trakcie zajęć i między nimi żywo dyskutowano na temat korzyści i ograniczeń wynikających ze stosowania sprzętu cyfrowego i o problemach związanych z przechodzeniem na nowe technologie. Nie zabrakło też rozmów na temat branży fotograficznej, "zepsucia rynku", marketingu w fotograficznym rzemiośle.

Na koniec dwie uwagi krytyczne. Zapowiadana diaporama nie była diaporamą lecz prostą prezentacją z cyfrowego projektora. Nie było też zajęć w małych grupach, o których wspomina się na stronie internetowej organizatora. Mimo wszystko tę edycję warsztatów uważam za udaną i wielce przydatną.

Tekst i zdjęcia: Ireneusz Graff www.graff.art.plZobacz wszystkie zdjęcia (13)

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Już 18 listopada kolejne spotkanie z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem poprowadzi je gość zza granicy Kateryna Radchenko, która poruszy temat wizualnej...
1
0
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Jeśli szukacie dobrych zoomów w przystępnej cenie, nowa promocja na obiektywy Tamron to coś dla was. W ramach zimowego cashbacku, otrzymamy zwrot 450 zł z kwoty...
8
0
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
Poznańska Centrala zaprasza na wystawę polskiej fotografki rezydującej w Nowym Jorku i Paryżu. Krawędź Poznania to próba zdefiniowania ponadnarodowej tożsamości dwóch...
19
2
Powiązane artykuły