Galeria Bezdomna w Kazimierzu Dolnym

W sobotę, 10 stycznia w Kazimierzu Dolnym pojawiło się ponad stu fotografików, którzy przyjechali z całej Polski, żeby pokazać swoje prace w ramach wystawy Galerii Bezdomnej. Prezentujemy relację Jakuba Winiarskiego i Tomka Sikora
W sobotę, 10 stycznia w Kazimierzu Dolnym pojawiło się ponad stu fotografików, którzy przyjechali z całej Polski ze swoimi pracami, żeby wystawić je w ramach ekspozycji Galerii Bezdomnej. Wystawę anonsowała duża fotografia warszawskiej kwiaciarki autorstwa Tomka Sikory, która wkomponowała się w krajobraz kazimierskiego rynku. Prezentujemy tekst Jakuba Winiarskiego i fotografie Tomka Sikory.

rynek w Kazimierzu Dolnym ozdobiony fotografią warszawskiej kwiaciarki autorstwa Tomka Sikory

Kazimierz przywitał bezdomnych galerników piękną zimową oprawą i szopką w farze zrobioną z pierników. A przede wszystkim serdecznością i otwartością miejscowego środowiska. Słowa gorących podziękowań należą się ludziom, dzięki którym ta wystawa mogła się odbyć: dziekanowi Grzegorzowi Mazurkowi i dyrektorowi wydziału Jerzemu Zielińskiemu z Kolegium Sztuk Pięknych UMCS, którzy udostępnili na wystawę budynek uczelni oraz studentowi tegoż Kolegium, Maxowi Skrzeczkowskiemu, który był głównym motorem kazimierskiej bezdomnej.

w wystawie uczestniczyło 112 autorów z całej Polski, fot. Tomek Sikora

Wystawa ta przyniosła zaskoczenie jeśli chodzi o frekwencję, zgromadziła bowiem stu dwunastu autorów, głownie z Lublina, Warszawy i Kazimierza, a także z Górnego Śląska, którzy przez cały dzień zjeżdżali do Kazimierza. Ze ścian zniknęły zdobiące dotąd pomieszczenia grafiki studentów i zaczęło się wielkie wieszanie. Po raz kolejny potwierdziła się pomysłowość bezdomnych jeśli chodzi o sposoby prezentacji zdjęć - wynajdowali bowiem przeróżne zakamarki, jakby stworzone po to, by ktoś tam powiesił zdjęcia.

fot. Tomek Sikora

Dodatkowo ułatwiły bezdomnym inicjatywę sprzęty zastane: rekwizyty służące Kolegium do ćwiczeń martwych natur, sztalugi, a w niewyremontowanej części obiektu (kiedyś mieściła się tam mechaniczna szkoła zawodowa) - stare maszyny, umywalnie. Ktoś nawet wpadł na pomysł, aby włączyć do wystawy poglądowe zdjęcia wiszące w starej gablocie przez oświetlenie jej świeczkami.

fot. Tomek Sikora

Na rynku wystawę anonsowało zdjęcie warszawskiej kwiaciarki autorstwa Tomka Sikory, które już chyba na dłużej będzie towarzyszyło wystawom GB. Na wernisażu, który rozpoczął się jeszcze wśród stukotu młotków pojawiła się kazimierska elita artystyczna, a impreza nabrała bardzo rodzinnego charakteru. Jeden z gości przyniósł z domu fotografię Edwarda Hartwiga, która była prezentowana wśród zdjęć przywiezionych przez uczestników wystawy. Po imprezie zaś bezdomni wypełnili pustawe o tej porze roku tutejsze kawiarnie.

Przez najbliższy tydzień studenci Kolegium będą przebywali w nietypowym raczej dla siebie otoczeniu fotografii. Wszyscy chętni mogą oglądać ekspozycję przy ul. Nadwiślańskiej 9 w godzinach otwarcia uczelni (czyli w godzinach 12 - 18). W najbliższą sobotę, 17 stycznia o godzinie 16:00 odbędzie się finisażu.
Zobacz wszystkie zdjęcia (19)
 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Coolpix P1000 - pierwsze wrażenia
10 Lip 2018
Najnowszy Coolpix P1000 chce podbić serca miłośników superzoomów obiektywem o wyjątkowo dużym zakresie ogniskowych i wygodną ergonomią. Czy zdobędzie równie dużą popularność, co poprzednik, model P900?
3
Sony A7 III - test aparatu
6 Lip 2018
Choć wiele elementów zaczerpnięto z flagowego modelu, A7 III kosztuje ponad połowę mniej. Czy to najbardziej uniwersalna pełna klatka na rynku?
1
Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS - zdjęcia przykładowe
29 Cze 2018
Jeśli jesteście ciekawi, jak w boju wypada najnowsza bestia Sony, to mamy dobrą wiadomość. Profesjonalny teleobiektyw FE 400 mm f/2.8 GM OSS sprawdziliśmy na londyńskim torze wyścigowym Brooklands.
1
WD My Passport Wireless SSD - test przenośnego dysku do backupu
27 Cze 2018
Backup zdjęć z karty pamięci w czasie podróży, łączność Wi-Fi, przeglądanie zdjęć na smartfonie i praca na baterii do 10 godzin, a w razie potrzeby - power bank dla aparatu. Brzmi, jak narzędzie marzeń dla wielu fotografów. Sprawdźmy czy dysk wart jest swojej wysokiej ceny.
1