Polfoto 2003 - relacja bezpośrednia

0
Tomasz Gutkowski
4 Kwiecień 2003
Artykuł na: 9-16 minut
Mija drugi dzień Targów Polfoto 2003 w Międzyzdrojach. Choć wystawców jest niemal o połowę mniej niż w zeszłym roku to na brak emocji nie można narzekać. Obok ważnych premier sprzętowych tematem dnia jest przyszłość Targów Polfoto.
Mija drugi dzień Targów Polfoto 2003 w Międzyzdrojach. Choć wystawców jest niemal o połowę mniej niż w zeszłym roku to na brak emocji nie można narzekać. Obok ważnych premier sprzętowych tematem dnia jest przyszłość Targów Polfoto.Właściwie to z oceną czy Targi są udane czy nie trzeba poczekać do ich jutrzejszego zakończenia. Z jednej strony można gdzieniegdzie usłyszeć, że w tej formule nadmorska impreza straciła rację bytu, a z drugiej spora liczba odwiedzających i kilka bardzo ważnych premier nowych produktów świadczą o tym, że takie spotkanie może być potrzebne. Na pewno spory wpływ ma na to termin Polfoto - na tyle długo od Photokiny 2002 (a nawet PMA 2003) by niektóre nowości udało się ściągnąć do Polski. Pamiętając o fakcie, że za kilka dni rozpoczyna się pierwsza edycja konkurencyjnych Targów Eurofoto w Poznaniu, nie trzeba wyjaśniać, że dla nas - żurnalistów - jest to nadzwyczaj interesujący i owocny czas.

Zostawiamy te rozważania do czasu opublikowania obszernej relacji, w której nie omieszkamy wyrazić naszej opinii, a póki co opowiemy w telegraficznym skrócie co ważnego dzieje się w Międzyzdrojach.

Za hit dzisiejszego dnia można uznać pokaz pierwszego egzemplarza profesjonalnej lustrzanki Kodak DSC Pro14n o pełnoklatkowej matrycy 13.89 megapikseli. Na to wydarzenie czekaliśmy dość długo, bowiem polityka Eastman Kodak nie pozwala na rozpoczęcie światowej dystrybucji produktu póki nie spełnia on wymaganych kryteriów jakościowych. Kolejne egzemplarze trafią do sprzedaży w przeciągu kilku tygodni, choć jak się dowiedzieliśmy dostawy od producenta będą płynęły bardzo wąskim strumykiem. Już teraz lista oczekujących na zamówiony produkt jest dość długa.

Zupełnym zaskoczeniem jest obecność na Polfoto firmy Sony, a dokładnie jej głównego dystrybutora detalicznego, firmy Europa-Foto. A nawet nam się nie śniło, że zobaczymy w Międzyzdrojach reprezentantów najnowszej linii aparatów Sony serii CyberShot i Mavica, które miały swoją premierę światową na PMA 2003 w Las Vegas. Możemy już teraz pochwalić się, że dostaliśmy flagowy model DSC-V1 na godzinną wycieczkę "po wydmach" i lada dzień opublikujemy pierwsze zdjęcia samplowe z tego aparatu. Jest to o tyle spektakularne wydarzenie, że to podobno jedyny egzemplarz V1 w tej części Europy.

Najnowsze propozycje firmy Sony(stoisko Europa-Foto)


Ponadto na stoisku Europa-Foto/Sony była okazja by przyjrzeć się dokładnie najnowszym aparatom: CyberShot DSC-P52, CyberShot DSC-P8, CyberShot DSC-P10, CyberShot DSC-P12 (czarny!) oraz niezwykłemu modelowi zapisującemu zdjęcia bezpośrednio na płycie Mavica MVC-CD500. Zebrany materiał jest tak obszerny, że poświęcimy ekspozycji Sony oddzielny artykuł, teraz pozostając przy wymienieniu najważniejszych produktów.

Największą powierzchnię wystawową zajmuje firma Fujifilm, która po niedawnej reorganizacji dumnie prezentuje swoje osiągnięcia. Poza aparatami cyfrowymi ze starszych linii skupiono się tu na maszynach laboratoryjnych (Frontier 340 i Frontier 330). przyjrzeliśmy się też samoobsługowemu urządzeniu przez, które można wstępnie zedytować i zamówić odbitki (System Fujicolor order-it. Jest to kolejna zapowiedź niezwykle ekscytującej walki o rynek samoobsługowych usług fotograficznych, w której biorą udział liczni potentaci branży foto.

Z kolei inny producent materiałów światłoczułych - Agfa - promuje na Polfoto swoje najnowsze błony negatywowe serii Agfa Vista oraz znakomite Agfa Ultra. Nawet miłośnicy cyfry nie przechodzą tu obojętnie bowiem stoisko producenta zdobi swoją osobą Miss Polonia 2002, a Agfa przygotowała też premierową wystawę Kalendarza Pirelli (o innych wystawach czytaj w artykule zapowiadającym Targi Polfoto 2003).

Ostatnia zaskakująco szybka (polska) premiera to Panasonic Lumix DMC-LC33, o którym nie całkiem niedawno nie było żadnych informacji nawet na oryginalnej stronie producenta. Panasonic obecny jest na stoisku firmy Foto-Hurt i prezentuje całą aktualną linię aparatów Lumix. W tym samym miejscu znajduje się gablota prezentująca niektóre z ostatnich ciekawostek Olympusa (z cyfrowym mju 300 na czele). A podobne rozwiązanie zastosował Canon, którego prawie wszystkie nowości oferowane są przez krakowskiego dystrybutora, firmę Foto-Nova.

O ofercie pozostałych firm takich jak Konica (Foto-Falter), Elfo, Kodak, Lafot i innych napiszemy w relacji podsumowującej Polfoto 2003.

Na koniec przedstawiamy listę laureatów konkursu czytelników Magazynu Foto na najlepsze produkty 2002 roku. - najlepsza profesjonalna lustrzanka cyfrowa;Olympus Camedia C5050 - najlepszy amatorski aparat cyfrowy;Minolta Dynax 7 - lustrzanka klasy wyższej;Nikon F80 - amatorska lustrzanka analogowa;Olympus Superzoom 80G - najlepszy kompakt analogowy;Tokina 80-200mm F2.8 ATX - najlepszy obiektyw;Fujifilm Provia 100F - najlepszy diapozytyw;Fujifilm Superia 400 X-Tra - najlepszy film negatywowy;Elfo - najlepszy polski producent (za serię Quant)]
Nagrodzonym gratulujemy!

Do powyższego artykułu załączamy tylko kilka zdjęć w możliwie niskiej rozdzielczości - niestety przepustowość łączy jest w Międzyzdrojach nienajlepsza. Pełną relację i podsumowanie, które opublikujemy po weekendzie, zilustrujemy znacznie obszerniej.

Zobacz wszystkie zdjęcia (17)

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Przejmujący portret brazylijskich slumsów - Peter Bauza z wystawą “Copacabana Palace” w Łodzi
Przejmujący portret brazylijskich slumsów - Peter Bauza z wystawą “Copacabana Palace” w Łodzi
“Projekt ten mówi o cierpieniu, słabościach, ale i sile. Pokazuje porażki i sukcesy w codziennej walce o przetrwanie. Niewielu wie o istnieniu tych ludzi.” Wystawa...
19
7
Dlaczego warto uczyć się fotografii w szkole filmowej? Rekrutacja w AMA Film Academy tylko do końca września
Dlaczego warto uczyć się fotografii w szkole filmowej? Rekrutacja w AMA Film Academy tylko do...
AMA Film Academy od 9 lat z powodzeniem zajmuje się kształceniem młodych filmowców. Uczy na kierunkach: operatorskich, reżyserskich, aktorskim, realizacji dźwięku,...
94
0
Warsztaty fotograficzne z Bownikiem w IFF
Warsztaty fotograficzne z Bownikiem w IFF
Chcesz poznać nowe trendy i spojrzenia na fotografię? Weź udział w dwudniowych warsztatach z Bownikiem, organizowanych przez Instytut Fotografii Fort. Zgłoszenia tylko...
2
0