"Przeniesienia" Dominika Lewińskiego w Skwerze

Zapraszamy na pierwszą indywidualną wystawę Dominika Lewińskiego. Na prezentację "Przeniesienia" składają się fotografie wykonane podczas rocznego pobytu autora w USA. Wernisaż wystawy odbędzie się 10 lipca o godz. 19:00 w galerii Skwer - filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny w Warszawie. Wystawę można oglądać do 4 sierpnia 2013 roku.
Fotografie Dominika Lewińskiego mogły powstać właściwie wszędzie. Dla autora bardziej niż treść fotografii liczy się sposób kompozycji, możliwość zarejestrowania stanu swojego umysłu, który jak w lustrze odnajduje w otaczającej go przestrzeni. Uporządkowanie, które widzi w chaosie, dominacja wyraźnych granic i linii podziałów są dla Lewińskiego charakterystyczne. Znajduje je intuicyjnie. Fotografuje prosto, bezpretensjonalnie.

fot. Dominik Lewiński


O swoich zdjęciach mówi:

Wycinam z rzeczywistości jej fragmenty. Odnajduję w nich ład i harmonię. Doskonałość. Freudowskie teorie o specyfice relacji między ludźmi zastępuję poszukiwaniem czegoś wyjątkowego w relacji ja - rzeczywistość fizyczna. W tych fragmentach odnajduję cząstkę siebie. Swoją własną najgłębszą istotę. Wówczas pojawia się specyficzny rezonans - poczucie dopełnienia i spełnienia. To coś znacznie ważniejszego niż proste doznania estetyczne lubię, nie lubię, podoba mi się, nie podoba mi się. Doznania te rejestruję wprost. Używam metod analogowych, nie edytuję i nie przekształcam powstałych obrazów. Nie formuję czegoś nowego w miejsce tego, co powstało pierwotnie. Za kluczową uznaję wyjątkowość chwili naciśnięcia migawki. Nie wracam do miejsc by znaleźć inne światło lub inną konfigurację przestrzeni. W tej chwili powstałą emocję rejestruję dokumentalnie. Nie  geograficznie. Nie interesuje mnie treść zdjęcia, a wyłącznie jego zakomponowana forma.  Utrwalanie raz powstałej emocji i cząstki siebie zarazem. Uznając, że to co czuję, wynika z relacji między ja świadomym i nieświadomością traktuję to jako przeniesienie między światami. Między dwiema przestrzeniami. W rezultacie odkrywam się i spowiadam.


Dominik LewińskiPrzeniesienia
Wernisaż: 10.07.2013, 19:00
Termin: 10.07-4.08.2013

Skwer - filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny
ul. Krakowskie Przedmieście 60a
Warszawa
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0
Fujifilm XF10 - test aparatu
11 Paź 2018
Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.
2
Peak Design Everyday Messenger - test torby fotograficznej
10 Paź 2018
Ma być torbą idealną, stworzoną z myślą o każdej potrzebie fotografa. Druga generacja torby jest jeszcze bliżej tego celu, ponieważ wprowadzono w niej kilka drobnych, ale ważnych usprawnień. W czasie swojej wyprawy do Budapesztu oraz miejskich, codziennych podróży sprawdziłem, jak w praktyce sprawuje się druga generacja torby fotograficznej Peak Design Everyday Messenger.
1
Google Pixel 3 i Pixel 3 XL - oficjalne zdjęcia przykładowe
10 Paź 2018
Jesteście ciekawi, jak w praktyce wypadają najnowsze smartfony Google? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe wykonane zaprezentowanymi modelami Pixel 3 i Pixel 3 XL.
2