"Przeniesienia" Dominika Lewińskiego w Skwerze

Zapraszamy na pierwszą indywidualną wystawę Dominika Lewińskiego. Na prezentację "Przeniesienia" składają się fotografie wykonane podczas rocznego pobytu autora w USA. Wernisaż wystawy odbędzie się 10 lipca o godz. 19:00 w galerii Skwer - filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny w Warszawie. Wystawę można oglądać do 4 sierpnia 2013 roku.
Fotografie Dominika Lewińskiego mogły powstać właściwie wszędzie. Dla autora bardziej niż treść fotografii liczy się sposób kompozycji, możliwość zarejestrowania stanu swojego umysłu, który jak w lustrze odnajduje w otaczającej go przestrzeni. Uporządkowanie, które widzi w chaosie, dominacja wyraźnych granic i linii podziałów są dla Lewińskiego charakterystyczne. Znajduje je intuicyjnie. Fotografuje prosto, bezpretensjonalnie.

fot. Dominik Lewiński


O swoich zdjęciach mówi:

Wycinam z rzeczywistości jej fragmenty. Odnajduję w nich ład i harmonię. Doskonałość. Freudowskie teorie o specyfice relacji między ludźmi zastępuję poszukiwaniem czegoś wyjątkowego w relacji ja - rzeczywistość fizyczna. W tych fragmentach odnajduję cząstkę siebie. Swoją własną najgłębszą istotę. Wówczas pojawia się specyficzny rezonans - poczucie dopełnienia i spełnienia. To coś znacznie ważniejszego niż proste doznania estetyczne lubię, nie lubię, podoba mi się, nie podoba mi się. Doznania te rejestruję wprost. Używam metod analogowych, nie edytuję i nie przekształcam powstałych obrazów. Nie formuję czegoś nowego w miejsce tego, co powstało pierwotnie. Za kluczową uznaję wyjątkowość chwili naciśnięcia migawki. Nie wracam do miejsc by znaleźć inne światło lub inną konfigurację przestrzeni. W tej chwili powstałą emocję rejestruję dokumentalnie. Nie  geograficznie. Nie interesuje mnie treść zdjęcia, a wyłącznie jego zakomponowana forma.  Utrwalanie raz powstałej emocji i cząstki siebie zarazem. Uznając, że to co czuję, wynika z relacji między ja świadomym i nieświadomością traktuję to jako przeniesienie między światami. Między dwiema przestrzeniami. W rezultacie odkrywam się i spowiadam.


Dominik LewińskiPrzeniesienia
Wernisaż: 10.07.2013, 19:00
Termin: 10.07-4.08.2013

Skwer - filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny
ul. Krakowskie Przedmieście 60a
Warszawa
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8