Polskie drag queens na fotografiach Bartosza Dziamskiego

Galeria 2piR zaprasza na wystawę z cyklu "Fotodokument/2013". Fotografie polskich drag queens zaprezentuje w Poznaniu Bartosz Dziamski. Wystawę "Królowe nocy" można oglądać do 22 maja.
fot. Bartosz Dziamski


Drag queens to subkultura subkultury - zauważa kuratorka wystawy - Monika Piotrowska - Mężczyźni, uwielbiający przebierać się za kobiety, ale po to, by wystąpić na scenie. Przeważnie homoseksualiści, bardzo rzadko - transwestyci. Jak mówi autor cyklu pt. "Królowe nocy", uprawiają "sceniczny ekshibicjonizm".

Zdjęcia są rodzajem dopuszczenia do rytuału. "Byłem cieniem artystów" - stwierdza Bartosz Dziamski. - "Fotografowałem w garderobie, na scenie, w drodze na scenę". Był nawet w prywatnym mieszkaniu. Przeżycie dla zwykłego, heteroseksualnego Kowalskiego, jak siebie określa - kolosalne. - "Ten świat był totalnie różny od tego, jaki znałem, ale bardzo kolorowy, pozytywny".


fot. Bartosz Dziamski


Zdjęcia z tego świata mają siłę dynamitu, rozpierają je emocje, tempo, autokreacje bohaterów. Nie ma chwili na wyciszenie poza minutą przed lustrem, gdy maluje się oczy. Taki świat kogoś z zewnątrz obezwładnia, sam fotograf zauważył, że początkowo był stremowany. Koloru jest tu aż tyle, że zdjęcia musiały być czarno-białe. Są wyraziste, mocne, po brzegi wypełnione wewnętrznym power królowych sceny i nocy. Jest w nich cała ich desperacja i jestestwo, z którymi z pewnością nie daje się łatwo żyć.

fot. Bartosz Dziamski


Bartosz Dziamski (ur. 1983 r.) Fotograf niezależny; pracuje nad autorskimi projektami i prowadzi działalność o charakterze fotograficznym. Współpracował z Agencją TAMTAM z Poznania oraz Agencją Reporter z Warszawy. Jest laureatem konkursów fotografii prasowej, m.in. BZ WBK Press Foto 2005, Wielkopolska Press Photo 2005 i 2012, VI edycji Konkursu Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2005. Publikował m.in. w polskim wydaniu Newsweeka, Przekroju, Forbes; współpracuje z Dziennikiem Gazetą Prawną. Interesuje go życie na pograniczu polsko-niemieckim - brał udział w zbiorowej wystawie polsko-niemieckiej "Przez rzekę" (2006-2007, Zgorzelec, Berlin, Arles), pracuje nad projektem "Pogranicze". Fotografuje życie codzienne i zjawiska społeczno-kulturowe zachodzące w Polsce (kilkuletni projekt PKS - osiem dni z życia powiatu kościańskiego, pozostające w trakcie realizacji: "Królowe nocy" i "Festyn"), ale też zagranicą (Pomarańczowa Rewolucja na Ukrainie, Bułgaria przed wejściem do Unii Europejskiej). W 2004 r. był zaangażowany w organizację wystawy "Galeria bezdomna" w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Poznaniu.


Bartosz Dziamski "Królowe nocy"
Termin: do 22.05.2013

Galeria 2piR
WSNHiD w Poznaniu
ul. gen. T. Kutrzeby 10
Poznań
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8