Polskie drag queens na fotografiach Bartosza Dziamskiego

Galeria 2piR zaprasza na wystawę z cyklu "Fotodokument/2013". Fotografie polskich drag queens zaprezentuje w Poznaniu Bartosz Dziamski. Wystawę "Królowe nocy" można oglądać do 22 maja.
fot. Bartosz Dziamski


Drag queens to subkultura subkultury - zauważa kuratorka wystawy - Monika Piotrowska - Mężczyźni, uwielbiający przebierać się za kobiety, ale po to, by wystąpić na scenie. Przeważnie homoseksualiści, bardzo rzadko - transwestyci. Jak mówi autor cyklu pt. "Królowe nocy", uprawiają "sceniczny ekshibicjonizm".

Zdjęcia są rodzajem dopuszczenia do rytuału. "Byłem cieniem artystów" - stwierdza Bartosz Dziamski. - "Fotografowałem w garderobie, na scenie, w drodze na scenę". Był nawet w prywatnym mieszkaniu. Przeżycie dla zwykłego, heteroseksualnego Kowalskiego, jak siebie określa - kolosalne. - "Ten świat był totalnie różny od tego, jaki znałem, ale bardzo kolorowy, pozytywny".


fot. Bartosz Dziamski


Zdjęcia z tego świata mają siłę dynamitu, rozpierają je emocje, tempo, autokreacje bohaterów. Nie ma chwili na wyciszenie poza minutą przed lustrem, gdy maluje się oczy. Taki świat kogoś z zewnątrz obezwładnia, sam fotograf zauważył, że początkowo był stremowany. Koloru jest tu aż tyle, że zdjęcia musiały być czarno-białe. Są wyraziste, mocne, po brzegi wypełnione wewnętrznym power królowych sceny i nocy. Jest w nich cała ich desperacja i jestestwo, z którymi z pewnością nie daje się łatwo żyć.

fot. Bartosz Dziamski


Bartosz Dziamski (ur. 1983 r.) Fotograf niezależny; pracuje nad autorskimi projektami i prowadzi działalność o charakterze fotograficznym. Współpracował z Agencją TAMTAM z Poznania oraz Agencją Reporter z Warszawy. Jest laureatem konkursów fotografii prasowej, m.in. BZ WBK Press Foto 2005, Wielkopolska Press Photo 2005 i 2012, VI edycji Konkursu Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2005. Publikował m.in. w polskim wydaniu Newsweeka, Przekroju, Forbes; współpracuje z Dziennikiem Gazetą Prawną. Interesuje go życie na pograniczu polsko-niemieckim - brał udział w zbiorowej wystawie polsko-niemieckiej "Przez rzekę" (2006-2007, Zgorzelec, Berlin, Arles), pracuje nad projektem "Pogranicze". Fotografuje życie codzienne i zjawiska społeczno-kulturowe zachodzące w Polsce (kilkuletni projekt PKS - osiem dni z życia powiatu kościańskiego, pozostające w trakcie realizacji: "Królowe nocy" i "Festyn"), ale też zagranicą (Pomarańczowa Rewolucja na Ukrainie, Bułgaria przed wejściem do Unii Europejskiej). W 2004 r. był zaangażowany w organizację wystawy "Galeria bezdomna" w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Poznaniu.


Bartosz Dziamski "Królowe nocy"
Termin: do 22.05.2013

Galeria 2piR
WSNHiD w Poznaniu
ul. gen. T. Kutrzeby 10
Poznań
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm XF10 - test aparatu
11 Paź 2018
Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.
2
Peak Design Everyday Messenger - test torby fotograficznej
10 Paź 2018
Ma być torbą idealną, stworzoną z myślą o każdej potrzebie fotografa. Druga generacja torby jest jeszcze bliżej tego celu, ponieważ wprowadzono w niej kilka drobnych, ale ważnych usprawnień. W czasie swojej wyprawy do Budapesztu oraz miejskich, codziennych podróży sprawdziłem, jak w praktyce sprawuje się druga generacja torby fotograficznej Peak Design Everyday Messenger.
1
Google Pixel 3 i Pixel 3 XL - oficjalne zdjęcia przykładowe
10 Paź 2018
Jesteście ciekawi, jak w praktyce wypadają najnowsze smartfony Google? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe wykonane zaprezentowanymi modelami Pixel 3 i Pixel 3 XL.
2
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - test obiektywu
7 Paź 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona reporterskiego zooma Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. o ekwiwalencie 70-200 mm f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa.
18