Polskie drag queens na fotografiach Bartosza Dziamskiego

Galeria 2piR zaprasza na wystawę z cyklu "Fotodokument/2013". Fotografie polskich drag queens zaprezentuje w Poznaniu Bartosz Dziamski. Wystawę "Królowe nocy" można oglądać do 22 maja.
fot. Bartosz Dziamski


Drag queens to subkultura subkultury - zauważa kuratorka wystawy - Monika Piotrowska - Mężczyźni, uwielbiający przebierać się za kobiety, ale po to, by wystąpić na scenie. Przeważnie homoseksualiści, bardzo rzadko - transwestyci. Jak mówi autor cyklu pt. "Królowe nocy", uprawiają "sceniczny ekshibicjonizm".

Zdjęcia są rodzajem dopuszczenia do rytuału. "Byłem cieniem artystów" - stwierdza Bartosz Dziamski. - "Fotografowałem w garderobie, na scenie, w drodze na scenę". Był nawet w prywatnym mieszkaniu. Przeżycie dla zwykłego, heteroseksualnego Kowalskiego, jak siebie określa - kolosalne. - "Ten świat był totalnie różny od tego, jaki znałem, ale bardzo kolorowy, pozytywny".


fot. Bartosz Dziamski


Zdjęcia z tego świata mają siłę dynamitu, rozpierają je emocje, tempo, autokreacje bohaterów. Nie ma chwili na wyciszenie poza minutą przed lustrem, gdy maluje się oczy. Taki świat kogoś z zewnątrz obezwładnia, sam fotograf zauważył, że początkowo był stremowany. Koloru jest tu aż tyle, że zdjęcia musiały być czarno-białe. Są wyraziste, mocne, po brzegi wypełnione wewnętrznym power królowych sceny i nocy. Jest w nich cała ich desperacja i jestestwo, z którymi z pewnością nie daje się łatwo żyć.

fot. Bartosz Dziamski


Bartosz Dziamski (ur. 1983 r.) Fotograf niezależny; pracuje nad autorskimi projektami i prowadzi działalność o charakterze fotograficznym. Współpracował z Agencją TAMTAM z Poznania oraz Agencją Reporter z Warszawy. Jest laureatem konkursów fotografii prasowej, m.in. BZ WBK Press Foto 2005, Wielkopolska Press Photo 2005 i 2012, VI edycji Konkursu Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2005. Publikował m.in. w polskim wydaniu Newsweeka, Przekroju, Forbes; współpracuje z Dziennikiem Gazetą Prawną. Interesuje go życie na pograniczu polsko-niemieckim - brał udział w zbiorowej wystawie polsko-niemieckiej "Przez rzekę" (2006-2007, Zgorzelec, Berlin, Arles), pracuje nad projektem "Pogranicze". Fotografuje życie codzienne i zjawiska społeczno-kulturowe zachodzące w Polsce (kilkuletni projekt PKS - osiem dni z życia powiatu kościańskiego, pozostające w trakcie realizacji: "Królowe nocy" i "Festyn"), ale też zagranicą (Pomarańczowa Rewolucja na Ukrainie, Bułgaria przed wejściem do Unii Europejskiej). W 2004 r. był zaangażowany w organizację wystawy "Galeria bezdomna" w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Poznaniu.


Bartosz Dziamski "Królowe nocy"
Termin: do 22.05.2013

Galeria 2piR
WSNHiD w Poznaniu
ul. gen. T. Kutrzeby 10
Poznań
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zdjęcia przykładowe
21 Gru 2018
Po 4 latach Tamron pokazał aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce.
0
Nikon Z6 - test aparatu
18 Gru 2018
Sprawdziliśmy czy Nikon Z6 jest w stanie dorównać świetnemu bezlusterkowcowi Sony A7 III.
2
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!