Polskie drag queens na fotografiach Bartosza Dziamskiego

Galeria 2piR zaprasza na wystawę z cyklu "Fotodokument/2013". Fotografie polskich drag queens zaprezentuje w Poznaniu Bartosz Dziamski. Wystawę "Królowe nocy" można oglądać do 22 maja.
fot. Bartosz Dziamski


Drag queens to subkultura subkultury - zauważa kuratorka wystawy - Monika Piotrowska - Mężczyźni, uwielbiający przebierać się za kobiety, ale po to, by wystąpić na scenie. Przeważnie homoseksualiści, bardzo rzadko - transwestyci. Jak mówi autor cyklu pt. "Królowe nocy", uprawiają "sceniczny ekshibicjonizm".

Zdjęcia są rodzajem dopuszczenia do rytuału. "Byłem cieniem artystów" - stwierdza Bartosz Dziamski. - "Fotografowałem w garderobie, na scenie, w drodze na scenę". Był nawet w prywatnym mieszkaniu. Przeżycie dla zwykłego, heteroseksualnego Kowalskiego, jak siebie określa - kolosalne. - "Ten świat był totalnie różny od tego, jaki znałem, ale bardzo kolorowy, pozytywny".


fot. Bartosz Dziamski


Zdjęcia z tego świata mają siłę dynamitu, rozpierają je emocje, tempo, autokreacje bohaterów. Nie ma chwili na wyciszenie poza minutą przed lustrem, gdy maluje się oczy. Taki świat kogoś z zewnątrz obezwładnia, sam fotograf zauważył, że początkowo był stremowany. Koloru jest tu aż tyle, że zdjęcia musiały być czarno-białe. Są wyraziste, mocne, po brzegi wypełnione wewnętrznym power królowych sceny i nocy. Jest w nich cała ich desperacja i jestestwo, z którymi z pewnością nie daje się łatwo żyć.

fot. Bartosz Dziamski


Bartosz Dziamski (ur. 1983 r.) Fotograf niezależny; pracuje nad autorskimi projektami i prowadzi działalność o charakterze fotograficznym. Współpracował z Agencją TAMTAM z Poznania oraz Agencją Reporter z Warszawy. Jest laureatem konkursów fotografii prasowej, m.in. BZ WBK Press Foto 2005, Wielkopolska Press Photo 2005 i 2012, VI edycji Konkursu Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2005. Publikował m.in. w polskim wydaniu Newsweeka, Przekroju, Forbes; współpracuje z Dziennikiem Gazetą Prawną. Interesuje go życie na pograniczu polsko-niemieckim - brał udział w zbiorowej wystawie polsko-niemieckiej "Przez rzekę" (2006-2007, Zgorzelec, Berlin, Arles), pracuje nad projektem "Pogranicze". Fotografuje życie codzienne i zjawiska społeczno-kulturowe zachodzące w Polsce (kilkuletni projekt PKS - osiem dni z życia powiatu kościańskiego, pozostające w trakcie realizacji: "Królowe nocy" i "Festyn"), ale też zagranicą (Pomarańczowa Rewolucja na Ukrainie, Bułgaria przed wejściem do Unii Europejskiej). W 2004 r. był zaangażowany w organizację wystawy "Galeria bezdomna" w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Poznaniu.


Bartosz Dziamski "Królowe nocy"
Termin: do 22.05.2013

Galeria 2piR
WSNHiD w Poznaniu
ul. gen. T. Kutrzeby 10
Poznań
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix TZ200 - test praktyczny
16 Sie 2018
Jest tak mały i lekki, że można go nosić w kieszeni spodni, ale oferuje aż 15-krotny zoom optyczny z funkcją stabilizacji obrazu. Do tego mamy 1-calową matrycę 20 Mp, filmy 4K, świetny AF, ekran LCD i malutki wizjer oraz wiele inteligentnych trybów czy Wi-Fi i Bluetooth. Czego chcieć więcej w aparacie dla podróżnika? Sprawdziliśmy, jak w praktyce sprawuje się Panasonic Lumix TZ200.
2
Fujifilm X-T100 - test aparatu
8 Sie 2018
Fujifilm wie, jak robić małe, piękne aparaty, a najnowszy model X-T100 jest tego świetnym przykładem. Ze stylem w parze idą interesujące parametry: 24-megapikselowa matryca APS-C, odchylany o 180 stopni, dotykowy ekran LCD, duża wydajność pracy na baterii i niezła ergonomia. Sprawdziliśmy, jak X-T100 radzi sobie w praktyce.
1
Sigma Art z mocowaniem Sony E - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
30 Lip 2018
Jesteście ciekawi, co do zaoferowania mają obiektywy Sigma Art z mocowaniem do Sony E? Sprawdziliśmy, jak w praktyce wypadają dostępne już w sprzedaży modele 20, 24, 35, 50 i 85 mm ze światłem f/1.4.
8
EIZO ColorEdge CG2730 - test monitora
27 Lip 2018
Ten profesjonalny 27-calowy monitor o rozdzielczości 2560 x 1440 px, z wbudowanym czujnikiem do automatycznej kalibracji, zaprojektowano do zastosowań w fotografii, grafice, druku i postprodukcji. Od zawsze monitory z serii CG wyznaczały najwyższe standardy obrazowania na rynku. Czy z tym modelem będzie podobnie? Sprawdźmy!
0