Sherrie Levine na otwarcie "Miesiąca Fotografii w Krakowie"

Autor: Marta Majewska

17 Październik 2003
Artykuł na: 4-5 minut
W najbliższy poniedziałek w Krakowie odbędzie się otwarcie Festiwalu "Miesiąc Fotografii" oraz wernisaż pierwszej wystawy. W Galerii Starmach po raz pierwszy w Polsce zaprezentowane zostaną prace nowojorskiej artystki Sherrie Levine.

W najbliższy poniedziałek w Krakowie odbędzie się otwarcie Festiwalu Miesiąc Fotografii oraz wernisaż pierwszej wystawy. W Galerii Starmach po raz pierwszy w Polsce zaprezentowane zostaną prace Sherrie Levine.

Sherrie Levine jest artystką kontrowersyjną. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku, gdzie zajmuje się fotografią i sztuką konceptualną. Dlaczego mówi się o niej, że jest kontrowersyjna, że zawłaszcza dorobek innych? Sherrie Levine od wczesnych lat 80-tych fotografuje książkowe reprodukcje wielkich dzieł sztuki nowoczesnej (m.in. obrazów Maneta, Degasa, Malewicza, Schielego czy Van Gogha, fotografii Edwarda Westona czy Walkera Evansa, "Readymade" - Duchampa, itd) a powstałe w ten sposób reprodukcje podpisuje własnym nazwiskiem.

Niektórzy nazywają więc prace Levine "zawłaszczeniem" dzieł sztuki wielkich artystów. Fotografie Levine są jednak rodzajem charakterystycznej dla postmodernizmu gry z tradycją modernizmu i jego ideami oryginalności i autentyczności dzieła sztuki. Twórczość Levine rozmywa pojęcie autonomii dzieła, podważa rolę artysty jako autora, obrazuje funkcjonowanie sztuki jako towaru. Jej prace dowodzą jak nieostry i niejasny jest dziś status dzieł sztuki, które coraz częściej funkcjonują w naszej świadomości pod postacią wylansowanych przez reklamę i zawłaszczonych przez kulturę masową ikon popkultury.

fot. Sherrie Levine

Jak piszą organizatorzy wystawy: ...artystka pokazuje niezwykle złożone relacje pomiędzy sztuką a kulturą masową, pomiędzy naturą, dziełem sztuki, a jego kolejnymi reprodukcjami i przetworzeniami. W wypadku przefotografowywanych fotografii trudno wskazać z całą pewnością, co jest oryginałem, co kopią, kto jest autorem, a kto jedynie reprodukuje (np. cykl "After Edward Weston"). "Zawłaszczanie", którego dokonuje Levine, dowodzi, jak skopiowanie i wyjęcie z kontekstu zmienia znaczenie obrazu.

Sama artystka podkreśla: Obrazy, które tworzę w istocie są duchami duchów. Ich relacja do oryginału jest jedynie częściowa. Zdjęcia lub obrazy, które fotografuje artystka, to przecież nie oryginalne dzieła. Zanim zdjęcie reprodukcji trafi do albumu i stanie się "modelem" Levine, jest już wielokrotnie kopiowane i fotografowane. Artystka bada te kolejne relacje, szuka wizerunku, który "zaprzecza samemu sobie", szuka przestrzeni pomiędzy kolejnymi powtórzeniami, w której nie ma już zdjęcia.

Sherrie Levine stworzyła cykle na podstawie dzieł czołowych artystów XX wieku, tytułując je: After Walker Evans, After Alexander Rodczenko, After Legere, After Franz Marc, After Mondrian, After Miro, After Matisse, After Paul Klee.

fot. Sherrie Levine, prace z 5 cykli, które zostaną zaprezentowane w Galerii Starmach

Prace Sherrie Levine były pokazywane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, między innymi: w Nowym Jorku, Los Angeles, Paryżu, Londynie i Wiedniu. Wchodzą w skład kolekcji największych muzeów: MoMA i Whitney Museum of American Art w Nowym Yorku, a także tokijskiego Metropolitan Museum of Photography. Pierwsza Polska prezentacja prac Sherrie Levine odbędzie się w krakowskiej Galerii Starmach (ul. Węgierska 5), gdzie będzie je można oglądać od 21 października do 28 listopada 2003.

Podczas polskiej ekspozycji przestawionych zostanie pięć zestawów zdjęć, układających się w cykle: After Cezanne (9 fotografii reprodukcji martwych natur Cezanne'a), Cathedral (9 fotografii jednego obrazu Moneta), After Degas (7 fotografii obrazów baletnic Degasa), After Van Gogh (7 fotografii autoportretów artysty), L'absinthe (12 reprodukcji tego samego obrazu Degasa).

Wernisaż i otwarcie festiwalu odbędzie się w poniedziałek, 20 października o godzinie 18.00.

Czytaj także:

Program Festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2003 czytaj...

Relacja z Festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2002 czytaj...

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
W najbliższy weekend 27-28 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Godox Show 2024 - wydarzenie, które zjednoczy entuzjastów vlogowania, gamingu, filmowania oraz fotografii....
4
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5