Bezdomna w Krakowie

W sobotę, 8 listopada w ramach Festiwalu "Miesiąc Fotografii w Krakowie" odbędzie się wernisaż wystawy Galerii Bezdomnej. Krakowska ekspozycja, podobnie jak całe to miasto, będzie nieco specyficzna: tym razem wystawa rozproszy się po różnych lokalach w śródmieściu.
W sobotę, 8 listopada podczas Festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Galerii Bezdomnej. Krakowską odsłonę Bezdomni zawdzięczają staraniom osoby o przydomku KaKa, która szefuje przyjaznemu fotografii klubowi Pauza. Krakowska wystawa, podobnie jak całe to miasto, będzie trochę specyficzna. Tym razem ekspozycja rozproszy się po różnych lokalach w śródmieściu, które dzieli najwyżej 5 minutowy spacer.

zdjęcie jednego z Bezdomnych, Maksa Skrzeczkowskiego, które zdobyło I nagrodę w konkursie "Kraków - jeden dzień z życia miasta"

1. Miejsca
Głównym miejscem ekspozycyjnym będą sklepy dwóch kamienic znajdujących się przy ulicy Floriańskiej: kamienica pod numerem 18 (ta, w której znajduje się klub Pauza) oraz dom z nią sąsiadujący, numer 20. Tam, w bramie będzie się znajdować recepcja Galerii Bezdomnej. Do dyspozycji uczestników wystawy pozostanie także przejście bramy oraz schody kamienicy numer 18 (ale nie będzie można tam wbijać gwoździ). Fotografie będzie można eksponować w piwnicach (nie w lokalach handlowych): ceglanych, wysokich, sklepionych i z zakamarkami. Jak pisze Jakub Winiarski, piwnice zapewne świetnie nadają się do przechowywania w nich soku malinowego rocznik 1906, rajskich jabłuszek w occie rocznik 1934 i win różnych roczników. Równie dobrze mogą się więc nadawać do tygodniowego przechowania bezdomnych fotografii.

Jak znaleźć Kamienice przy Floriańskiej 18 i 20? Idąc Floriańską od Bramy w stronę Rynku będą po prawej stronie. Poniższa fotografia ilustruje to miejsce.

Kamienica przy Floriańskiej 18, choć na budynku widnieje też inny numer...

Organizatorzy Bezdomnej apelują do uczestników wystawy: piwnice na Floriańskiej są najmniejszą przestrzenią, jaką dotąd dysponowała Bezdomna. Wiemy, że wielu z Was czekało z utęsknieniem na wystawę w Krakowie i liczymy na dużą frekwencję. Tak więc, aby wszyscy mogli się pomieścić wyselekcjonujcie starannie to, co chcielibyście zaprezentować krakowskiej publiczności i zostawcie w domu te zdjęcia, do których nie jesteście do końca przekonani. Nie chcemy ograniczać ilości prac każdego z uczestników do wyznaczonej liczby, ani też określać maksymalnych ich rozmiarów, byłoby to wbrew naszym galeryjnym zasadom. Prosimy więc tylko, abyście przygotowując indywidualne ekspozycje pomyśleli o swoich kolegach, i o tym, że oni też chcą pokazać prace.Między innymi z tego powodu chciałbym prosić wszystkich chętnych o potwierdzenie uczestnictwa mailem. Wystarczy tylko kilka słów: potwierdzam Kraków, imię, nazwisko, miasto, ew. telefon komórkowy. jakubwiniarski@poczta.neostrada.pl

Jednak Floriańska nie będzie jedynym miejscem ekspozycyjnym dla uczestników wystawy - do dyspozycji pozostaje kilka innych lokalizacji:
  • klub MUTE (ul. św. Jana)
  • klub CHILL OUT (ul. św. Jana)
  • klub CIEŃ (ul. św. Jana)
  • KLUB KULTURALNY (ul. Szewska).
W tych lokalach nie będzie jednak zwyczajowej bezdomnej wolnoamerykanki. Organizatorzy chcieliby je przeznaczyć dla grup fotograficznych oraz osób, które mają prace oprawione. Wszyscy zainteresowani powieszeniem prac w jednym z wymienionych powyżej lokali proszeni są o kontakt w celu rezerwacji miejsca. Obowiązuje kolejność zgłoszeń, czyli kto pierwszy ten lepszy. jakubwiniarski@poczta.neostrada.pl

Żeby uczestnicy i zwiedzający wystawę nie mieli problemów ze znalezieniem klubów, Jakub Winiarski przygotował ich fotografie: wnętrza, szyldy oraz inne znaki szczególne przy wejściu.
Klub Mute (ul. św. Jana)

Klub Cień (ul. św. Jana)

Klub Chill Out (ul. św. Jana)

Klub Kulturalny (ul. Szewska)

Klub Pauza, obok którego znajdować się będzie recepcja Bezdomnej (Floriańska 18)

2. Terminy

Sobota, 8 listopada 2003
10.00-18.00 - rejestracja uczestników i wieszanie
18.00 - wernisaż

Niedziela, 9 listopada - Piątek, 14 listopada 2003
W godzinach 11-19 galeria będzie otwarta dla publiczności

Sobota, 15 listopada 2003
11.00-16.00 galeria otwarta dla publiczności
16.00 finisaż i zdejmowanie prac

3. Dojazd
Kraków ma dogodne i w miarę częste połączenia kolejowe z większymi miastami Polski, z i do Warszawy między 6 rano a 19 pociągi kursują niemal co godzinę, podróż trwa 2,40 h. Dokładne połączenia kolejowe możecie znaleźć na stronie www.pkp.com.pl. Można też skorzystać z komunikacji autobusowej, rozkład jazdy znajdziecie pod adresem www.pks.krakow.pl. Ewentualnie można rozważyć podróż do Krakowa samolotem. Obecnie Lot proponuje dość atrakcyjne promocje cenowe na krajowe loty weekendowe, dzięki czemu lot może być tańszy od biletu kolejowego. Szczegóły możecie znaleźć na stronie www.lot.com

4. Noclegi
W Krakowie jest dosyć dużo hoteli, więc znalezienie noclegu nie jest problemem, choć warto zarezerwować pokój wcześniej. Obszerny spis miejsc noclegowych znaleźć można w Internecie pod adresem www.meteor.turystka.pl lub na stronie MAGICZNY KRAKÓW. Żeby ściągnąć kontakty do tańszych miejsc, podane przez organizatorów, należy kliknąć tutaj. Dla tych, którzy wybierają się do Krakowa w grupie i chcą tam zostać na dłużej niż jedną noc może być opłacalne wynajęcie mieszkania. Szczegółowe informacje w Internecie pod adresem apartamenty.inturs.net lub taniespanie.inturs.net

Jakub Winiarski poleca:
najlepszą stronę informacyjną o mieście: www.krakow.pl
krakowski portal wydarzeń kulturalnych: www.karnet.bci.pl
informator gdzie się zabawić i zjeść: knajpy.krakow.pl

I jeszcze kilka słów poety, żeby oddać klimat miejsca:
Karnawał w Buenos Aires, szaleństwa Rio, tak zwana Niedźwiedzia Sobota w holenderskim Tilburgu wszystko to jest podmrugiwaniem nieboszczyka w porównaniu z nocnym życiem Krakowa. Już o godzinie siódmej wieczorem krakowianie szczelnie zamykają mieszkania i zaczyna się to, co Kasprowicz dowcipnie nazwał "wieczornym hymnem duszy". Żadnej taniej hałaśliwości! żadnych trywialnych tańców na ulicy! Kraków nocą niejako cofa się w siebie i, nie narażając się na koszty, odnajduje w sobie całe zawrotne bogactwo przeżyć wewnętrznych, czyli, żeby użyć wspaniałego sformułowania profesora Pietruszka, "rzuca się w wir wewnętrznej przygody". I to bez out-siderstwa i egotyzmu. "Skupione szaleństwa zbiorowe, nacechowane dyscypliną i elegancją, a nigdy nie wykraczające poza dozwolone normy zaciszności rodzinnej, to może najbardziej charakterystyczny rys nocnego życia Krakowa. Zbiorowe grywanie w domino, np. urozmaicone wspólnym jedzeniem chleba z masłem, zbiorowe nakręcanie zegarków bądź zbiorowe czytanie "Urodzonego Jana Dęboroga" oto wzory orgii higienicznych, które nierzadko przeciągają się do drugiej w nocy. Wieczory towarzyskie z dyskusją mają również wielkie powodzenie i pozwalają się wyżyć wzburzonym temperamentom i hormonom. Zagaja przeważnie prezes Pietuszek, popijając wodę. Następnie inny mówca również popija wodę i wygłasza sakramentalną formułkę: "Z podziwem wysłuchałem światłych uwag mojego znakomitego przedmówcy, ale zważywszy..." i tu po trzech kwadransach dowiadujemy się, że przedmówca jest do pewnego stopnia idiotą. To "do pewnego stopnia" oczywiście ratuje sytuację, z kolei następny mówca wygłasza cytował formułkę pod adresem innego przedmówcy, woda w miarę podnoszenia się intelektualnej temperatury zaczyna się lać strumieniami, wszelako bez szkody dla posadzki, ponieważ każdy z dyskutantów ma w teczce specjalną ściereczkę. Dyskusję (oczywiście nie w poście!) kończą ochocze pląsy, przeważnie tak popularny i chędogi kontredans. Zdarza się, że szał dochodzi nawet do zenitu, co zostało np. stwierdzone w domu dyrektora Pietuszka, gdzie tańczące do upadłego towarzystwo przewróciło fikus w doniczce. K. I. G. "Nocne życie Krakowa".
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
2
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0