Pielgrzymi kalwaryjscy Piotra Szymona

Grupa C41 zaprasza na wystawę fotografii tragicznie zmarłego Piotra Szymona. Prezentacja "Pielgrzymi kalwaryjscy" zostanie otwarta 24 sierpnia o godz. 17:00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Strumieniu, niemal dokładnie w siódmą rocznicę odejścia fotografa.
fot. Piotr Szymon

Wystawa Piotra Szymona "Pielgrzymi kalwaryjscy" zostanie pokazana w ramach Strumieńskiego Festiwalu Artystycznego. Wernisaż odbędzie się w piątek, 24 sierpnia o godz. 17:00. O Piotrze Szymonie i jego Kalwarii pisze jego żona - Bożena Cząstka-Szymon:

Misteria w Kalwarii Zebrzydowskiej uwieczniało wielu znakomitych fotografików polskich, by wymienić tylko mistrza Adama Bujaka, liczni przyjeżdżali też z zagranicy, choćby Marketa Luskačová, Jindřich Štreit, któremu zwykle Piotr załatwiał nocleg i z którym razem jeździł z Bielska. Kiedyś przyjaciel, Józef Wolny, napisał, że fotografowie często jeżdżą do Kalwarii po to, by zrobić zdjęcia i zwykle na tym kończy się ich kontakt z tym miejscem. Piotr jeździł tam stale, jakby uważał, że jeszcze nie wszystko o ludzkim pielgrzymowaniu powiedziano. Nie wystarczało Mu to, że utrwalił młodego chłopaka w skórzanej kurtce z nadrukami klęczącego na śniegu (o którym niewielu chyba, gdyby spotkało go na ulicy, sądziłoby, że może się tak żarliwie modlić). Wiedział, że opowieść o Kalwarii rozrosła się w wielowątkową relację. Stale jednak szukał nowych poświadczeń pielgrzymiej duchowości. Stale dokumentował to, ile trudu, ile samozaparcia i poświęcenia trzeba, by przeżywać ostatnią drogę Chrystusa. I że wiara to nie jest kwestia wieku, pochodzenia czy stanu. Te zdjęcia są świadectwem - we współczesnym skomercjalizowanym i wydawałoby się coraz bardziej laickim świecie - istnienia sporej części społeczności, która poprzez drogę, przez modlitwę szuka z Bogiem kontaktu.
(...)

fot. Piotr Szymon

Kilkanaście lat fotografowania misteriów kalwaryjskich przyniosło plon paru tysięcy negatywów. Jedynie część z nich Piotr wywołał i powiększył. Nie zdążył zobaczyć swoich ostatnich fotografii. Nie starczyło na to czasu. Poświęcał go w znacznej mierze na edukację fotograficzną młodzieży w Katowicach, Chorzowie, Bielsku. Cieszyły Go zawsze sukcesy wychowanków. Dla mnie znaczną wartością jest to, że niemal dokładnie w siódmą rocznicę odejścia Piotra, Jego uczeń zorganizował wystawę w Strumieniu.


Piotr SzymonPielgrzymi kalwaryjscy
Wernisaż: 24.08.2012, godz. 17:00
Termin: 25.08-19.09.2012

MGOK
Rynek 9
Strumień

fot. Piotr Szymon

fot. Piotr Szymon
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix TZ200 - test praktyczny
16 Sie 2018
Jest tak mały i lekki, że można go nosić w kieszeni spodni, ale oferuje aż 15-krotny zoom optyczny z funkcją stabilizacji obrazu. Do tego mamy 1-calową matrycę 20 Mp, filmy 4K, świetny AF, ekran LCD i malutki wizjer oraz wiele inteligentnych trybów czy Wi-Fi i Bluetooth. Czego chcieć więcej w aparacie dla podróżnika? Sprawdziliśmy, jak w praktyce sprawuje się Panasonic Lumix TZ200.
2
Fujifilm X-T100 - test aparatu
8 Sie 2018
Fujifilm wie, jak robić małe, piękne aparaty, a najnowszy model X-T100 jest tego świetnym przykładem. Ze stylem w parze idą interesujące parametry: 24-megapikselowa matryca APS-C, odchylany o 180 stopni, dotykowy ekran LCD, duża wydajność pracy na baterii i niezła ergonomia. Sprawdziliśmy, jak X-T100 radzi sobie w praktyce.
1
Sigma Art z mocowaniem Sony E - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
30 Lip 2018
Jesteście ciekawi, co do zaoferowania mają obiektywy Sigma Art z mocowaniem do Sony E? Sprawdziliśmy, jak w praktyce wypadają dostępne już w sprzedaży modele 20, 24, 35, 50 i 85 mm ze światłem f/1.4.
8
EIZO ColorEdge CG2730 - test monitora
27 Lip 2018
Ten profesjonalny 27-calowy monitor o rozdzielczości 2560 x 1440 px, z wbudowanym czujnikiem do automatycznej kalibracji, zaprojektowano do zastosowań w fotografii, grafice, druku i postprodukcji. Od zawsze monitory z serii CG wyznaczały najwyższe standardy obrazowania na rynku. Czy z tym modelem będzie podobnie? Sprawdźmy!
0