Pielgrzymi kalwaryjscy Piotra Szymona

Grupa C41 zaprasza na wystawę fotografii tragicznie zmarłego Piotra Szymona. Prezentacja "Pielgrzymi kalwaryjscy" zostanie otwarta 24 sierpnia o godz. 17:00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Strumieniu, niemal dokładnie w siódmą rocznicę odejścia fotografa.
fot. Piotr Szymon

Wystawa Piotra Szymona "Pielgrzymi kalwaryjscy" zostanie pokazana w ramach Strumieńskiego Festiwalu Artystycznego. Wernisaż odbędzie się w piątek, 24 sierpnia o godz. 17:00. O Piotrze Szymonie i jego Kalwarii pisze jego żona - Bożena Cząstka-Szymon:

Misteria w Kalwarii Zebrzydowskiej uwieczniało wielu znakomitych fotografików polskich, by wymienić tylko mistrza Adama Bujaka, liczni przyjeżdżali też z zagranicy, choćby Marketa Luskačová, Jindřich Štreit, któremu zwykle Piotr załatwiał nocleg i z którym razem jeździł z Bielska. Kiedyś przyjaciel, Józef Wolny, napisał, że fotografowie często jeżdżą do Kalwarii po to, by zrobić zdjęcia i zwykle na tym kończy się ich kontakt z tym miejscem. Piotr jeździł tam stale, jakby uważał, że jeszcze nie wszystko o ludzkim pielgrzymowaniu powiedziano. Nie wystarczało Mu to, że utrwalił młodego chłopaka w skórzanej kurtce z nadrukami klęczącego na śniegu (o którym niewielu chyba, gdyby spotkało go na ulicy, sądziłoby, że może się tak żarliwie modlić). Wiedział, że opowieść o Kalwarii rozrosła się w wielowątkową relację. Stale jednak szukał nowych poświadczeń pielgrzymiej duchowości. Stale dokumentował to, ile trudu, ile samozaparcia i poświęcenia trzeba, by przeżywać ostatnią drogę Chrystusa. I że wiara to nie jest kwestia wieku, pochodzenia czy stanu. Te zdjęcia są świadectwem - we współczesnym skomercjalizowanym i wydawałoby się coraz bardziej laickim świecie - istnienia sporej części społeczności, która poprzez drogę, przez modlitwę szuka z Bogiem kontaktu.
(...)

fot. Piotr Szymon

Kilkanaście lat fotografowania misteriów kalwaryjskich przyniosło plon paru tysięcy negatywów. Jedynie część z nich Piotr wywołał i powiększył. Nie zdążył zobaczyć swoich ostatnich fotografii. Nie starczyło na to czasu. Poświęcał go w znacznej mierze na edukację fotograficzną młodzieży w Katowicach, Chorzowie, Bielsku. Cieszyły Go zawsze sukcesy wychowanków. Dla mnie znaczną wartością jest to, że niemal dokładnie w siódmą rocznicę odejścia Piotra, Jego uczeń zorganizował wystawę w Strumieniu.


Piotr SzymonPielgrzymi kalwaryjscy
Wernisaż: 24.08.2012, godz. 17:00
Termin: 25.08-19.09.2012

MGOK
Rynek 9
Strumień

fot. Piotr Szymon

fot. Piotr Szymon
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zdjęcia przykładowe
21 Gru 2018
Po 4 latach Tamron pokazał aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce.
0
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!