Pielgrzymi kalwaryjscy Piotra Szymona

Grupa C41 zaprasza na wystawę fotografii tragicznie zmarłego Piotra Szymona. Prezentacja "Pielgrzymi kalwaryjscy" zostanie otwarta 24 sierpnia o godz. 17:00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Strumieniu, niemal dokładnie w siódmą rocznicę odejścia fotografa.
fot. Piotr Szymon

Wystawa Piotra Szymona "Pielgrzymi kalwaryjscy" zostanie pokazana w ramach Strumieńskiego Festiwalu Artystycznego. Wernisaż odbędzie się w piątek, 24 sierpnia o godz. 17:00. O Piotrze Szymonie i jego Kalwarii pisze jego żona - Bożena Cząstka-Szymon:

Misteria w Kalwarii Zebrzydowskiej uwieczniało wielu znakomitych fotografików polskich, by wymienić tylko mistrza Adama Bujaka, liczni przyjeżdżali też z zagranicy, choćby Marketa Luskačová, Jindřich Štreit, któremu zwykle Piotr załatwiał nocleg i z którym razem jeździł z Bielska. Kiedyś przyjaciel, Józef Wolny, napisał, że fotografowie często jeżdżą do Kalwarii po to, by zrobić zdjęcia i zwykle na tym kończy się ich kontakt z tym miejscem. Piotr jeździł tam stale, jakby uważał, że jeszcze nie wszystko o ludzkim pielgrzymowaniu powiedziano. Nie wystarczało Mu to, że utrwalił młodego chłopaka w skórzanej kurtce z nadrukami klęczącego na śniegu (o którym niewielu chyba, gdyby spotkało go na ulicy, sądziłoby, że może się tak żarliwie modlić). Wiedział, że opowieść o Kalwarii rozrosła się w wielowątkową relację. Stale jednak szukał nowych poświadczeń pielgrzymiej duchowości. Stale dokumentował to, ile trudu, ile samozaparcia i poświęcenia trzeba, by przeżywać ostatnią drogę Chrystusa. I że wiara to nie jest kwestia wieku, pochodzenia czy stanu. Te zdjęcia są świadectwem - we współczesnym skomercjalizowanym i wydawałoby się coraz bardziej laickim świecie - istnienia sporej części społeczności, która poprzez drogę, przez modlitwę szuka z Bogiem kontaktu.
(...)

fot. Piotr Szymon

Kilkanaście lat fotografowania misteriów kalwaryjskich przyniosło plon paru tysięcy negatywów. Jedynie część z nich Piotr wywołał i powiększył. Nie zdążył zobaczyć swoich ostatnich fotografii. Nie starczyło na to czasu. Poświęcał go w znacznej mierze na edukację fotograficzną młodzieży w Katowicach, Chorzowie, Bielsku. Cieszyły Go zawsze sukcesy wychowanków. Dla mnie znaczną wartością jest to, że niemal dokładnie w siódmą rocznicę odejścia Piotra, Jego uczeń zorganizował wystawę w Strumieniu.


Piotr SzymonPielgrzymi kalwaryjscy
Wernisaż: 24.08.2012, godz. 17:00
Termin: 25.08-19.09.2012

MGOK
Rynek 9
Strumień

fot. Piotr Szymon

fot. Piotr Szymon
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0
Fujifilm XF10 - test aparatu
11 Paź 2018
Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.
2
Peak Design Everyday Messenger - test torby fotograficznej
10 Paź 2018
Ma być torbą idealną, stworzoną z myślą o każdej potrzebie fotografa. Druga generacja torby jest jeszcze bliżej tego celu, ponieważ wprowadzono w niej kilka drobnych, ale ważnych usprawnień. W czasie swojej wyprawy do Budapesztu oraz miejskich, codziennych podróży sprawdziłem, jak w praktyce sprawuje się druga generacja torby fotograficznej Peak Design Everyday Messenger.
1
Google Pixel 3 i Pixel 3 XL - oficjalne zdjęcia przykładowe
10 Paź 2018
Jesteście ciekawi, jak w praktyce wypadają najnowsze smartfony Google? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe wykonane zaprezentowanymi modelami Pixel 3 i Pixel 3 XL.
2