Pielgrzymi kalwaryjscy Piotra Szymona

Grupa C41 zaprasza na wystawę fotografii tragicznie zmarłego Piotra Szymona. Prezentacja "Pielgrzymi kalwaryjscy" zostanie otwarta 24 sierpnia o godz. 17:00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Strumieniu, niemal dokładnie w siódmą rocznicę odejścia fotografa.
fot. Piotr Szymon

Wystawa Piotra Szymona "Pielgrzymi kalwaryjscy" zostanie pokazana w ramach Strumieńskiego Festiwalu Artystycznego. Wernisaż odbędzie się w piątek, 24 sierpnia o godz. 17:00. O Piotrze Szymonie i jego Kalwarii pisze jego żona - Bożena Cząstka-Szymon:

Misteria w Kalwarii Zebrzydowskiej uwieczniało wielu znakomitych fotografików polskich, by wymienić tylko mistrza Adama Bujaka, liczni przyjeżdżali też z zagranicy, choćby Marketa Luskačová, Jindřich Štreit, któremu zwykle Piotr załatwiał nocleg i z którym razem jeździł z Bielska. Kiedyś przyjaciel, Józef Wolny, napisał, że fotografowie często jeżdżą do Kalwarii po to, by zrobić zdjęcia i zwykle na tym kończy się ich kontakt z tym miejscem. Piotr jeździł tam stale, jakby uważał, że jeszcze nie wszystko o ludzkim pielgrzymowaniu powiedziano. Nie wystarczało Mu to, że utrwalił młodego chłopaka w skórzanej kurtce z nadrukami klęczącego na śniegu (o którym niewielu chyba, gdyby spotkało go na ulicy, sądziłoby, że może się tak żarliwie modlić). Wiedział, że opowieść o Kalwarii rozrosła się w wielowątkową relację. Stale jednak szukał nowych poświadczeń pielgrzymiej duchowości. Stale dokumentował to, ile trudu, ile samozaparcia i poświęcenia trzeba, by przeżywać ostatnią drogę Chrystusa. I że wiara to nie jest kwestia wieku, pochodzenia czy stanu. Te zdjęcia są świadectwem - we współczesnym skomercjalizowanym i wydawałoby się coraz bardziej laickim świecie - istnienia sporej części społeczności, która poprzez drogę, przez modlitwę szuka z Bogiem kontaktu.
(...)

fot. Piotr Szymon

Kilkanaście lat fotografowania misteriów kalwaryjskich przyniosło plon paru tysięcy negatywów. Jedynie część z nich Piotr wywołał i powiększył. Nie zdążył zobaczyć swoich ostatnich fotografii. Nie starczyło na to czasu. Poświęcał go w znacznej mierze na edukację fotograficzną młodzieży w Katowicach, Chorzowie, Bielsku. Cieszyły Go zawsze sukcesy wychowanków. Dla mnie znaczną wartością jest to, że niemal dokładnie w siódmą rocznicę odejścia Piotra, Jego uczeń zorganizował wystawę w Strumieniu.


Piotr SzymonPielgrzymi kalwaryjscy
Wernisaż: 24.08.2012, godz. 17:00
Termin: 25.08-19.09.2012

MGOK
Rynek 9
Strumień

fot. Piotr Szymon

fot. Piotr Szymon
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
4
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
4