Foto3NY - w poszukiwaniu wolności

Autor: Tomasz Gutkowski

12 Wrzesień 2003
Artykuł na: 4-5 minut
Dzień po drugiej rocznicy tragicznych wydarzeń jakich doświadczył Nowy Jork, rozpocznie się wystawa zdjęć autorstwa Polaków mieszkających na stałe lub czasowo w tym mieście. Jest to spojrzenie na żywą metropolię w trzech odsłonach.

Dzień po drugiej rocznicy tragicznych wydarzeń jakich doświadczył Nowy Jork, rozpocznie się wystawa zdjęć autorstwa Polaków mieszkających na stałe lub czasowo w tym mieście. Jest to spojrzenie na żywą metropolię w trzech odsłonach.

Skąd pomysł wystawy?

Chcemy, by ludzie zobaczyli Nowy Jork jako miasto, które potrafi sobie radzić z problemami. Staramy się pokazać, że tzw. Sep 11 (tak właśnie nowojorczycy nazywają wydarzenia z 11 września 2001 roku) to nie cała esencja, tylko chwila z życia miasta. Nikt z jego mieszkańców nie zapomniał o tragedii 11 września, przeżywając ją nadal na swój sposób, jednak życie toczy się dalej, a miasto uwalnia się od jej piętna.

Wystawa będzie podzielona na trzy części. Z początku zwykły dzień, spokój, widoki miasta z jego potęgą. Następnie atak, noc smutku, poszukiwania bliskich. Na końcu - teraz. Czas, który leczy, uspokaja.

Czy Nowy York jest wolny? Na to pytanie będą musieli sobie odpowiedzieć widzowie.

Dlaczego w Centrum Handlowym?

Codzienne sprawy, takie jak życie miasta, powinny być eksponowane w miejscach użyteczności publicznej. Nie potrzeba nam sterylnych ścian galerii, aby pokazać rzeczywistość żywego miasta. Codziennie, przez trzy tygodnie trwania wystawy, będziemy dodawać aktualne zdjęcie Nowego Yorku. Ta wystawa będzie żywa, tak samo jak to miasto.

Chcemy też na przekór stereotypom pokazać, że w centrum handlowym oprócz kartki z przeceną można znaleźć sztukę malowania światłem. Trudno będzie przejść obok obojętnie, zwłaszcza że całość wystawy będzie rozwieszona na specjalnej konstrukcji wykonanej z surowych metalowych rur. Wstęp jest wolny.

Autorzy:

Margaret Citak - urodzona w Mielcu, od 1992 roku zamieszkała na stałe w Nowym Jorku. Fotografowaniem bawiła się już w liceum, a od 11 lat zajmuje się nim poważniej. Jest grafikiem komputerowym w The Wall Street Journal.

Aneta Pieróg - zamieszkała na stałe w Jabłonce na Orawie, od roku w Nowym Jorku. Członkini polonijnej organizacji Grupy Młodych Talentów, zrzeszającej młodych artystów Polaków, Amerykanów oraz Amerykanów polskiego pochodzenia w Nowym Jorku.

Iza Toma - urodzona w Gdańsku, od dwóch lat w Nowym Jorku. Do USA przyjechała po ukończeniu studiów na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Pracuje w biurze architektonicznym na Long Island (NY), projektując budynki mieszkalne i użyteczności publicznej.

Jan Mlekodaj - zamieszkały na stałe w Krakowie. Janek Mlekodaj przyjechał do Nowego Jorku w marcu 2000 roku, zaintrygowany specyfiką miasta. Był już wtedy absolwentem prawa na UJ, a pobyt w Stanach miał być ukoronowaniem okresu studiów i preludium do okresu stabilizacji zawodowej. Zamieszkał wraz z siostra, będącą już w Stanach od lat, w sercu artystycznej i najbardziej awangardowej dzielnicy Nowego Jorku - East Village.

Piotr Porębowicz - zamieszkały na stałe w Warszawie. Mówi, że fotografią zajmuje się amatorsko. Jest architektem krajobrazu, obecnie rozkręca własny biznes. W Nowym Jorku spędził kilka miesięcy w 2002 roku.

Otwarcie wystawy: piątek 12.09.2003 godz.16.00

Miejsce : Centrum Handlowe King Cross Praga ul. Jubilerska.

Wystawa będzie czynna do 3.10.2003 przez 7 dni w tygodniu. Wstęp wolny.

Organizator : Agencja BertFox.com

Patronat Honorowy : Szkoła Języka Angielskiego NewYork, NewYork

Patronat Medialny : Radio Kolor 103.FM

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
8
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8