Chorwacka wyspa Prvic w fotografii Jacka Marczewskiego

0
Marcin Grabowiecki
6 Wrzesień 2011
Artykuł na: 4-5 minut
Do 9 października w budynku stacji PKP Falenica będziemy mogli oglądać wystawę zdjęć Jacka Marczewskiego, które powstały w trakcie jego podróży na chorwacką wyspę Prvic.
fot. Jacek Marczewski

Zapraszamy na wystawę zdjęć Jacka Marczewskiego "Wyspa-Otok-Island", którą będziemy mogli oglądać w dniach 10 września - 9 października w Stacji Falenica (budynek stacji PKP Falenica). Na ekspozycję złoży się kilkudziesiąt fotografii, które autor zrobił na chorwackiej wyspie Prvic w latach 2010-2011. Po raz pierwszy na ten niewielki skrawek lądu dotarł kilka lat wcześniej i od tego czasu spędza tam wszystkie wakacje. Każdy rok przynosi zmiany. Dawny Prvic, taki jaki go urzekł, powoli odchodzi w przeszłość. Marczewski postanowił więc sfotografować go tak, jak mógł wyglądać pół wieku temu. Wtedy musiał być jeszcze piękniejszy. Na tę fotograficzną podróż w czasie pozwoliła autorowi współczesna technika wykonania zdjęć, jaką się posłużył. To zamierzony paradoks.

Wyspa, Otok, Island - w tym słowie jest coś magicznego - twierdzi Jacek Marczewski. Gdy byłem małym chłopcem marzyłem o przygodach, podróżach, a podróże to wyspy nieznane. Gdy już do nich dotrzemy, pragniemy zostać na zawsze. Ja znalazłem swoją wyspę-marzenie całkiem niedaleko, nad Adriatykiem. Patrzę na morze, czytam, słucham muzyki fal i cykad. Czuję, że czas zwalnia. Marzenia splatają się. Chcę być jednocześnie chłopcem skaczącym z dziobu statku i mężczyzną smakującym życie.
fot. Jacek Marczewski

Wystawa została zaprezentowana po raz pierwszy miesiąc temu, w miejscu, gdzie powstały zdjęcia - na wyspie Prvic.

Partnerami wystawy są Narodowy Ośrodek Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji, Polska Agencja Fotografów Forum, Press Club Polska, Stacja Falenica, Galeria Kąt.

Jacek Marczewski fotografuje od 1983 roku. W latach 1983-87 współpracował z prof. Januszem Boguckim i Niną Smolarz przy realizacjach niezależnych działań artystycznych - "Znak krzyża" (1983 r., kościół przy ul. Żytniej w Warszawie), "Apokalipsa - światło w ciemności" (1984 r., kościół św. Krzyża w Warszawie), "Grób Pański" Jerzego Kaliny i Grzegorza Kowalskiego (1985 r., kościół św. Krzyża w Warszawie), "Piąta rocznica Solidarności - czy pamiętasz?" (1985 r., kościół św. Mikołaja w Gdańsku), "Droga świateł - spotkania ekumeniczne" (1987 r., kościół przy ul. Żytniej w Warszawie). W 1989 roku plakat jego autorstwa "Głosuj z nami" został wykorzystany w ogólnopolskiej kampanii wyborczej. Współtworzył "Gazetę Wyborczą" jako członek pierwszego zespołu redakcyjnego i wieloletni pracownik. Na stałe był związany także z takimi tytułami jak: "Tygodnik Kulturalny", tygodnik "Spotkania", "Życie Warszawy", "Super Express", "Wprost", "Dziennik". Publikował w wielu pismach polskich, m.in.: "Tygodnik Powszechny", "Tygodnik Solidarność", "Newsweek", "Polityka", "Przekrój", "Rzeczpospolita", "Teatr", "Twórczość", "Architektura", "Dom i Wnętrze", "Dobre Wnętrze", "Elle Decoration", "Sukces", "Twój Styl", "Playboy", "Puls", "National Geographic", "Kontakt" oraz zagranicznych: "L'Express", "Liberation", "Die Zeit", "New York Times". Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w konkursach fotografii prasowej. W latach 1997 i 1998 fotografie jego autorstwa zostały uznane w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej za najlepsze zdjęcia o Polsce. Marczewski był też jurorem w wielu konkursach, wśród nich w konkursie Newsreportaż organizowanym przez tygodnik "Newsweek" oraz konkursie BZ WBK Press Foto. Jego prace prezentowano na indywidualnych i zbiorowych wystawach m.in. na ekspozycjach: "Więźniowie" (1990), "Warszawa. Na dzień przed" (1998), "20 lat Gazety Wyborczej" (2009) w Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta", "Schyłek PRL-u - lata 80. w fotografii agencji Forum" w warszawskim Domu Spotkań z Historią (2009), "Polish Paths to Freedom" (2009) w londyńskim Imperial War Museum. Marczewski jest autorem plakatów, albumów, ilustracji w wielu książkach. Obecnie jako wiceprezes Press Club Polska zajmuje się promocją fotografii.


Jacek MarczewskiWyspa-Otok-Island
Termin: 10.09-9.10.2011

Galerii fotografii Kąt
Stacja Falenica (budynek stacji PKP Falenica)
Falenica

fot. Jacek Marczewski

fot. Jacek Marczewski

fot. Jacek Marczewski

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Bezpłatne spotkanie z Maksymilianem i Magdaleną Rigamonti w Muzeum Powstania Warszawskiego
Bezpłatne spotkanie z Maksymilianem i Magdaleną Rigamonti w Muzeum Powstania Warszawskiego
W ramach cyklu „Decydujący moment – spotkania z mistrzami polskiej fotografii” Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje spotkania z najbardziej znanymi i...
0
0
Już dziś spotkanie z Wojciechem Plewińskim i premiera pierwszej książki WJF
Już dziś spotkanie z Wojciechem Plewińskim i premiera pierwszej książki WJF
Dziś ostatnie spotkanie z 12. edycji Wszyscy Jesteśmy Fotografii. Ze słuchaczami porozmawia jeden z najwybitniejszych polskich fotografów, Wojciech Plewiński. Start o...
10
0
Plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2019 roku
Plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2019 roku
Kolejny raz wspólnie z magazynem Digital Camera Polska zapraszamy Was do wzięcia udziału w największym w Polsce plebiscycie fotograficznym, w którym możecie głosować...
64
0