Galeria Bezdomna na zamku w Świeciu

Autor: Marta Majewska

31 Lipiec 2003
Artykuł na: 9-16 minut
Za niespełna miesiąc odbędzie się kolejna wystawa Galerii Bezdomnej. Tym razem fotografie prezentowane będą w murach krzyżackiego zamku nad Wisłą, a ekspozycja zostanie wzbogacona bogatym programem warsztatów fotograficznych.

Kolejna wystawa Galerii Bezdomnej odbędzie się na zamku w miasteczku o kosmopolitycznej nazwie Świecie między 23 a 27 sierpnia 2003. Organizatorzy chcieliby, żeby zamek podczas tych pięciu dni zamienił się w tętniące życiem i pomysłami miasteczko Bezdomnych. W planach są ciekawe warsztaty prowadzone przez doskonałych artystów i wykładowców szkół fotograficznych. Ponadto uczestnicy będą mogli korzystać bezpłatnie z kempingu mieszczącego się u stóp zamku.

Podajemy szczegółowe informacje przygotowane przez Jakuba Winiarskiego.

  1. Zamek
  2. Program warsztatów
  3. Dojazd do Świecia (2 część artykułu)
  4. Dojazd do miejsca wystawy(2 część artykułu)
  5. Noclegi(2 część artykułu)
  6. Świecie - kilka słów o miejscu i jego historii (3 część artykułu)

1. Zamek

Na obrazku widać jak prezentuje się plan świeckiej warowni. Na czarno zaznaczona jest istniejąca, zachowana część zamku (jedno skrzydło z wieżą), linie z białym wypełnieniem to część, gdzie zachowane są tylko mury obwodowe wyprowadzone na wysokość około jednego metra nad poziom gruntu.

Zachowane zamkowe skrzydło, w którym zagości Galeria Bezdomna, ma plan wydłużonego prostokąta, wewnątrz nie zrekonstruowano dawnego układu komnat. Jest to duże, jednoprzestrzenne pomieszczenie przykryte płaskim, betonowym stropem. W koronie murów znajduje się galeria krenelażowa z prześwitami zarówno do wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Na galerię wchodzi się od wewnątrz wąskimi schodkami wytyczonymi w grubości muru zamkowego skrzydła, zaś z samej galerii można przejść na wieżę, pełniącą obecnie funkcję punktu widokowego.

Zamek jest obiektem zabytkowym, podlegającym ochronie konserwatorskiej, więc nie będzie można swobodnie działać z gwoździami i młotkiem. Pomysł organizatorów na powieszenie tam zdjęć to rozpięcie wewnątrz siatki stworzonej z żyłek, linek i sznurków, do których następnie podwieszane byłyby zdjęcia. Poprzednie edycje Bezdomnej udowodniły, że można liczyć na pomysłowość uczestników wystawy. Tak więc należy zaopatrzyć się się w w/w przedmioty w znacznych ilościach oraz młotki i gwoździe z których korzystać będzie można pod nadzorem opiekunów zamku. Natomiast nie należy korzystać z żadnych dwustronnych taśm klejących (Jakub Winiarski apeluje, żeby wziąć to sobie do serca, ponieważ po wystawie w Reform Plaza w Warszawie było trochę kłopotów w związku z pozostałymi na ścianach śladami po różnego rodzaju przylepcach).

2. Warsztaty

Bezdomna w Świeciu będzie miała trochę inny niż zazwyczaj charakter. Organizatorzy chcieliby, żeby oprócz samej wystawy stała się wakacyjnym spotkaniem, połączonym z warsztatami i zajęciami plenerowymi (była już okazja, żeby to przećwiczyć w Świnoujściu). Stąd krótszy niż zazwyczaj czas trwania imprezy (od soboty 23 do środy 27 sierpnia włącznie). Nieprzypadkowy był także wybór miejsca. Organizatorzy mają nadzieję, że dzięki przyjazdowi uczestników ekspozycji uda się stworzyć na te kilka dni u stóp świeckiego zamku tętniące życiem i pomysłami miasteczko Bezdomnych Galerników.

W sobotę, 23 sierpnia przewidziane jest wieszanie prac od godziny 10 do 18, a na 18 planowany jest wernisaż.

Przez wszystkie kolejne dni będą się odbywać zajęcia warsztatowe. Jeszcze nie ma ustalonego dokładnie planu spotkań, ale istnieje już lista tematów zajęć:

  • Izabela Jaroszewska - warsztaty z fotografii portretowej
  • Włodek Krzemiński - Fotografować każdy może - o fotografii reportażowej
  • Paweł Kula - eksperymenty ze światłoczułością - nietypowe techniki
  • Mikołaj Jeżak - ceremonie Azji południowo-wschodniej - pokaz slajdów
  • Mikołaj Grynberg - fotografia reklamowa
  • Swoje zajęcia poprowadzą też ojcowie Sikora i Świetlik, tyle, że nie chcą zdradzić co wymyślili i mówią, że "to niespodzianka".

Warsztaty będą odbywać się na zamkowym dziedzińcu, a w razie złej pogody przeniosą się do wewnątrz.

W środę 27 sierpnia po południu będzie trzeba zwinąć wystawę, sprzątnąć po sobie i się pożegnać.

Poprzednia

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
7
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8