"Sąsiedzi" Michała Najberga w Centrum ŁOWICKA

Warszawskie Centrum ŁOWICKA zaprasza na otwarcie wystawy Michała Najberga, które odbędzie się w sobotę - 8 stycznia o godz. 17:00. Prace autora są wyrazem jego tęsknoty za więziami sąsiedzkimi, które są coraz rzadsze w dzisiejszych czasach.
fot. Michał Najberg

O projekcie "Sąsiedzi" mówi jego twórca - Michał Najberg: Stary blok na Mokotowie, mieszkanie do kapitalnego remontu - nasz nowy dom. Nie wprowadzaliśmy się tu jako zupełnie obcy ludzie. Od lat mieszka tu moja babcia. Znałem ten dom i najbliższych sąsiadów. A właściwie to sąsiedzi znali mnie, wnuka Pani Stasi, który jeszcze niedawno bawił się w piaskownicy przed blokiem.

Dawniej w mieszkaniu dziadków drzwi zawsze były otwarte dla gości. Sąsiedzi przychodzili ot tak, bez zapowiedzi, na herbatę, na pogaduchy. Relacje sąsiedzkie były niezwykle ważnym elementem codziennego życia. Choć dziś więzi te nie są już tak mocne jak niegdyś, nadal można liczyć na serdeczność i pomoc innych mieszkańców. Ludzie się znają, a nowi, tacy jak ja, szybko asymilują się z otoczeniem.

W nowych osiedlach ludzie są coraz bardziej wyizolowani, nieufni. Zdarza się, że nawet nie wiedzą, kto mieszka za ścianą. Codzienne kontakty ograniczają co najwyżej do pozdrowienia. Nikomu nie zależy na tym, by się poznać, zaprzyjaźnić. Relacje sąsiedzkie będą takie, jakie sami zbudujemy. Znajomość ludzi zza ściany i świadomość tego, że darzymy się wzajemną życzliwością sprawia, że znacznie przyjemniej nam się mieszka. Buduje to także poczucie wspólnoty i bezpieczeństwa. Pośród wszystkich zajęć, codziennej gonitwy, może warto więc znaleźć odrobinę czasu na poznanie ludzi najbliżej nas. Cykl "Sąsiedzi" - portret mieszkańców mojej wspólnoty - jest efektem podjęcia takiej próby, próby nawiązania przyjacielskiego kontaktu z sąsiadami.

fot. Michał Najberg

Michał Najberg urodził się w 1982 r. w Warszawie. W 2007 r. ukończył studia na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. W 2010 r. uzyskał dyplom Warszawskiej Szkoły Fotografii. Pracuje w firmie projektowej. Interesuje się fotografią dokumentalną i portretową. W 2005 r. otrzymał wyróżnienie w konkursie Newsweek'a za fotoreportaż "Podlasie". W 2007 r. swoje prace prezentował na wystawie "Bliskie sobie" w Galerii Ateneum w Warszawie.


Michał NajbergSąsiedzi
Wernisaż: 8.01.2011, godz. 17:00
Termin: 9.01-10.02.2011

Centrum ŁOWICKA
ul. Łowicka 21
Warszawa

fot. Michał Najberg
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm GFX 100 - zdjęcia przykładowe
26 Cze 2019
W nasze ręce trafił król średnioformatowego systemu Fujifilm. Zobaczcie, jak wyglądają 102-megapikselowe zdjęcia z GFX 100!
3
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
4