"Sąsiedzi" Michała Najberga w Centrum ŁOWICKA

Warszawskie Centrum ŁOWICKA zaprasza na otwarcie wystawy Michała Najberga, które odbędzie się w sobotę - 8 stycznia o godz. 17:00. Prace autora są wyrazem jego tęsknoty za więziami sąsiedzkimi, które są coraz rzadsze w dzisiejszych czasach.
fot. Michał Najberg

O projekcie "Sąsiedzi" mówi jego twórca - Michał Najberg: Stary blok na Mokotowie, mieszkanie do kapitalnego remontu - nasz nowy dom. Nie wprowadzaliśmy się tu jako zupełnie obcy ludzie. Od lat mieszka tu moja babcia. Znałem ten dom i najbliższych sąsiadów. A właściwie to sąsiedzi znali mnie, wnuka Pani Stasi, który jeszcze niedawno bawił się w piaskownicy przed blokiem.

Dawniej w mieszkaniu dziadków drzwi zawsze były otwarte dla gości. Sąsiedzi przychodzili ot tak, bez zapowiedzi, na herbatę, na pogaduchy. Relacje sąsiedzkie były niezwykle ważnym elementem codziennego życia. Choć dziś więzi te nie są już tak mocne jak niegdyś, nadal można liczyć na serdeczność i pomoc innych mieszkańców. Ludzie się znają, a nowi, tacy jak ja, szybko asymilują się z otoczeniem.

W nowych osiedlach ludzie są coraz bardziej wyizolowani, nieufni. Zdarza się, że nawet nie wiedzą, kto mieszka za ścianą. Codzienne kontakty ograniczają co najwyżej do pozdrowienia. Nikomu nie zależy na tym, by się poznać, zaprzyjaźnić. Relacje sąsiedzkie będą takie, jakie sami zbudujemy. Znajomość ludzi zza ściany i świadomość tego, że darzymy się wzajemną życzliwością sprawia, że znacznie przyjemniej nam się mieszka. Buduje to także poczucie wspólnoty i bezpieczeństwa. Pośród wszystkich zajęć, codziennej gonitwy, może warto więc znaleźć odrobinę czasu na poznanie ludzi najbliżej nas. Cykl "Sąsiedzi" - portret mieszkańców mojej wspólnoty - jest efektem podjęcia takiej próby, próby nawiązania przyjacielskiego kontaktu z sąsiadami.

fot. Michał Najberg

Michał Najberg urodził się w 1982 r. w Warszawie. W 2007 r. ukończył studia na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. W 2010 r. uzyskał dyplom Warszawskiej Szkoły Fotografii. Pracuje w firmie projektowej. Interesuje się fotografią dokumentalną i portretową. W 2005 r. otrzymał wyróżnienie w konkursie Newsweek'a za fotoreportaż "Podlasie". W 2007 r. swoje prace prezentował na wystawie "Bliskie sobie" w Galerii Ateneum w Warszawie.


Michał NajbergSąsiedzi
Wernisaż: 8.01.2011, godz. 17:00
Termin: 9.01-10.02.2011

Centrum ŁOWICKA
ul. Łowicka 21
Warszawa

fot. Michał Najberg
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4