7. wystawa Galerii Bezdomnej w Świnoujściu

W tym roku Galeria Bezdomna nabrała dużego rozpędu. Świeżo po łódzkiej wystawie, organizatorzy zapraszają na siódmą z kolei edycję Bezdomnej, tym razem do Świnoujścia 21-28 czerwca 2003.
W tym roku Galeria Bezdomna nabrała dużego rozpędu. Świeżo po łódzkiej wystawie, organizatorzy zapraszają na siódmą z kolei edycję Bezdomnej, tym razem do Świnoujścia. Ekspozycja rozpocznie się w sobotę, 21 czerwca i jak zwykle potrwa tydzień, do soboty, 28 czerwca 2003.

Obiekt, w którym będzie gościć Galeria, jest bardzo ciekawy. Hala znajdująca się w Basenie Północnym portu Świnoujskiego, jest częścią starej, jeszcze poniemieckiej baza wojskowej, która po 1945 roku zajęta została przez wojska radzieckie.

Poniżej przytoczony został opis obiektu przygotowany przez organizatorów Cały Basen północny wraz z przylegającymi zabudowaniami technicznymi stanowił port wojenny. Asekuracyjna postawa wielu oficjeli powodowała ze przez parę dobrych lat po wyprowadzeniu wojsk radzieckich teren ten był zamknięty. Dopiero cztery lata temu basen i cały okoliczny teren został otwarty. Teren teraz, choć wciąż dziewiczy dość szybko się rozwija: została tu przeniesiona marina jachtowa oraz przystań statków białej floty typu Adler Shiffe kursujących w strefie wolnocłowej do niemieckiego Herringsdorfu i z powrotem. Lokalizacja też jest atrakcyjna, bo do centrum czy plaży jest jakiś 1 km, a może nawet mniej.
Jeśli chodzi o budynek to mieści on dwie hale i kilka mniejszych pomieszczeń. Prawdopodobnie służyły one jako magazyny lub warsztaty bezpośrednio związane z kotwiczącymi tam okrętami.


Obiekty w Basenie Północnym

Wnętrza, w których zagości bezdomna nie będą jednak tak surowe, jak wskazuje na to opis i fotografie. Urząd Miasta w Świnoujściu, który objął wystawę patronatem i wpisał Bezdomną w program obchodów tegorocznych Dni Morza, zobowiązał się do naprawy dachu: połacie będą przykryte folią, tak, aby deszcz zniszczył zdjęć. Być może na czas wystawy uda się organizatorom wypożyczyć rusztowania, które zostałyby postawione na środku wnętrza i służyły jako dodatkowe miejsce do eksponowanie fotografii.

Użyczona na wystawę hala z jednej strony przylega do mariny żeglarskiej, z drugiej zaś graniczy z Parkiem Zdrojowym. Przed halą jest duży trawnik z drzewami, na miejscu są także toalety, a przy marinie znajduje się kawiarnia. W najbliższej okolicy mieści się przystań małych promów pasażerskich kursujących kilka razy dziennie do Ahlbeck, Herningsdorfu, Zinnowitz i Uckermünde w Niemczech. A nad tym wszystkim z drugiego brzegu Świny króluje latarnia morska, jedna z najwyższych nad Bałtykiem.

Noclegi

Tak, jak to miało miejsce rok temu w Gdańsku. organizatorzy przygotują dla uczestników wystawy noclegi na cały tydzień. Będą to wojskowe namioty ustawione na terenie świnoujskiego campingu. Jest on usytuowany niedaleko Basenu Północnego, w pobliżu plaży i promenady nadmorskiej. Nocleg w tych namiotach będzie oczywiście bezpłatny, jedyny koszt to opłata klimatyczna - około 2 złotych od osoby. Bezdomni będą mogli korzystać z łazienek, sanitariatów, bufetu i całej campingowej infrastruktury. W namiotach nie będzie jednak łóżek polowych, każdy będzie musiał przywieźć ze sobą karimatę, materac, śpiwór itp.

Wszystkich, którzy chcieliby skorzystać z noclegowni. proszeni są o jak najszybszy kontakt do Jakuba Winiarskiego jakubwiniarski@poczta.onet.pl Zgłoszenie jest konieczne do korzystania z noclegów.

To "miasteczko Bezdomnych" na campingu nie wyczerpuje możliwości zakwaterowania w Świnoujściu.

Rozmieszczenie obiektów można obejrzeć na planie poniżej. Ściągnij plan w większym formacie klikając tutajDojazd

Do Świnoujścia można dojechać samochodem drogą krajową nr 3 oraz bezpośrednio koleją z kilku większych miast Polski (sprawdź połączenia na stronie www.pkp.com.pl)

Jadąc samochodem, należy się kierować do przeprawy promowej w Karsiborze (na południe od miasta), bowiem prom w śródmieściu obsługuje tylko ruch pieszy oraz lokalny ruch samochodowy. Jadąc z promu ulicą Karsiborską należy skręcić w lewo, w Grunwaldzką, dalej na pl. Kościelnym znowu w lewo w Marynarską, z niej zaś w prawo w Wybrzeże Władysława IV. Jadąc tą ulicą cały czas prosto wzdłuż nabrzeża dociera się do Basenu Północnego.

Natomiast z dworca należy się kierować śródmiejską przeprawą promową. Po dobiciu na Uznam do Bezdomnej prowadzić będą strzałki na chodnikach.

Osoby, które planują skorzystanie z noclegowni, powinny najpierw udać się do Basenu Północnego, tam na recepcji będzie można dostać specjalne przepustki na camping.

Do Świnoujścia można także dojechać przez Szczecin, do którego jest więcej połączeń kolejowych. Ze Szczecina do Świnoujścia dotrzeć można kolejką podmiejską (czas przejazdu to ok. 2 godziny) lub busem (podróż zajmie ok. 1,5 godz.) Wybierając wariant z przesiadką w Szczecinie nie trzeba dojeżdżać do stacji Szczecin Główny, można wysiąść w Szczecinie Dębiu i tam przesiąść się w pociąg podmiejski lub bus. Uwaga: decydując się na dojazd busem należy wcześniej zarezerwować sobie telefonicznie miejsce. Przystanek busów w Szczecinie Głównym znajduje się na ulicy Ogrodowej, na tyłach dworca PKP (należy wejść do góry na kładkę nad peronami). Poniżej można ściągnąć:
rozkład jazdy kolejki podmiejskiej
numery telefonów do firm przewozowych

Więcej o Świnoujściu, atrakcjach turystycznych, bazie noclegowej i gastronomii na stronach:
www.swinoujscie.com.pl
uznam.net.pl
www.forty.swi.pl
www.swinoujscie.pl
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4