"80 portretów" Barbary Yoshidy w Gdańsku

0

Autor: Marcin Grabowiecki

30 Sierpień 2010
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy na otwarcie wystawy Barbary Yoshidy, które odbędzie się w piątek, 3 września 2010 w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Amerykańska artystka zaprezentuje cykl czarno-białych portretów kobiet, wśród których znalazły się uznane na arenie międzynarodowej artystki oraz mniej znane twórcze kobiety, które autorka poznała podczas swoich podróży.

Wystawa "80 portretów" realizowana w ramach projektu "Uwaga! Kobiety" prezentuje rozpoczęty w 1990 r. cykl klasycznych czarno-białych portretów kobiet artystek wykonanych przez nowojorską fotografkę Barbarę Yoshidę. Sportretowane kobiety to malarki, rzeźbiarki, fotografki, performerki i artystki tworzące sztukę wideo. Większość sfotografowanych pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, ale wśród nich znajdują się również artystki z regionów geograficznych o odmiennych tradycjach kulturowych min.: z krajów Afryki, Azji (Japonii i Filipin) i Europy. Są tu uznane na arenie międzynarodowej artystki jak: Louise Bourgeois, Jenny Holzer, Elizabeth Murray, Kiki Smith, Nancy Spero, Carolee Schneemann, Hannah Wilke, ale również mniej znane twórcze kobiety, które autorka poznała podczas swoich podróży.

Marta Deskur, fot. Barbara Yoshida

Istotną reprezentacją w projekcie są zrealizowane w maju 2010 r. portrety bardzo ważnych dla polskiego feminizmu artystek Marty Deskur oraz Alicji Żebrowskiej. Prezentowane na wystawie zdjęcia odkrywają przed widzem prywatny świat niezwykle twórczych kobiet. Niemal wszystkie fotografie wykonane zostały w przestrzeni domów lub w pracowniach, o czy świadczą widoczne akcesoria twórcze: płótna pokryte farbą, rzeźby, fragmenty często niedokończonych dzieł ukazujące proces artystyczny. Dzięki temu widz staje się zaproszonym do poznania prywatnej przestrzeni sportretowanej osoby uczestnikiem. Sfotografowane kobiety są naturalne, nie przybierają sztucznych póz ale zajmują przed obiektywem swoje ulubione miejsca: fotel, parapet okna czy schody przed domem. Wszystkie artystki łączy coś wspólnego, w ich wzroku zawiera się wyjątkowa siła charakteru i talent, który na stałe wpisał je do świata sztuki.

Alicja Żebrowska, fot. Barbara Yoshida

Wystawa ma na celu postawienie pytań: jak w dzisiejszym świecie funkcjonują kobiety, jakie przestrzenie ich życia są nadal zdominowane przez mężczyzn i czy możliwy jest otwarty dialog społeczny, który ułatwi kobietom udział w życiu publicznym, możliwość awansu i zajmowanie równorzędnych mężczyznom stanowisk. Odpowiedzi wymaga też pytanie czy dzisiejsze, zdobyte prawa kobiet dają szanse na jednoczesne połączenie aktywności zawodowej z rolą macierzyństwa.

Kuratorka wystawy jest Mariola Balińska. Wystawa jest dziesiątą prezentacją w cyklu Feminoteka, przygotowanego przez Gdańską Galerię Fotografii Muzeum Narodowe w Gdańsku.

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem autorki wystawy (4 września), warsztaty plastyczne i kulturowe dla więźniów, młodzieży szkolnej i seniorów (7 września - 8 października), prezentacja prac fotograficznych i spotkanie z kobiecą grupą fotoreporterską Zorka Project (30 września) oraz wykład i prezentacja prac wideo przygotowana przez Dr Katarzynę Prajzner (8 października).

Szczegółowy program wydarzeń towarzyszących oraz więcej informacji na temat samej wystawy znajdziemy na stronie: www.muzeum.narodowe.gda.pl.

Toshiko Takaezu, fot. Barbara Yoshida

Barbara Yoshida - amerykańska artystka wizualna. Urodziła się w Portland w stanie Oregon, obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Studiowała malarstwo (Magisterium w Hunter College, City University of New York; licencjat na University of Washington, Seattle) oraz język japoński na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Wystawiała na całym świecie, m.in. w Holandii, Japonii, Finlandii, Turcji, Egipcie, na Ukrainie, w Korei, Indiach, Anglii, Francji, Austrii, Chinach, Szwajcarii, Kanadzie i Włoszech. W ostatnich kilku latach miała indywidualne wystawy m.in. w Tokio, Budapeszcie, na Uniwersytecie Sztuki w Filadelfii, w Nowym Jorku w George B. Dorr Muzeum w Bar Harbor, w Maine i Hampshire Collage w Amherst, Massachusetts, Sopocie i Gdańsku. Po udziale w wystawie zbiorowej FotoFest w 2006 roku, Yoshida została zaproszona do indywidualnej wystawy w ramach Kaunas Photo Days 2006 w Kownie na Litwie. Jej prace zostały wybrane spośród 1300 zgłoszonych portfolio i umieszczone w wydanym przez Wright State University in Dayton, Ohio DVD pt.: Photography Now: one hundred portfolios. Ostatnio została wybrana przez Joyce Tenneson do projektu "The View Project" w Naples Museum of Art na Florydzie. W przeszłości zainteresowana cielesnością, realizowała cykle aktów w tym także autoportretów w maskach. Od kilku lat fotografuje nocne pejzaże, których bohaterami sa neolityczne stojące głazy w świetle księżyca. Używa wyłącznie analogowej kamery. www.barbarayoshida.com.

Barbara Yoshida80 portretów

Wernisaż: 3.09.2010, godz. 18:00
Termin: 4.09-10.10.2010

Muzeum Narodowe w Gdańsku
Oddział Sztuki Nowoczesnej Pałac Opatów i Gdańska Galeria Fotografii
ul. Cystersów 18, Gdańsk Oliwa

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Rusza nabór do TIFF Open 2021 - pokaż swój projekt na festiwalu we Wrocławiu
Rusza nabór do TIFF Open 2021 - pokaż swój projekt na festiwalu we Wrocławiu
Wystartował nabór p do TIFF Open 2021, który odbywa się w ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii TIFF Festival. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 16...
0
0
Masz pomysł na wystawę lub inne wydarzenie? Kraków Photo Fringe 2021 przedłuża nabór
Masz pomysł na wystawę lub inne wydarzenie? Kraków Photo Fringe 2021 przedłuża nabór
Przedłużono nabór do 9. edycji Kraków Photo Fringe 2021, który odbywa się w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie. Organizatorzy czekają na propozycje wystaw, warsztatów, akcji i happeningów
9
0
Przetestuj Fujifilm X-S10 i wygraj najnowszego Instaxa - poznaliśmy finalistów
Przetestuj Fujifilm X-S10 i wygraj najnowszego Instaxa - poznaliśmy finalistów
Pod koniec marca ruszyliśmy z nowym konkursem, w ramach którego 3 czytelników będzie miało okazję przez tydzień testować i zrecenzować zestaw Fujifilm X-S10 z dwoma obiektywami. Autor najlepszego...
1
0
Powiązane artykuły