Zaplecze.com - 01/2007

Przeglądamy pierwszy tegoroczny numer internetowego miesięcznika fotograficznego "Zaplecze". W najnowszym wydaniu znajdziemy m.in. prace Piotra Sikory, Szymona Brodziaka i Marcina Rusinowskiego. Miesięcznik "Zaplecze" jest darmowy i dostępny do pobrania na stronach wydawcy.
Numer otwiera prezentacja zdjęć Piotra Sikory. Na pomysł cyklu "Nowa Polska" wpadł stylista Piotr Bondarczyk. Obaj panowie mieszkają i pracują na stałe w Nowym Jorku, i z oddali obserwują zmiany zachodzące w naszym kraju. Postanowili na swój sposób skomentować zjawisko mieszania się kultur. Tak powstały kolorowe, pozowane, studyjne portrety przedstawiające obcokrajowców przebranych w regionalne, polskie stroje ludowe. Efekt jest wart obejrzenia. Prace były już pokazywane w krakowskiej Galerii Pauza. Drugą prezentację poświęcono makro-fotografiom autorstwa Aleksandra Siniarskiego. Autor przekonuje, że stara się ukazać piękno tkwiące w detalu, na który rzadko zwracamy uwagę. Niestety jego zdjęcia są dość nierówne i część ewidentnie odstaje w dół.


Kolejna galeria została poświęcona cyklowi "ESC - zniewolone kobiety wyzwolone" Szymona Brodziaka. Jak czytamy w tekście towarzyszącym prezentacji, prace "balansują na granicy dobrego smaku i społecznych przyzwyczajeń". Rzeczywiście po roślinkach Siniarskiego trzeba się przestawić, ale nie takie rzeczy już fotografowie pokazywali. Pytanie, czy zdjęcia przedstawiające nagie kobiety poddawane, delikatnie mówiąc, niezbyt miłym zabiegom, są takim przenikliwym komentarzem do sytuacji kobiet we współczesnym świecie, jak by tego chciał fotograf. Ale warto się o tym samodzielnie przekonać. W dalszej części numeru oglądamy cykl "Niedopowiedzenia" Dariusza Skorupskiego, który otwarcie przyznaje, że w jego pracach liczy się przede wszystkim "jak" a nie "co". Niestety oglądamy niespecjalnie przełomowe, kolorowe, górskie pejzaże. Nie pomaga też dość nierówny poziom prezentowanych zdjęć. Kompilując pierwsze tegoroczne wydanie redakcja "Zaplecza" postanowiła pożegnać się z czytelnikami efektownymi fotografiami Marcina Rusinowskiego z cyklu "Too Loud (For The Crowd)". Kicz i tandeta to słowa klucze, ale autor z pewnością się na nie nie obrazi, bo wykorzystuje te zjawiska bardzo świadomie. Z przyjemnością zauważyliśmy, że część prac powstała podczas warsztatów fotografii mody zorganizowanych przez Fotopolis.pl.

Mamy nadzieję, że kolejne wydania "Zaplecza" będą się ukazywały nieco bardziej regularnie - na ten numer czekaliśmy ładnych parę miesięcy.

Magazyn "Zaplecze" jest darmowy. W oczekiwaniu na nowe wydania polecamy pobranie poprzednich na stronie www.zaplecze.com/downloads.html.
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
12
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
18
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0