Zaplecze.com - 01/2007

Przeglądamy pierwszy tegoroczny numer internetowego miesięcznika fotograficznego "Zaplecze". W najnowszym wydaniu znajdziemy m.in. prace Piotra Sikory, Szymona Brodziaka i Marcina Rusinowskiego. Miesięcznik "Zaplecze" jest darmowy i dostępny do pobrania na stronach wydawcy.
Numer otwiera prezentacja zdjęć Piotra Sikory. Na pomysł cyklu "Nowa Polska" wpadł stylista Piotr Bondarczyk. Obaj panowie mieszkają i pracują na stałe w Nowym Jorku, i z oddali obserwują zmiany zachodzące w naszym kraju. Postanowili na swój sposób skomentować zjawisko mieszania się kultur. Tak powstały kolorowe, pozowane, studyjne portrety przedstawiające obcokrajowców przebranych w regionalne, polskie stroje ludowe. Efekt jest wart obejrzenia. Prace były już pokazywane w krakowskiej Galerii Pauza. Drugą prezentację poświęcono makro-fotografiom autorstwa Aleksandra Siniarskiego. Autor przekonuje, że stara się ukazać piękno tkwiące w detalu, na który rzadko zwracamy uwagę. Niestety jego zdjęcia są dość nierówne i część ewidentnie odstaje w dół.


Kolejna galeria została poświęcona cyklowi "ESC - zniewolone kobiety wyzwolone" Szymona Brodziaka. Jak czytamy w tekście towarzyszącym prezentacji, prace "balansują na granicy dobrego smaku i społecznych przyzwyczajeń". Rzeczywiście po roślinkach Siniarskiego trzeba się przestawić, ale nie takie rzeczy już fotografowie pokazywali. Pytanie, czy zdjęcia przedstawiające nagie kobiety poddawane, delikatnie mówiąc, niezbyt miłym zabiegom, są takim przenikliwym komentarzem do sytuacji kobiet we współczesnym świecie, jak by tego chciał fotograf. Ale warto się o tym samodzielnie przekonać. W dalszej części numeru oglądamy cykl "Niedopowiedzenia" Dariusza Skorupskiego, który otwarcie przyznaje, że w jego pracach liczy się przede wszystkim "jak" a nie "co". Niestety oglądamy niespecjalnie przełomowe, kolorowe, górskie pejzaże. Nie pomaga też dość nierówny poziom prezentowanych zdjęć. Kompilując pierwsze tegoroczne wydanie redakcja "Zaplecza" postanowiła pożegnać się z czytelnikami efektownymi fotografiami Marcina Rusinowskiego z cyklu "Too Loud (For The Crowd)". Kicz i tandeta to słowa klucze, ale autor z pewnością się na nie nie obrazi, bo wykorzystuje te zjawiska bardzo świadomie. Z przyjemnością zauważyliśmy, że część prac powstała podczas warsztatów fotografii mody zorganizowanych przez Fotopolis.pl.

Mamy nadzieję, że kolejne wydania "Zaplecza" będą się ukazywały nieco bardziej regularnie - na ten numer czekaliśmy ładnych parę miesięcy.

Magazyn "Zaplecze" jest darmowy. W oczekiwaniu na nowe wydania polecamy pobranie poprzednich na stronie www.zaplecze.com/downloads.html.
Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7