Pozytyw - sierpień/wrzesień 2006

Wygląda na to, że "Pozytyw" na dobre przeszedł na dwumiesięczny cykl wydawniczy. W najnowszym wydaniu magazynu znajdziemy osiem prezentacji fotograficznych, m.in. miejskie krajobrazy Edgara Martinsa, przegląd fotografii francuskiej wprost z festiwalu Transfotografia, poetyckie prace Basi Sokołowskiej i portret Śląska autorstwa Michała Łuczaka. Ponadto w numerze opisy wybranych nowości sprzętowych i oczywiście kolejny odcinek "Fine printera".
 1. Testy i porady
 2. Galerie
 3. Konkursy
 4. 1. Testy i porady
  Dział sprzętowy najnowszego "Pozytywu" to głównie opisy nowości sprzętowych. Znalazło się jednak miejsce na dość obszerny test lustrzanki Sony Alpha 100 i artykuł poprzedzający relację z zaczynających się w najbliższy wtorek targów Photokina 2006. Jak zwykle już niestety "Fine printer" Wojtka Tkaczyńskiego to jedyny artykuł poradnikowy "Pozytywu". We wrześniowym wydaniu znajdziemy drugi tekst poświęcony tonowaniu odbitek - tym razem na niebiesko.

  Okładka sierpniowo-wrześniowego "Pozytywu"

  2. Galerie
  Już na początku letnio-jesiennego "Pozytywu" zamieszczono bardzo mocną prezentację - puste, zamglone miejskie krajobrazy autorstwa Edgara Martinsa, który portretuje miasto ukazując jego obrzeża. Tym razem redakcja nie szczędziła miejsca, dzięki czemu mamy okazję zobaczyć dość duży wybór zdjęć Portugalczyka. Druga galeria również zasługuje na uwagę, oglądamy bowiem przegląd prac francuskich fotografów, którzy byli bohaterami zakończonego niedawno w Trójmieście festiwalu Transfotografia. Tekst Marty Eloy Cichockiej. Tomasz Czech pisze o zamieszczonych w dziale "90 stopni" niepokojąco efektownych, malarsko pięknych pracach Tomasa Munity. Niepokojących, ponieważ chilijski fotoreporter fotografował targany konfliktami zbrojnymi Kabul. Zupełnie inne są delikatnie tonowane, zielonkawe fotografie Basi Sokołowskiej dzielącej się z nami impresjami z trzech miast: Warszawy, Sydney i Kuala Lumpur.

  Kolejną prezentację poświęcono czułemu, lecz badawczemu i spojrzeniu Ljubisy Danilovica na współczesną Rosję. Michał Łuczak, bohater następnego materiału, to młody fotoreporter, który dokumentował życie Nikiszowca - górniczego osiedla na przedmieściach Katowic, miejsca, do którego sięgają jego rodzinne korzenie. Ostatnie dwie prezentacje numeru poświęcono dwóm francuskim, lecz jednocześnie międzynarodowym, festiwalom fotograficznym: pierwszy to Visa pour l'Image w Perpignan, drugi - Rencontres Internationales de la Photographie w Arles. O obu pisze redaktor naczelny magazynu Krzysztof Miękus, który nieco złośliwie porównuje spotkania w Arles z Miesiącem Fotografii w Krakowie (złośliwie choćby ze względu na zestawienie budżetów tych dwu imprez...). Musimy przyznać, że warto było czekać na najnowszy numer magazynu, bo pod względem jakości zamieszczonych fotografii (a o to w "Pozytywie" przede wszystkim chodzi) jest na najwyższym poziomie.

  4. Konkursy
  Miłośnicy konkursów fotograficznych mogą przysyłać do redakcji "Pozytywu" swoje prace. Spośród nich na bieżąco wybierane będzie "Zdjęcie miesiąca" (przyjmowane są również cykle), którego autor otrzyma w nagrodę roczną prenumeratę miesięcznika.

  Cena miesięcznika "Pozytyw": 14,90 zł
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8