Pozytyw - czerwiec/lipiec 2006

Przeglądamy czerwcowo-lipcowe wydanie "Pozytywu". Znajdziemy w nim aż jedenaście prezentacji fotograficznych, m.in. znakomite prace Sanny Kannisto oraz Chiny widziane oczami Edwarda Burtynsky'ego i Bogdana Konopki. Ponadto w numerze opisy wybranych nowości sprzętowych i oczywiście kolejny odcinek "Fine printera".
 1. Testy
 2. Porady
 3. Galerie
 4. Konkursy
 5. 1. Testy
  Dział sprzętowy wakacyjnego "Pozytywu" sprowadza się tym razem do krótszych i dłuższych opisów nowości sprzętowych. I tak wśród mniej zajmujących doniesień znajdujemy obszerne informacje na temat Nikona D2Xs, lustrzanki Sony Alpha 100 oraz oferującego imponujące możliwości Hasselblada H2D (matryca 39 Mp!).

  Okładka czerwcowo-lipcowego "Pozytywu"

  2. Porady
  Przyzwyczailiśmy się już do tego, że "Fine printer" Wojtka Tkaczyńskiego jest jedynym działem poradnikowym "Pozytywu". W najnowszym wydaniu autor podkreśla znaczenie tonowania odbitek. Zresztą czegóż innego spodziewać się po artykule zatytułowanym "Sepia rules!"?

  3. Galerie
  Wakacyjny "Pozytyw" to przede wszystkim zdjęcia - i bardzo dobrze, bo to w nich tkwi siła tego miesięcznika. Numer otwierają kolorowe portrety autorstwa Joanny Zastróżnej, której celową niekonsekwencję stylu chwali Adam Mazur. O "naukowych" pracach Sanny Kannisto pisze naczelny magazynu Krzysztof Miękus. Zdjęcia Finki były pokazywane podczas tegorocznego Miesiąca Fotografii w Krakowie, a potem w warszawskiej Yours Gallery. Warto zwrócić na nie uwagę - to jedna z najlepszych galerii numeru. Kolejna prezentacja to również najwyższa klasa światowa - oglądamy niesamowite "chińskie" zdjęcia Edwarda Burtynsky'ego. Redakcja zdecydowała się zamieścić ich jak najwięcej i możemy tyko pogratulować pomysłu. Zupełnie inaczej patrzy na Chiny bohater dwóch kolejnych galerii - Bogdan Konopka. Tradycyjnie już u tego fotografa oglądamy stonowane, czarno-białe ujęcia emanujące spokojem niezależnie od tego, czy autor uwiecznia mury miasta, czy dokumentuje postęp prac na budowie gmachu pekińskiej opery. Tomasz Czech pisze o zamieszczonych w dziale "90 stopni" pracach Matthew Hayesa, który na czarno-białych klatkach przedstawia życie mieszkańców okolic amerykańskiej drogi numer 93, która w przeciwieństwie do swojej najsławniejszej siostry (Route 66) prowadzi z nikąd do nikąd.

  Dorota Dmitruk analizuje powiązania między pracami Richarda Paka, a życiem i twórczością Trumana Capote. Zupełnie inne są nieco wyblakłe, kolorowe fotografie Roberta Walkera, Kanadyjczyka zafascynowanego miastem i rządzącym nim chaosem. Duże wrażenie robią spokojne, symetryczne kompozycje Barta Michelisa. Ten Belg mieszkający na stałe w Nowym Jorku postanowił sfotografować pola bitewne - widzimy więc, jak dziś wygląda Verdun, Monte Cassino itp. A wszystko to podane z niepokojącą precyzją i wysublimowaniem. Dalej oglądamy również krajobrazy, ale tym razem bez złowieszczego dziedzictwa stojącego w cieniu - mowa o "Dzienniku podróżnym" Andrzeja Jerzego Lecha, o którym pisze Krzysztof Rytka. Dwie ostatnie prezentacje numeru są zdecydowanie wakacyjne. Pierwsza to fragment bogatej kolekcji Mikołaja Długosza, który zbiera polskie pocztówki. Niektóre eksponaty są naprawdę niepowtarzalne. Na końcu zamieszczono krótkie podsumowanie wyników konkursu Pilsner Urquell International Photography Awards.

  4. Konkursy
  Miłośnicy konkursów fotograficznych mogą przysyłać do redakcji "Pozytywu" swoje prace. Spośród nich na bieżąco wybierane będzie "Zdjęcie miesiąca" (przyjmowane są również cykle), którego autor otrzyma w nagrodę roczną prenumeratę miesięcznika.

  Cena miesięcznika "Pozytyw": 14,90 zł
Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7