Pozytyw - czerwiec/lipiec 2006

Przeglądamy czerwcowo-lipcowe wydanie "Pozytywu". Znajdziemy w nim aż jedenaście prezentacji fotograficznych, m.in. znakomite prace Sanny Kannisto oraz Chiny widziane oczami Edwarda Burtynsky'ego i Bogdana Konopki. Ponadto w numerze opisy wybranych nowości sprzętowych i oczywiście kolejny odcinek "Fine printera".
 1. Testy
 2. Porady
 3. Galerie
 4. Konkursy
 5. 1. Testy
  Dział sprzętowy wakacyjnego "Pozytywu" sprowadza się tym razem do krótszych i dłuższych opisów nowości sprzętowych. I tak wśród mniej zajmujących doniesień znajdujemy obszerne informacje na temat Nikona D2Xs, lustrzanki Sony Alpha 100 oraz oferującego imponujące możliwości Hasselblada H2D (matryca 39 Mp!).

  Okładka czerwcowo-lipcowego "Pozytywu"

  2. Porady
  Przyzwyczailiśmy się już do tego, że "Fine printer" Wojtka Tkaczyńskiego jest jedynym działem poradnikowym "Pozytywu". W najnowszym wydaniu autor podkreśla znaczenie tonowania odbitek. Zresztą czegóż innego spodziewać się po artykule zatytułowanym "Sepia rules!"?

  3. Galerie
  Wakacyjny "Pozytyw" to przede wszystkim zdjęcia - i bardzo dobrze, bo to w nich tkwi siła tego miesięcznika. Numer otwierają kolorowe portrety autorstwa Joanny Zastróżnej, której celową niekonsekwencję stylu chwali Adam Mazur. O "naukowych" pracach Sanny Kannisto pisze naczelny magazynu Krzysztof Miękus. Zdjęcia Finki były pokazywane podczas tegorocznego Miesiąca Fotografii w Krakowie, a potem w warszawskiej Yours Gallery. Warto zwrócić na nie uwagę - to jedna z najlepszych galerii numeru. Kolejna prezentacja to również najwyższa klasa światowa - oglądamy niesamowite "chińskie" zdjęcia Edwarda Burtynsky'ego. Redakcja zdecydowała się zamieścić ich jak najwięcej i możemy tyko pogratulować pomysłu. Zupełnie inaczej patrzy na Chiny bohater dwóch kolejnych galerii - Bogdan Konopka. Tradycyjnie już u tego fotografa oglądamy stonowane, czarno-białe ujęcia emanujące spokojem niezależnie od tego, czy autor uwiecznia mury miasta, czy dokumentuje postęp prac na budowie gmachu pekińskiej opery. Tomasz Czech pisze o zamieszczonych w dziale "90 stopni" pracach Matthew Hayesa, który na czarno-białych klatkach przedstawia życie mieszkańców okolic amerykańskiej drogi numer 93, która w przeciwieństwie do swojej najsławniejszej siostry (Route 66) prowadzi z nikąd do nikąd.

  Dorota Dmitruk analizuje powiązania między pracami Richarda Paka, a życiem i twórczością Trumana Capote. Zupełnie inne są nieco wyblakłe, kolorowe fotografie Roberta Walkera, Kanadyjczyka zafascynowanego miastem i rządzącym nim chaosem. Duże wrażenie robią spokojne, symetryczne kompozycje Barta Michelisa. Ten Belg mieszkający na stałe w Nowym Jorku postanowił sfotografować pola bitewne - widzimy więc, jak dziś wygląda Verdun, Monte Cassino itp. A wszystko to podane z niepokojącą precyzją i wysublimowaniem. Dalej oglądamy również krajobrazy, ale tym razem bez złowieszczego dziedzictwa stojącego w cieniu - mowa o "Dzienniku podróżnym" Andrzeja Jerzego Lecha, o którym pisze Krzysztof Rytka. Dwie ostatnie prezentacje numeru są zdecydowanie wakacyjne. Pierwsza to fragment bogatej kolekcji Mikołaja Długosza, który zbiera polskie pocztówki. Niektóre eksponaty są naprawdę niepowtarzalne. Na końcu zamieszczono krótkie podsumowanie wyników konkursu Pilsner Urquell International Photography Awards.

  4. Konkursy
  Miłośnicy konkursów fotograficznych mogą przysyłać do redakcji "Pozytywu" swoje prace. Spośród nich na bieżąco wybierane będzie "Zdjęcie miesiąca" (przyjmowane są również cykle), którego autor otrzyma w nagrodę roczną prenumeratę miesięcznika.

  Cena miesięcznika "Pozytyw": 14,90 zł
 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0
Panasonic Lumix LX100 II - zdjęcia przykładowe
10 Wrz 2018
Podczas dzisiejszej wizyty w siedzibie firmy, mieliśmy okazję bliżej zaznajomić się w drugą generacją uniwersalnego kompaktu opartego o matrycę 4/3. Zobaczcie, jak Panasonic Lumix LX100 II radzi sobie w praktyce.
0