165 lat magazynu Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego dostępne za darmo

0

Autor: Krzysztof Mularczyk

4 Luty 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Potężne archiwum magazynu Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego zostało udostępnione online. To 165 lat rozwoju fotografii do przeczytania za darmo.

Royal Photographic Society Journal jest najstarszym periodykiem fotograficznym na świecie. Nieprzerwanie wydawany przez Królewskie Towarzystwo Fotograficzne Wielkiej Brytanii od 1853 roku opisuje artystyczne i techniczne osiągnięcia w fotografii, oraz największe osobowości i wydarzenia.

Dla uczczenia 160 rocznicy powstania Towarzystwa postanowiono zarchiwizować wszystkie numery periodyku. Teraz, ta ogromna kopalnia wiedzy została udostępniona za darmo.

Dostępne online archiwum obejmuje lata 1853-2018. Łącznie to ponad 30 000 stron. Ponieważ magazyn cały czas się ukazuje, z wiadomych przyczyn nie zostały udostępnione najnowsze wydania, ale kolejne lata mają być z czasem uzupełniane.

Archiwum magazynu Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego dostępne online

Przeglądanie archiwum niemalże od narodzin fotografii do współczesności to wspaniała podróż dla każdego miłośnika zdjęć. Archiwum dostępne jest na stronie Towarzystwa pod adresem archive.rps.org. Jednak szczerze ostrzegamy: trudno się oderwać od tej lektury!

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
„Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” - fotografia prasowa PRL-u i okresu transformacji oczami kobiet
„Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” - fotografia prasowa PRL-u i okresu...
Dom Spotkań z Historią zapowiada premierę wyjątkowej książki Moniki Szewczyk-Wittek, odsłaniające kulisy pracy polskich fotografek z okresu PRL-u.
193
0
„Marek Piasecki. Do wnętrza. Fotografie z lat 1954-1967” - poznaj dokumentalne oblicze artysty
„Marek Piasecki. Do wnętrza. Fotografie z lat 1954-1967” - poznaj dokumentalne oblicze artysty
Założeniem publikacji jest przybliżenie dokumentalnej twórczości Marka Piaseckiego (1935-2011) - artysty, grafika, twórcy instalacji, heliografii i miniatur, członka...
6
1
Fotograficzna Publikacja Roku 2020/2021 - poznaliśmy finalistów
Fotograficzna Publikacja Roku 2020/2021 - poznaliśmy finalistów
Jury FPR wybrało najlepsze polskie photobooki łączonej, podwójnej edycji konkursu. Prezentujemy szortlistę książek zakwalifikowanych do finałowej rozgrywki.
541
0