„Mamma Africa 2019“ - unikalny projekt fotograficzny, którego celem jest pomoc

0
Redakcja Fotopolis
15 Styczeń 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Odważna formuła i wyjątkowy cel - pomoc dzieciom z najstarszego kontynentu świata. Oto „Mamma Africa 2019“, czyli charytatywny kalendarz, jakiego w naszym kraju jeszcze nie było.

Mamma Africa 2019 to wyjątkowy kalendarz charytatywny i fotograficzny projekt zbiorowy wykonany przez 14 Polek - fotografek i podróżniczek. U jego podstaw leży bezinteresowna pomoc, a celem jest pozyskanie środków umożliwiających zakup najpotrzebniejszych rzeczy - wody, ubrań, leków i pomoc dzieciom z Afryki.

fot. Monika Kleist | Zdjęcie powstało w styczniu 2018 roku na Wyspie Goree, w czasie podróży po Gambii i Senegalu. Wyspa Goree, położona niedaleko Dakaru, była od XVI do XIX bazą handlu niewolnikami. Tu byli oni gromadzeni, „segregowani“, obnażani, bici, oddzielani od rodzin. To było ich ostatnie miejsce pobytu w Afryce, przed wysyłką przez Atlantyk do Ameryki Południowej, na Karaiby oraz do Ameryki Północnej. Wspomniana wyspa jest dla Afrykańczyków symbolem takim jak Oświęcim dla Polaków i Żydów. 

- Zacznę od tego, że nie czuję się autorką tego kalendarza. Dlatego nie ma w tej publikacji mojego zdjęcia. Jestem przekaźnikiem, łącznikiem, energią, która spaja. Ale żeby wytłumaczyć dlaczego tak się stało muszę cofnąć się do samego początku, czyli do snu. Dokładnie rok temu przyśniły mi się baobaby skąpane w słońcu. Obudziłam się w świetnym nastroju, wypełniał mnie entuzjazm i pewność, że dzieje się dokładnie to, co ma się wydarzyć. Sen rozwijał się, aż któregoś dnia wszystko ułożyło się w całość. Zrozumiałam, że woła mnie Afryka i że muszę coś dla Niej zrobić - tak o projekcie „Mamma Africa 2019“ pisze Alicja Anna Reczek.

fot. Beata Banach | „Portret mojej córki Agaty. Fotografia powstała w 2017 r w grudniu, spontanicznie. To jeden z moich ulubionych portretów gdzie uchwycona jest nie tylko uroda ale również charakter modelki. Domowe studio, luźna atmosfera zdjęć z osobą bliską sercu bez niepotrzebnej świty pomocników to moim zdaniem najlepsza recepta na "portret prawdziwy". Takie sesje przynoszą mi najwięcej satysfakcji.

Jednak Mamma Africa 2019 to nie tylko charytatywna akcja, to również wyjątkowy projekt fotograficzny, w którym zdjęcia artystyczne i modowe kooperują z fotografią podróżniczą. W kalendarzu można znaleźć prace: Katarzyny Widmańskiej, Joanny Wilińskiej, Iwony Aleksandrowicz, Agnieszki Motyki, Weroniki Milczewskiej, Beaty Banach, Sary Rogowskiej, Moniki Kleist, Joanny Sidorowicz, Ezo Oneir, Katarzyny Bajdy-Rusztowicz, Patrycji Dzwonkowskiej, Malwiny de Brade. Zaś nad całością trzymała pieczę Alicja Anna Reczek.

- Chciałam udowodnić, że fotografia nie jest tylko estetyczna, ale może być również praktyczna. W Państwa ręce przekazuję dzieło wielu osób, które postanowiły współpracować bezinteresownie w imię dobra. To był zaszczyt móc pilotować to przedsięwzięcie  - dodaje Alicja Anna Reczek.

fot. Malwiny de Brade

Po więcej informacji o projekcie odsyłamy na facebookową stronę Mamma Africa 2019.

zdjęcie główne: fotografia, koncepcja, styl: Katarzyna Widmańska | projektant: Katarzyna Konieczka | modelka: Anita Siayor | makijaż: Katarzyna Świebodzińska

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Igor Kostin - fotograf z Czarnobyla
Igor Kostin - fotograf z Czarnobyla
26 kwietnia 1986 roku, kilka godzin po wybuchu reaktora nr 4, nad elektrownią jądrową w Czarnobylu zawisa śmigłowiec. Już podczas lotu z Kijowa podróżujący nim...
212
5
Wspólne doświadczanie izolacji - Spitsbergen według Anny Musiałówny
Wspólne doświadczanie izolacji - Spitsbergen według Anny Musiałówny
Próba przeczekania wiatru, to nowa publikacja Fundacji Archeologia Fotografii, w której zawarto selekcję zdjęć Anny Musiałówny, wykonanych podczas jej trzymiesięcznego pobytu w krainie...
107
0
Pewnego razu we wschodnim Londynie - angielska stolica lat 70. i 80. na nieznanych zdjęciach Paula Trevora
Pewnego razu we wschodnim Londynie - angielska stolica lat 70. i 80. na nieznanych zdjęciach Paula...
Paul Trevor od kilkudziesięciu lat fotografuje mieszkańców londyńskiego East Endu. Właśnie ukazała się pierwsza książka z serii poświęconej kultowej dzielnicy. Pozycja...
24
2
Powiązane artykuły