Pozytyw - lipiec 2005

0
Łukasz Kacperczyk
3 Sierpień 2005
Artykuł na: 4-5 minut
Można już kupić najnowszy numer "Pozytywu". Znajdziemy w nim między innymi znakomite prace Aleksa Webba, portrety Alberta Watsona, niesamowite krajobrazy Simona Norfolka i opis Koniki Minolty Dynax 5D.
Lipcowe wydanie "Pozytywu" to chyba najlepszy numer magazynu od jakiegoś czasu. Równy, wysoki poziom trzymają nie tylko prezentacje fotograficzne, ale również teksty im towarzyszące. Kosmetyczne zmiany, którym miesięcznik poddaje się od niedawna (wprowadzenie wstępniaka, listy od czytelników itp.) bardzo pozytywnie wpłynęły na zawartość tej zaprzyjaźnionej z Fotopolis publikacji. Większe otwarcie na sprawy czytelników i zmniejszenie ilości zdjęć, które można znaleźć w czasopismach lifestyle'owych nie mogły zaszkodzić. Ale do rzeczy.
 1. Testy
 2. Porady
 3. Galerie
 4. Konkursy
 5. 1. Testy
  Tradycyjnie już najwięcej miejsca w części sprzętowej miesięcznika zajmują krótkie informacje o nowościach. W numerze znajdziemy jednak też parę bardziej obszernych tekstów o aparatach. Wystarczy wspomnieć o prezentacjach możliwości Koniki Minolty Dynax 5D i Rolleifleksa 6008 AF.

  Okładka lipcowego "Pozytywu"

  2. Porady
  W lipcowym odcinku "Fine printera" Wojtek Tkaczyński radzi: "masz urlop - zaszyj się w ciemni". Autor zajął się tym razem podstawami - ustaleniem prawidłowego czasu wywołania, utrwalania itp. Nie możemy oczywiście zapomnieć o rubryce "Szara strefa", w której Tkaczyński przedstawia cenionych przez siebie fotografów i omawia ich technikę. Tym razem oglądamy prace Andreasa Langa, lubującego się w kontrastach pejzażysty, który fotografuje dalmierzowymi leikami.

  3. Galerie
  Lipcowy "Pozytyw" otwiera prezentacja prac Alberta Watsona, słynnego "cyklopa" fotografii gwiazd. Następny materiał poświęcono Rodneyowi Smithowi. Świetnym, czarno-białym zdjęciom, na których oglądamy głównie elegancko ubranych mężczyzn w kapeluszach towarzyszy nie tylko ciekawy tekst Anny Cymer, ale też wywiad z autorem. W dziale "90 stopni" znajdziemy zdjęcia mistrza koloru Aleksa Webba - jego wystawę można oglądać jeszcze do 4 września w warszawskiej Yours Gallery. Znakomicie prezentują się kwadratowe kadry Ahmeta Sela portretującego mieszkańców Kabulu. Jego prace nie tylko pięknie wyglądają, ale dzięki obszernym podpisom mają też wysoką wartość poznawczą. Niesamowite wrażenie robią znakomite krajobrazy autorstwa Simona Norfolka fotografującego miejsca naznaczone konfliktami zbrojnymi. Jego zdjęciom towarzyszy jak zwykle ciekawy tekst Doroty Dmitruk. Bohaterem następnej prezentacji jest Piotr Zaporowski - polski fotoreporter młodego pokolenia. Po czarno-białych zdjęciach Zaporowskiego oglądamy bardzo kolorowe fotografie Tima Davisa, Amerykanina, który ma dość mało pochlebne zdanie o polityce swojego kraju, ale daje temu wyraz w dość oryginalny sposób. Trudno nie uśmiechnąć się podczas przeglądania prac Petera Mertsa, "łowcy statui wolności" jak go określiła redakcja (więcej szczegółów w numerze). Na koniec przygotowano prezentację klasyka dokumentu Billa Burke'a, o którym pisze nasz rodzimy dokumentalista - Wojciech Wilczyk.

  4. Konkursy
  Przypominamy, że miłośnicy konkursów fotograficznych mogą przysyłać do redakcji "Pozytywu" swoje prace. Spośród nich na bieżąco wybierane będzie "Zdjęcie miesiąca" (przyjmowane są również cykle), którego autor otrzyma w nagrodę roczną prenumeratę miesięcznika.

  W swoim jednostronnym felietonie Krzysztof Gierałtowski ubolewa nad kondycją polskiej fotografii, której kiepski stan jest ewidentny po obejrzeniu wystaw zakończonego w zeszłym miesiącu festiwalu w Bielsku-Białej. W numerze znajdziemy też obszerną relację Marty Eloy Cichockiej z festiwalu Rencontres Internationales de la Photographie w Arles i krótkie recenzje trzech książek, które w ostatnim czasie ukazały się na rynku - W obiektywie Hanny Marii Gizy, Fotografowania w podróży Richarda l'Ansona i On the Road Szymona Michny. Warto też wspomnieć o dwóch głosach czytelników zamieszczonych w lipcowym wydaniu - jednym pozytywnym, drugim wyjątkowo krytycznym (i obszernym...). Na ten drugi naczelny "Pozytywu" odpowiada we wstępniaku - nie poszło może na noże, ale redakcja zdecydowanie broni swojej koncepcji. Dzieje się. Polecamy.

  Cena miesięcznika "Pozytyw": 14,90 zł

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Wyjątkowe wydanie Digital Camera Polska już dostępne w sprzedaży
Wyjątkowe wydanie Digital Camera Polska już dostępne w sprzedaży
Nad opracowywaniem tego numeru pomagała legendarna agencja Magnum Photos, a Martin Parr objął stery przy pracy nad treściami. Do tego Mark Power czy Bruce Gilden...
0
0
Chaotyczna polska rzeczywistość w dobie internetu. Czy jesteśmy w stanie zapanować nad zmianami?
Chaotyczna polska rzeczywistość w dobie internetu. Czy jesteśmy w stanie zapanować nad zmianami?
Internet jest dzisiaj czymś zupełnie innym od tego, co wyobrażali sobie jego twórcy. Jak wpłynął na naszą codzienność?...
40
0
Wszystko, co musisz wiedzieć o fotografii ślubnej i eventowej - nowe wydanie specjalne Digital Camera Polska
Wszystko, co musisz wiedzieć o fotografii ślubnej i eventowej - nowe wydanie specjalne Digital...
Fotografia Ślubna i Eventowa to pierwsze tak obszerne wydanie na polskim rynku poświęcone tej tematyce! Publikacja ma charakter poradnikowy i adresowana jest zarówno...
12
4