Pozytyw - czerwiec 2005

Przeglądamy najnowsze wydanie "Pozytywu". W numerze znajdziemy między innymi zdjęcia znakomitego Jeffa Walla, czarno-białe haiku Billa Schwaba, test cyfrowego Iksusa 50 i pracę domową dla miłośników ciemni zadaną przez Wojtka Tkaczyńskiego.
Przeglądamy najnowsze wydanie "Pozytywu". W numerze znajdziemy między innymi zdjęcia znakomitego Jeffa Walla, czarno-białe haiku Billa Schwaba, test cyfrowego Iksusa 50 i pracę domową dla miłośników ciemni zadaną przez Wojtka Tkaczyńskiego.
 1. Testy
 2. Porady
 3. Galerie
 4. Konkursy
 5. 1. Testy
  Tak jak w zeszłym miesiącu najwięcej miejsca w części sprzętowej miesięcznika zajmują krótkie informacje o nowościach. Lecz na tym oczywiście nie koniec. W numerze znajdziemy test cyfrowego Canona Digital Ixus 50 i opis najtańszej lustrzanki cyfrowej w ofercie Nikona - 6-megowego modelu D50. Na koniec czytamy artykuł poświęcony programowi do cyfrowej obróbki obrazu - sprzedawanemu przez Corela softowi Paint Shop Pro 9.

  Okładka czerwcowego "Pozytywu"

  2. Porady
  Czerwcowy odcinek "Fine printera" Wojtka Tkaczyńskiego został poświęcony zagadnieniu doboru właściwego kontrastu odbitki. Autor zadaje czytelnikom pracę domową, której wykonanie uświadomi adeptom ciemni znaczenie użycia odpowiedniego filtra. W poprzednim wydaniu miesięcznika nasz ulubiony ekspert od czerni i bieli zainaugurował rubrykę "Szara strefa", w której przedstawia cenionych przez siebie fotografów i omawia ich technikę. W czerwcu Tkaczyński wziął na tapetę Billa Schwaba, który w urokliwy sposób uwiecznia swoje najbliższe otoczenie, tworząc swoiste fotograficzne haiku.

  3. Galerie
  Prezentacje fotograficzne czerwcowego "Pozytywu" otwiera galeria portretów gwiazd świata rozrywki autorstwa Lesa Guzmana, a właściwie pary fotografów tworzących pod tym pseudonimem. Dalej oglądamy spokojne czarno-białe kadry Machiela Botmana, o którego "krainie łagodności" pisze Anna Cymer. Daleki od łagodności jest kolejny materiał - niepokojące pięknym światłem, mocne prace Olivii Gay, która zanurzyła się w świat czarnoskórych prostytutek Hawany. Równie niespokojnie jest w następnej prezentacji. Oglądamy statyczne i, zdawałoby się, zwyczajne kadry Corrie McCluskey - zwyczajne pozornie, bowiem redakcja "Pozytywu" postanowiła zestawić zdjęcia przedstawiające opustoszałe, legendarne więzienie Alcatraz i obóz koncentracyjny w Terezinie. Bardzo lubiana przez czytelników Dorota Dmitruk snuje rozważania na temat nocy - tłem są indyjskike fotografie Johanna Rousselota. W tekście towarzyszącym kolejnej prezentacji Magda Pustoła zastanawia się, czemu Jeff Wall jest uznawany za artystę, który wprowadził fotografię na salony sztuki. Ciekawe są kolorowe kadry Lori Nix dosłownie traktującej kreacyjność fotografii - Amerykanka fotografuje starannie przygotowane makiety. Ostatni materiał zdjęciowy poświęcono końskim portretom Stasysa Povilaitisa, jakże odmiennym od przyjętego zazwyczaj w naszym kraju sposobu przedstawiania tych pięknych zwierząt, o czym nie omieszkał wspomnieć piszący o pracach Litwina Andrzej Zygmuntowicz.

  4. Konkursy
  Przypominamy, że miłośnicy konkursów fotograficznych mogą przysyłać do redakcji "Pozytywu" swoje prace. Spośród nich na bieżąco wybierane będzie "Zdjęcie miesiąca" (przyjmowane są również cykle), którego autor otrzyma w nagrodę roczną prenumeratę miesięcznika.

  W swoim jednostronnym felietonie jak zwykle krytyczny Krzysztof Gierałtowski rozprawia się z Judytą Papp, o której po raz pierwszy usłyszeliśmy parę lat temu po wydaniu albumu fotografii przedstawiających Czesława Miłosza. W numerze znajdziemy też obszerną i krytyczną relację Marty Eloy Cichockiej z festiwalu Transphotographiques 2005.

  Cena miesięcznika "Pozytyw": 14,90 zł
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
2
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0