Pozytyw - kwiecień 2005

Autor: Łukasz Kacperczyk

9 Maj 2005
Artykuł na: 4-5 minut
No i się nie udało - kwietniowy "Pozytyw" trafił do sprzedaży dopiero w maju. Jak się jednak okazuje, warto było czekać - między innymi dzięki prezentacjom zdjęć nagrodzonych w konkursie miesięcznika.

No i się nie udało - kwietniowy "Pozytyw" trafił do sprzedaży dopiero w maju. Jak się jednak okazuje, warto było czekać - między innymi dzięki prezentacjom zdjęć nagrodzonych w konkursie miesięcznika.

  1. Testy
  2. Porady
  3. Galerie
  4. Konkursy

1. Testy

Nietrudno zauważyć, że część sprzętowa "Pozytywu" kurczy się z numeru na numer. Jednak czytelnicy powinni przeboleć tę reorganizację, ponieważ magazyn słynie głównie z jakości zamieszczanych prezentacji fotograficznych. Ale wróćmy do sprzętu. W kwietniowym numerze znajdziemy krótki test oprogramowania do cyfrowej obróbki obrazu Corel Painter X, opis możliwości "sportowej" lustrzanki cyfrowej Nikon D2Hs oraz test znakomitego obiektywu do systemu 4/3 Zuiko Digital ED 7-14 mm f/4.

Okładka kwietniowego "Pozytywu"

2. Porady

W swojej autorskiej rubryce "Od zera do fine printera" Wojtek Tkaczyński przekonuje, że stara mądrość ludowa mówiąca, że "nie to jest ładne co ładne, ale co się komu podoba" ma zastosowanie w fotografii. W innym tekście ten sam autor zachwala cykliczne warsztaty z oświetlenia studyjnego organizowane przez firmę Elfo. Niestety próżno szukać w kwietniowym wydaniu "Pozytywu" rubryki "Urzekła mnie twoja historia" - miejmy nadzieję, że to chwilowy brak.

3. Galerie

Prezentacje fotograficzne kwietniowego "Pozytywu" otwiera galeria prac polskiego duetu Łukasz Ziętek - Rafał Wielgus, który balansuje między portretem, fotografią mody i fotografią kreacyjną. A wszystko oczywiście stereo i w kolorze. Następnie oglądamy niemal monochromatyczne kadry autorstwa Szymona Szcześniaka, zdobywcy Grand Prix Wielkiego Konkursu "Pozytywu" 2005. Zdjęciom towarzyszy wywiad przeprowadzony z autorem przez naczelnego miesięcznika Krzysztofa Miękusa. W dziale zdjęć, których prezentacja wymusza przekręcenie czasopisma o 90 stopni w prawo zamieszczono mocne czarno-białe zdjęcia Patricka Browna dokumentującego los gatunków zagrożonych wyginięciem przez powszechne kłusownictwo w Azji. O jego pracach niezwykle interesująco pisze Dorota Dmitruk. Dalej oglądamy kolejne zdjęcia nagrodzone w konkursie magazynu - tym razem jest to materiał "Zakazane twarze" Rafała Milacha. Warto zwrócić uwagę na czarno-białe portrety autorstwa Emily Andersen. Fotografka uwiecznia na kliszy znane osobistości świata sztuki, ale robi to w taki sposób, że tracą one blask sławy, a zyskują rys normalności zbliżający je do każdego z nas. Bohater następnej prezentacji, Keith Johnson, na kwadratowych, starannie skomponowanych zdjęciach ukazuje nieco mniej znaną twarz Ameryki. Następnie oglądamy trzecią już w tym numerze galerię zdjęć Polaka, cykl "O ludziach i orłach" Tomasza Gudzowatego. Szkoda, że pokazane w przedostatniej prezentacji numeru zdjęcia znakomitej Donny Ferrato są tak małe - na pewno zyskałyby przy nieco większym formacie. Na koniec zamieszczono prace wyróżnione w Wielkim Konkursie "Pozytywu" 2005.

4. Konkursy

Co prawda skończył się już wielki, roczny konkurs "Pozytywu", ale miłośnicy rywalizacji o nagrody nie powinni czuć się zawiedzeni, ponieważ redakcja przygotowała dla nich nowe wyzwanie. Spośród nadsyłanych na bieżąco prac wybierane będzie "Zdjęcie miesiąca", którego autor otrzyma w nagrodę roczną prenumeratę miesięcznika.

W swoim jednostronnym felietonie Krzysztof Gierałtowski ubolewa nad brakiem odpowiedniego systemu promowania, nagradzania i wspierania wartościowych młodych twórców zajmujących się fotografią w Polsce. W numerze zamieszczono również obszerną relację z targów Film Video Foto 2005 (dziękujemy za miłe słowa na temat stoiska Fotopolis). Na koniec zmuszeni jesteśmy powtórzyć to, co napisaliśmy miesiąc temu - trzymamy kciuki za terminowe ukazanie się kolejnego numeru "Pozytywu".

Cena miesięcznika "Pozytyw": 14,90 z?

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie...
7
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17