Pozytyw - wrzesień 2004

Do sprzedaży trafił już wrześniowy numer "Pozytywu". Przeczytamy w nim wspomnienie o Henrim Cartier-Bressonie i obejrzymy zdjęcia Marcina Cecko, który na chwilę zamienił pióro na aparat. W najnowszym wydaniu znajdziemy też między innymi test super jasnego teleobiektywu AF-S Nikkor 200/2 G VR.
Do sprzedaży trafił już wrześniowy numer "Pozytywu". Przeczytamy w nim wspomnienie o Henrim Cartier-Bressonie i obejrzymy zdjęcia Marcina Cecko, który na chwilę zamienił pióro na aparat. W najnowszym wydaniu znajdziemy też między innymi test super jasnego teleobiektywu AF-S Nikkor 200/2 G VR.
 1. Testy
 2. Porady
 3. Galerie
 4. Konkursy
 5. 1. Testy
  Część sprzętową wrześniowego "Pozytywu" rozpoczyna test Koniki Minolty Dimage Z3. Następnie czytamy porównanie dwóch skanerów: HP Scanjet 4070 Photosmart kontra Epson Perfection 2580 Photo. Dalej redaktorzy magazynu porównują dwie cyfrówki FujiFilm FinePix: S3500 i S3000. Wojtek Tkaczyński testuje teleobiektyw AF-S Nikkor 200 mm f/2 G VR. W kolejnym tekście ten sam autor próbuje dociec, czy Leica Digilux 2 i Panasonic Lumix DMC-LC1 EG to ten sam aparat pod dwiema nazwami. W dalszej części numeru zamieszczono opis samoobsługowego fotokiosku firmy Mitsubishi i porównanie (wrzesień jest chyba w "Pozytywie" miesiącem porównań...) dwóch drukarek: Canona i990 i HP Deskjeta 9650. Na koniec przygotowano dla czytelników krótki tekst na temat nowego, przyszłego (?) standardu kart pamięci.

  Okładka wrześniowego "Pozytywu"

  2. Porady
  W najnowszym odcinku cyklu "Fine printer" Wojtek Tkaczyński uchyla rąbka tajemnicy, jakie tematy poruszy w najbliższych częściach serii. Z kolei we wrześniowym wydaniu rubryki "Urzekła mnie twoja historia" autor zwierza się ze złości ("konstruktywnej" złości), w jaką wprawiają go prace niektórych znakomitych fotografów. W dziale "Naturalna historia jednego zdjęcia" przeczytamy poruszającą opowieść Piotra Bernasia, reportera "Gazety Wyborczej" w Iraku. W numerze znajdziemy też trzecią część cyklu "Prawo autorskie dla potrzebujących" - tym razem Karolina Piegza pisze o umowach.

  3. Galerie
  Wrześniowy "Pozytyw" otwiera wspomnienie Izabeli Jaroszewskiej o zmarłym niedawno królu "decydującego momentu" Henrim Cartier-Bressonie. Następnie oglądamy niepokojące, kolorowe zdjęcia Namiko Kitaury i równie niepokojące czarno-białe kadry Nicholasa Sinclaira fotografującego ludzi, którzy w dość inwazyjny sposób "upiększają" swoje ciało, o czym ciekawie pisze Dorota Dmitruk. Po chwili mocnych wrażeń czas na relaksujące, mainstreamowe kadry z życia amerykańskich kowbojów autorstwa Adama Jahiela. Dalej oglądamy niespecjalnie oryginalne prace Cyrila Lagela i reportaż Kathariny Hesse, która uwieczniała na kliszy życie pekińskich punków. W najnowszym "Pozytywie" znalazło się też miejsce na prezentację fotografii rodzimej artystki - tym razem są to zdjęcia, które Izabela Jaroszewska wykonała podczas niedawnej wizyty w Islandii. W galerii zdjęć w formacie poziomym obejrzymy mocny czarno-biały materiał Hermana Bredehorsta - sceny z życia dzieci pracujących na olbrzymim wysypisku śmieci w Nikaragui. Towarzyszy im niezwykle interesujący tekst Adama Leszczyńskiego. W numerze znajdziemy też czarno-białe zdjęcia Pascala van Heescha dokumentującego losy obskurnego Cyrku Apollo i kolorowe "zabawy z wodą" znanego artysty młodego pokolenia Marcina Cecko. Na koniec warto przeczytać bogato ilustrowaną relację Adama Mazura z V Biennale Fotografii w Moskwie.

  4. Konkursy
  Z okazji pięciolecia istnienia magazynu "Pozytyw" ogłosił konkurs fotograficzny. Prace muszą zostać nadesłane do 31 stycznia 2005 (decyduje data stempla pocztowego) i powinny mieścić się w jednej z pięciu kategorii: portret, moda, reportaż, fotografia kreacyjna, przyroda-otoczenie-krajobraz. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody - zdobywca Grand Prix otrzyma zestaw Hasselblad X-Pan II z obiektywem 45 mm f/4. Nagrody w poszczególnych kategoriach również są niczego sobie, więc z pewnością warto spróbować. Po więcej szczegółów na temat konkursu odsyłamy do najnowszego numeru "Pozytywu".

  W comiesięcznym felietonie z cyklu "Jednostronnie" Krzysztof Gierałtowski pisze między innymi o pracach Moniki Wojciechowskiej, której wystawę Somnambule można było niedawno oglądać w warszawskim CSW (i kiedy oznajmia, że zaznaczał fragmenty tekstów zamieszczonych w katalogu, notabene godnym polecenia, to pisze prawdę - widziałem ten egzemplarz i zapewniam, że znakomity portrecista był bezlitosny...).

  Cena miesięcznika "Pozytyw": 12,90 zł
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
8 Mar 2019
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem.
1