Pozytyw - sierpień 2004

Autor: Łukasz Kacperczyk

17 Sierpień 2004
Artykuł na: 4-5 minut
Zaglądamy do sierpniowego wydania "Pozytywu". Przeczytamy w nim drugą część cyklu o prawie autorskim, obejrzymy zdjęcia Larry'ego Sultana z projektu "The Valley" i poznamy historię pewnego zdjęcia Konrada Pustoły.

Zaglądamy do sierpniowego wydania "Pozytywu". Przeczytamy w nim drugą część cyklu o prawie autorskim, obejrzymy zdjęcia Larry'ego Sultana z projektu The Valley i poznamy historię pewnego zdjęcia Konrada Pustoły.

  1. Testy
  2. Porady
  3. Galerie
  4. Konkursy

1. Testy

Pierwszym tekstem sprzętowym sierpniowego "Pozytywu" jest artykuł o najnowszym chromogenicznym czarno-białym negatywie Kodaka o nazwie Professional BW 400CN. Następnie czytamy materiał o najnowszej technologii druku atramentowego Canona i zestawienie równie nowych kart pamięci Lexara i SanDiska. W dalszej części numeru zamieszczono test szybkiego skanera płaskiego BenQ 7550T i artykuł o pokazanej na ostatnim CeBicie soczewce Philipsa, która może sporo zmienić w systemach cyfrowej rejestracji obrazu przyszłości. W sierpniowym numerze miesięcznika znajdziemy również relację z seminarium HP LAB University 2004 i drugą część porównania średnioformatowych lustrzanek z autofocusem - tym razem są to Mamiya 645 AFD i Pentax 645N II.

Okładka sierpniowego "Pozytywu"

2. Porady

W najnowszym odcinku cyklu "Fine printer" Wojtek Tkaczyński pisze o znakomitym, prawdziwie uniwersalnym filmie Maco CUBE 400c, a w kolejnym tekście "Urzekła mnie twoja historia" znajdziemy zachętę do spróbowania sił w swoistej "fotograficznej ascezie" (więcej szczegółów w numerze). W rubryce "Naturalna historia jednego zdjęcia" poznamy kulisy powstania fotografii, którą Konrad Pustoła wykonał w meksykańskiej palarni kawy (uwaga na zaskakującą puentę). Sierpniowy "Pozytyw" przynosi również drugi artykuł z cyklu "Prawo autorskie dla potrzebujących".

3. Galerie

Sierpniowe wydanie "Pozytywu" otwiera prezentacja prac lubiącego szokować, drapieżnego Gaetana Caputo (jego zdjęcie trafiło na okładkę najnowszego numeru miesięcznika). Następnie oglądamy niezwykle ciekawe kolorowe prace Larry'ego Sultana - oryginalny zapis prac nad filmami porno. Dorota Dmitruk pisze kolejno o zdjęciach Michalisa Sourlisa dokumentującego życie Bollywood i czarno-białych fotografiach Marka Paula Petricka, który prezentuje swoją wizję Indii. Ciekawe są zdjęcia nawiedzonego Sachy Deana Biyana. Tytuł projektu Estevana Oriola L.A. Gangsta mówi sam za siebie. Po mocnych zdjęciach Oriola oglądamy oryginalne kolorowe prace Nadava Kandera. Magda Pustoła pisze o Green Project Richarda Lewisa i Andrew Nickersona, a Krzysztof Miękus przybliża okoliczności powstania "hip-hopowych" zdjęć Frederika Froument. Na zakończenie przygotowano rozmowę z Liorem Herchkovitzem, którego inspirują prace Philipa Lorki diCorci, i prezentację portretów muzyków autorstwa Olafa Heine.

4. Konkursy

Z okazji pięciolecia istnienia magazynu "Pozytyw" ogłosił konkurs fotograficzny. Prace muszą zostać nadesłane do 31 stycznia 2005 (decyduje data stempla pocztowego) i powinny mieścić się w jednej z pięciu kategorii: portret, moda, reportaż, fotografia kreacyjna, przyroda-otoczenie-krajobraz. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody - zdobywca Grand Prix otrzyma zestaw Hasselblad X-Pan II z obiektywem 45 mm f/4. Nagrody w poszczególnych kategoriach również są niczego sobie, więc z pewnością warto spróbować. Po więcej szczegółów na temat konkursu odsyłamy do najnowszego numeru "Pozytywu".

W swojej autorskiej rubryce "Jednostronnie", Krzysztof Gierałtowski bije na alarm, pisząc o niemal całkowitej nieobecności w naszym kraju fotografii dokumentującej życie codzienne i przemiany, którym podlega Polska.

Cena miesięcznika "Pozytyw": 12,90 z?

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie...
7
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17